2010 ÖSS – LYS Ek Kontenjanlarla İlgili Merak Ettikleriniz

Pazartesi, 27 Eylül 2010, 20:30 | YGS LYS | 18 Comments
by admin

Üniversiteyi kazanamayan yüz binler ‘ek yerleştirmeyi’ bekliyor. 150 bini bulması beklenen ek kontenjanlar için tercihler Ekim ayının ilk haftasında yapılacak. Tercihlerin bitmesinin ardından bir hafta içinde sonuçlar açıklanıp kayıtlar başlayacak… İşte merak edilenler … Ek yerleştirme sonucunda kazanan öğrencilere burs ve yurtlar için ek başvuru hakkı da tanınırken, vakıf üniversitelerinin burslu bölümlerine kayıt da mümkün olacak.

Üniversitelerdeki ek yerleştirmeden kimler, nasıl yararlanacak?

Ek kontenjanlara başvuru yapabilmek için hiçbir bölüme yerleşmemiş olmak gerekiyor. Bu durum Açıköğretim Fakültesi’nin kontenjansız programına yerleşenler için geçerli değil.

Bunun yanı sıra yeni açılan yükseköğretim programları ile merkezi yerleştirmede kontenjanı dolmayan ve en küçük puanı oluşmayan yükseköğretim programlarına, ilgili puanı hesaplanmış tüm adaylar başvurabiliyor.

Ayrıca, merkezi yerleştirmede kontenjanı dolan ve en küçük puanı oluşan, ancak yerleştirilen adaylardan birkaçının kayıt yaptırmaması nedeniyle kontenjan açığı oluşan lisans programları için de başvuru yapmak mümkün. Aynı durum önlisans programları için de geçerli.

Yeni açılan önlisans programları için de, ek yerleştirmede en küçük puan koşulu aranmıyor.

Sınavsız geçiş için başvuran, ancak yerleşemeyen adaylar da ek kontenjan hakkından yararlanabiliyorlar, ancak bu adaylar yalnızca önlisans programlarından kendi alanları ile ilgili olanları tercih edebiliyorlar. Genel lise mezunları da ek yerleştirme için ek yerleştirme kılavuzunda yer alan önlisans programlarını tercihleri arasında gösterebiliyorlar ve ilgili yasa gereğince meslek lisesi mezunlarına öncelik tanınmak koşulu ile yerleşebiliyorlar.

Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarına kesin kayıt yaptırmış olanlar da istemeleri halinde ek yerleştirmeye başvurabiliyorlar.

Devlet mi, vakıf mı?

Ek yerleştirmelerle birlikte gençlerin tercihlerini ‘devlet üniversitesinden yana mı, yoksa vakıf üniversitesinden yana mı’ kullanacaklarına karar vermeleri gerekiyor. Köklü bir geleneğe sahip olmaları, arkalarında devletin bulunması, ticari amaç gütmemeleri, yurt ve barınma sorununu büyük oranda çözmüş olmaları, büyük kampüslerinin bulunması, Türkiye’nin geneline yayılmaları, ulaşım sorunlarının bulunmaması, öğretim kadrolarının oturmuş olması devlet üniversitelerinin avantajı olsa da, ciddi bir ödenek sıkıntısı yaşıyorlar. Yeni kurulan devlet üniversitelerinde ise sorunlar bitmek bilmiyor. Kadroların yetersizliği, alt yapı problemleri, ders dışı aktivitelerin az ya da hiç olmaması ve kent halkının yabancı öğrenciye olumsuz yaklaşması yaşanan sıkıntılardan bazılarını oluşturuyor. Dolayısıyla devlet üniversitesini tercih ederken bu kriterleri göz önünde bulundurmakta fayda var.

Vakıf üniversitelerinin de pek çok avantajı bulunuyor. Öğrenci, sıradan bir bölümde okumaktansa istediği alanda eğitim görebiliyor. Ayrıca, daha dinamik bir yapıya sahipler ve değişikliklere çabuk adapte olabiliyorlar. Eğitim programlarının esnekliği, iddialı yabancı dil eğitimleri, burs olanaklarının fazlalığı, yurtdışı üniversitelerle işbirlikleri, stajı önemsemeleri ve mezuniyet sonrası verdikleri kariyer desteği ise vakıfların diğer avantajlarını oluşturuyor. Bu üniversitelerin dezavantajını ise eğitim ücretlerinin çok yüksek olması oluşturuyor. Ayrıca, burslu öğrenciler ile diğer öğrenciler arasındaki puan farkının fazla olması, belli kentlerde yığılmış olmaları, kampüsteki yaşam maliyetinin yüksek olması diğer dezavantajları oluşturuyor.

Ders saati kayıpları nasıl telafi edilecek?

Ek yerleştirme ile devlet üniversitelerinde okumaya hak kazananlar için herhangi bir ders telafi sistemi uygulanmayacak.

Ama kimi vakıf üniversiteleri ders kaybını önleyici bir takım programlar uyguluyor.

Ek kontenjana başvurmak avantajlı mı?

Birinci yerleştirme sonunda 110 bin 801 kontenjan boş kaldı. Bu rakamın, kazandığı halde kayıt yaptırmayanlarla birlikte 150 bine ulaşması bekleniyor.

İyi bir inceleme sonrası ek kontenjan ile istenilen bölüme girmek mümkün. Ayrıca pek çok kişi sınava bir yıl daha hazırlanma kararı aldığı için ek yerleştirme ile üniversiteli olma şansı artıyor.

Öte yandan bu yıl ilk defa uygulanan sınav sisteminin 2011’de daha da yerleşeceğini gözönünde bulundurarak bir yıl daha beklemekte de fayda var. Ayrıca sistem biraz daha oturduğu için sınava hazırlık süreci çok daha kolay olacak.

2010 Ek Yerleştirme Takvimi:

ÖSYM’ye başvuru:

Eylül sonu


Tercih:

Ekim’in birinci haftası

Yerleştirme:

Ekim’in 2. haftası

Üniversiteye başlama:

Ekim’in 3. haftası

YURTKUR’a başvuru:

Ekim’in 3. haftası

eokulegitim.com / Abbas Güçlü


Tagged with: , , ,

18 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "2010 ÖSS – LYS Ek Kontenjanlarla İlgili Merak Ettikleriniz"

 1. ibrahim dedi ki:

  ygs puanımla ek yerlestırmeyle unıversıteyı ıstıyorum.ilk tercıhımde 10tercıh yaptım 8tanesı eskısehıre olmak uzere ama olmadı.sayısal ogrencısıyım.ygs5 puan 248 ygs6 puan 250 ben bu ek tercıhlerde 2senelıkte olsa bır yere yerlesemezmıyım yada nerelere yerlesırım?sımdıden tesekkurler

 2. ibrahim dedi ki:

  ygs puanımla ek yerlestırmeyle unıversıteyı ıstıyorum.ilk tercıhımde 10tercıh yaptım 8tanesı eskısehıre olmak uzere ama olmadı.ygs5 puan 248 ygs6 puan 250 ben bu ek tercıhlerde 2senelıkte olsa bır yere yerlesemezmıyım yada nerelere yerlesırım?sımdıden tesekkurler

 3. hayal dedi ki:

  arkdaslar sayfanın basında ösym ye basruvu eylülün sonu falan yasıo ya bz 2.tercihi yapmak için tekrr mı basvurcaz? acill yardım ltFn

 4. buRcU dedi ki:

  arkaDaşLarı*mm bn meslek lisesi çock gelişimi mezunuyum geçen yıl mezun oldum.yane 2009 mezunuyum 345 aldım iki yıllık bile olmadı =/ ek tercihte tıbbi dökmantasyon yazmak istiorum alan dışı ygs 3 316 2 yıllık bu bölüme girer miyim diploma notum 85.66 herhangi bi üniw olur mu 2 yıl ?? yardım Lütfen .S
  !!

 5. MeRwe dedi ki:

  arkadaşlar kılavuzlar 5ekim itibariyle ösym nin resmi internet sitesinde yayınlancakmış.basılmıcakmış yani.bizde internet üzerinden kılavuzlara erişip tercihlerimizi yapcakmışız.öle die ösym.az önce okudum.ama tercihler yine okullarda veya internet üzerinde tabi orası bize bağlı.yerleşen öğrencilerde açıköğretm yazabilcekmiş.ve 110 bine yakın veya geçkin boş kontenjan olduğunu okudum.bi çok öğrenci sistem yerine otursun die seneye tercih yapçak bunların çoğuda liseyi yeni bitirenler.o yüzden yerleşme imkanımız da baya yükselio..hadi bakalım hayırlı olsun bzm için az kaldı… =) =)

 6. kübra dedi ki:

  ya bu kadar bilgi veriliyor fakat klavuzu nerden alıcaz,tercihi nere yapıcaz..
  tşk ederizde biraz daha bilgi istioruz iyice kafamız karıştı bekle bekle… bir fikir verilsinki bizde araştırıp uygun olan ünivleri yazalım. tşkler…

 7. smyra dedi ki:

  tercih klavuzu nereden alınacak? bi bilgilendirme yapılsa sevinirim

 8. osman dedi ki:

  ek yerleştirme hadi acele et

 9. ELİF dedi ki:

  basvurumu yapılacak ya bırı bılgılensırsın artık beynım corba oldu!!!!

 10. berkan dedi ki:

  ösym ye başvurumu yapıcaz biz anlamadım eylül sonu yazıyor

 11. ünal dedi ki:

  YA LÜTFEN BİR AN ÖNCE ŞU KLAVUZ AÇIKLANMALI … ARTIK DERSANE PROGRAMLARI BİLE YAPAMAYIZ BU SAATTEN SONRA

 12. hasan reis dedi ki:

  ben bu işe hc bi anlm veremedm iyice corba ettlr

 13. şennur dedi ki:

  kılavuz açıklanmalı kı düşünme payı kalsın aceleye getiripte yanlış karar vermekten korkuyorum ayrıca vakıf üniv.düşünen varmı

 14. DUYGU dedi ki:

  BiLgiLeriniz için teşekkürLer…

 15. Şeyma dedi ki:

  pardon yapmak mı gerekiyor olcaktı

 16. Şeyma dedi ki:

  2. Tercihler için önce ösym ye başvurumu yapmak gerekiyor yukarıda ösym ye başvuru yazıyor biri aydınlatabilir mi?

 17. cevat dedi ki:

  klavuzu halen bekliyoruz, onayladılar fakat nedense hala yayınlanmıyor. tamam zaten ek kontenjan işi ekimde olur ama bari bi’ açıklama yapsalar.

 18. Duman dedi ki:

  Teşekkürler aydınlattığınız için

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.