2010 DGS Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak – Açıklandı

Perşembe, 26 Ağustos 2010, 15:32 | Bilgi Paylaşımı | 0 Yorum
by admin

16.08.2010 tarihi itibariyle DGS (Dikey Geçiş Sınavı) sonuçları açıklandı. Sonuçlarını hâlâ öğrenemeyen varsa http://sonuc.osym.gov.tr adresinden öğrenebilirler. DGS Yerleştirme sonuçları da açıklanmış bulunmakta.

2010 DGS Yerleştirme Sonuçlarınızı Öğrenmek İçin Tıklayın.

——————————————–

Yerleştirme işlemi, adayların 2010-DGS puanları, tercihleri ve yükseköğretim programlarının kontenjan ve koşullarş göz önünde tutularak bilgisayarla yapılacaktır. Programlara yerleştirme işleminde puan en önemli rolü oynamaktadır. Örneğin T programını, aday A birinci tercihinde, aday B dördüncü tercihinde göstermiş olsun. Aday B’nin puanı aday A’dan yüksekse ve aday B ilk üç tercihine puanı yetmediği için yerleştirilmemiş ise T programýna puanı daha yüksek olduğu için aday B yerleþecektir. Aynı programı tercih etmiş olan adayların 2010-DGS puanlarının eşit olması durumunda, daha büyük ağırlıkla katılan standart puanı yüksek olana (eşit ağırlıklı 2010-DGS puanında sayısal standart puanı yüksek olan), eşitlik yine sürdüğü takdirde ilgili AÖBP yüksek olana öncelik verilecektir. Eşitlik yine sürdüğü takdirde söz konusu programı daha üst tercihinde gösterene, eşitlik yine de sürdüğü takdirde doğum tarihi günümüze daha yakın (yaşı küçük) olana öncelik verilecektir.

YERLEŞTİRME SONUÇLARININ BİLDİRİLMESİ VE KAYIT İŞLEMLERİ

Yerleştirme sonuçları ÖSYM’nin internet sayfasında yayımlanacak, adaylara yerleştirme belgesi
gönderilmeyecektir. Yükseköğretim programlarına yerleşen adayları gösteren fotoğraflı yerleştirme sonuçları, adayların yerleştirildikleri yükseköğretim programlarının bağlı olduğu üniversite rektörlüklerine ÖSYM tarafýndan elektronik ortamda gönderilecektir.

2010-DGS sonuçlarına göre bir yükseköğretim lisans programına yerleştirilen adayların kayıt hakları yalnız 2010-2011 öğretim yılı için geçerlidir. Bir yükseköğretim programına yerleşenler kayıt işlemleri için ilgili üniversiteye başvuracaklardır. Bir öğrencinin, aynı öğretim yılında, birden fazla yükseköğretim kurumunda (açık öğretim programları hariç) kayıtlı öğrenci olarak öğrenimini sürdürmesi mümkün değildir.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.