1 Nisan Şakaları – En Güzel Komik 1 Nisan Şakaları

Çarşamba, 30 Mart 2011, 17:01 | Genel | 18 Comments
by admin

1 Nisan'da dikkat edin! / GALERİ1 Nisan geldi çattı. Siz siz olun çevrenizdekilerin 1 Nisan şakalarına hazırlıksız yakalanmayın, hiç tahmin etmediğiniz bir anda büyük bir şakaya maruz kalabilirsiniz. İşte yakalanmamanızı tavsiye ettiğimiz o 1 Nisan Şakaları:

Şaka severlerin merakla beklediği 1 Nisan geldi kapıya dayandı. Dostlarınızın, iş arkadaşlarınızın, eşinizin ya da ailenizin, arkasından kahkahaların yükseleceği ‘1 Nisan şakası’ ile karşılaşabilirsiniz.

Peki, sabah uyandıktan gece uyuyacağımız ana kadar sıklıkla duyacağımız herkese, herşeye şüpheyle bakacağımız ve her türlü şakanın serbest olduğu bu gün nereden geliyor.

1 Nisan Şakasının Kökeni

Her ne kadar Roma İmparatoru Julius Caesar (Sezar) milattan önce 46 yılında takvimin başlangıcını Ocak ayı olarak ilan ettiyse de, 16. yüzyılın ortalarına kadar Avrupa’da yeni yıl geleneksel olarak, bahar aylarının başlangıç tarihi olarak da kabul edilen, Mart ayının 25’inde başlardı.

1564 yılında Fransa Kralı IX. Charles, takvimi değiştirerek yıl başlangıcını Ocak ayının birinci gününe aldı. O zamanki iletişim şartlarında bazı insanların bundan haberi olmadı, bazıları ise bu kararı protesto etmek amacıyla eski adetlerine devam ettiler. 1 Nisan’da partiler düzenlediler, birbirlerine hediyeler verdiler.

Diğerleri ise bunları Nisan aptalları olarak nitelendirip bu güne ‘Bütün Aptalların Günü’ adını verdiler. Bu günde diğerlerine sürpriz hediyeler verdiler, yapılmayacak bir partiye davet ettiler, gerçek olması mümkün olmayan haberler ürettiler.

Yıllar sonra takvimin ayları yerine oturup, Ocak ayının yılın ilk ayı olmasına alışılınca, Fransızlar l Nisan gününü kendi kültürlerinin bir parçası olarak görmeye başladılar. Adeti gittikçe süsleyerek, zenginleştirerek ve yaygınlaştırarak devam ettirdiler. Bu adetin İngiltere’ye ulaşması yaklaşık iki yüzyıl sürdü, oradan da Amerika’ya ve bütün dünyaya yayıldı.

1 Nisan şakalarının sembolünün ‘Nisan Balığı’ olmasının nedeni ise Mart ayının sonlarına doğru, Güneş’in Balık Burcu’nu terk ediyor olmasıdır.

Sports Illustrated’in 1985 yılı Nisan sayısında yaşamı boyunca Mets’de oynamayı hayal eden “çaylak” bir beysbol atıcısının hikayesi konu edildi. Sidd Finch adlı bu kişi beysbol topunu neredeyse ışık hızıyla metrelerce uzağa atabiliyordu. Bununla birlikte aslında söz konusu Finch ömründe hiç beysbol oynamamış, bir Tibet manastırında beysbol atışlarının felsefesi üzerine öğrenim görmüştü. Mets taraftarları ülkenin her yerinde bu inanılmaz, adeta tanrının bir lütufu olan oyuncu için kutlamalar yaptı. Sonunda bu oyuncuyu yazarın hayal gücüyle yarattığı ve bunun 1 Nisan şakasından ibaret olduğu anlaşıldı.
ZIPLAYIN! 1976’da gökbilimci Patrick Moore, 1 Nisan’da, saat 09.47’de Plüton’un Jüpiter’in arkasından geçerken sıra dışı bir olayın gerçekleşeceğini, Dünya’nın çekim gücünü azaltacağını, tam bu anda sıçrayanların havada uçma hissini yaşayacaklarını söyledi. Belirtilen saatte binlerce kişi zıpladı.

SOLAKLAR İÇİN HAMBURGER 1998’de fast food zinciri Burger King, USA Today gazetesine verdiği tam sayfa ilanla, ‘Whopper’ hamburgeri yerine 32 milyon solak Amerikalı için ‘Solaklar için Whopper’ çıkaracağını açıkladı. Yeni hamburger için yüzbinlerce başvuru alındı!

1 Nisan Şakaları,En Güzel 1 Nisan Şakaları,1 Nisan Şakasının Kökeni,1 Nisanda Neden Niçin Şaka Yapılır,En Komik 1 Nisan Şakaları,1 Nisan Şakası Nasıl Yapılır,1 Nisan

18 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "1 Nisan Şakaları – En Güzel Komik 1 Nisan Şakaları"

 1. Sedef :D dedi ki:

  Ben arkadaslarima boyle bir saka yaprim : annem beni evden kovdu cunku biriylen ciktim ve annem ayril dedi bende ahyir dedim ve annem beni evden kovdu sonra cami yada disari cikin arayin :D ben yaptim ve oldu :D

 2. yasin dedi ki:

  walla bir 1 nisan şakası izledim şoq oldum

 3. kemal dedi ki:

  valla eski 1 nisan şakları hiç kamamış eger bir nisan şakası yapmak istiyorsanız beni iyi dinleyin ;şimdi ilk önce iki arkadaşınıza kavga etmiş süsü verin bir arkadaşınızın kaşına kırmızı kalemle (ıslatasarak) kan yapın ama güzel veinandırıcı olsun daha sonra bir arkadaşınız koşa koşa hemen ögretmene gitsin ve ögretmenim ali ile veli kavga etti alinin kaşı kanıo çok kötü bir durumda ögretmenim diyin tabi ögretmende vicdan varsa hemen kşar gelir alinin kaşına bakarken ali dahil herkez 1 NİSANNNNNN DİYE bagırsın eger o anda ögretmenizin yüzünüzü ölümsüzleştirmek istiyorsanız fotgraf makinesi ile çekin

 4. Pamuk dedi ki:

  bu güzel değil dimi arkadaşlar :(

 5. Pamuk dedi ki:

  Eşiniz, arkadaşınız veya komşunuz ya da bir radyo DJ’i bugün sizi çok şaşırtacak bir şey yapabilir! Muhtemeldir ki sizi sinirlendiren, heyecanlandıran ya da üzen bir olayın sonunda duyacağınız cümle budur: 1 Nisaaaannnn!.
  :))

 6. elifnaz dedi ki:

  ya guzelim sitelerde arayacagina calis seninde olur sitelere bakmakla olmaz boyle gidersen isn bitmis senin bence aklini basina al okulda calis beni ornek alin

 7. ezgi dedi ki:

  bn ezgi akdag siznb ananızı sikerim hahahaha

 8. kerimm dedi ki:

  amınıza koyyim sizin

 9. kerimm dedi ki:

  bence güzel hatta komil Hoşça kalın

 10. kerimm dedi ki:

  bence gzl hemde komik…

 11. kerimm dedi ki:

  bns-cw güzel degil biraz saçma gibi

 12. kerimm dedi ki:

  salaklar salak salak şeyler yazmışlar halla halala silin lan

 13. ayşenur dedi ki:

  ya benimde yarın sosyal sınavım var.önceki arkadaşımında varmış.bende 5.sınıf öğrencisiyim

 14. yaren dedi ki:

  bunlar gzl değil

 15. zehra dedi ki:

  Arkadasınıza en güzel saka bi yere daldı 5dk bekle ama dalması lazim 5dk geçtikten sonrahemen vurarak hızlı bı sekilde bağırarak 1nisannnnnn:)))))€

  Ne korkar ama;)

 16. zehra dedi ki:

  Hahhaaaaa çok komikk:)

 17. zehra dedi ki:

  Sacmaaaaaaaaå:))))))

 18. sencer dedi ki:

  ya ben 5.sınıf 2, dönem sosyalbilgiler sınav sorusu arıyorum öğretmenler bir siteden buluyormuş da bende bu siteye bakıyımı dedim ama burada yokmuş lütfen koyarsanız iyi olur ama koyarsanız bile yarın sosyal sınavım var yani 04.01.2011

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.