1 Mayıs İle İlgili Yazı

Çarşamba, 30 Nisan 2014, 6:50 | Genel | 0 Yorum
by ozden

1 Mayıs Hakkında Kompozisyon, 1 Mayıs İle İlgili Yazı

1 Mayıs tüm dünyada emekçiler tarafından birlik, dayanışma ve haksızlıklarla mücadele günü olarak İşçi Bayramı olarak kutlanmaktadır. 1 Mayıs dünyanın pek çok ülkesinde resmi tatil ilan edilmiştir.

1 Mayıs ülkemizde ilk olarak 1923 yılında resmi bayram olarak kutlanmıştır. 2008 yılında ise 1 Mayıs’ın “ Emek ve Dayanışma Günü” olarak kutlanmasına karar verilmiştir. 2009 yılında ise 1 Mayıs ülkemizde resmi tatil ilan edilmiştir.

Osmanlı döneminde 1 Mayıs ilk olarak 1905’te İzmir’de kutlanmıştır. Ardından 1909 yılında Üsküp’te bir kutlama yapılmıştır. 1910 yılında ise kutlama İstanbul’da da yankısını bulmuştur. İşçiler Haliç’ten Beyoğlu’na kadar bir yürüyüş yapmışlardır.

1 Mayıs dünyanın her yerinde işçi ve emekçilerin haklarını hatırlatan ve kutlayan bir gündür. Bu nemli günde tüm işçi ve emekçilerin haklarına saygı duyarak onlara hak ettikleri vermek gerektiği üzerinde durulmalıdır.

1 Mayıs İle İlgili Kısa Yazı Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.