2010 ÖSS – LYS Ek Yerleştirme Tercihi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pazartesi, 4 Ekim 2010, 16:28 | YGS LYS | 4 Comments
by admin


1. 2010 Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ile Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) sonuçlarına göre 2010-2011 öğretim yılı için yükseköğretim programlarına ek yerleştirme işlemleri Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) yapılacaktır.

2. 2010-2011 öğretim yılı için yükseköğretim programlarına yapılacak merkezî ek yerleştirme kontenjanlarını,

a) 2010-ÖSYS merkezî yerleştirme sonunda boş kalan kontenjanlar,
b) 2010-ÖSYS merkezî yerleştirme ile kayıt hakkı kazanan adayların kayıt yaptırmaması nedeniyle boşalan kontenjanlar ve
c) 2010-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu basıldıktan sonra açılan ve bu nedenle merkezî yerleştirme işlemlerine girmemiş olan yeni yükseköğretim programlarının kontenjanları oluşturur.

3.2010 ek yerleştirmeye başvurabilmek için 2010-ÖSYS’ye başvurulmuş olması zorunludur.

4.2010 ek yerleştirmede tercihlerin yapılması ile ilgili kurallar bu kılavuzda yer almıştır.

5.Adaylar, tercih yapma hakları bulunan tablolardan toplam 12’yi geçmemek üzere istedikleri sayıda tercih yapabileceklerdir.

6.ÖSYM’nin gerek yükseköğretim kurumlarındaki kayıt işlemleri gerekse yükseköğretim kurumları arasındaki yatay geçiş işlemleri ile hiçbir ilişkisi yoktur. Bu konudaki bütün başvuruların, doğrudan ilgili yükseköğretim kurumlarına yapılması gerekir.

7.Ek yerleştirme kontenjanlarına yerleştirme yapılırken, 2010 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Kılavuzu ve 2010-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan ilke ve kurallara uyulacaktır. Bu kılavuzda yer alan okul birincileri, bedensel engelliler, bir mesleğe yönelik program uygulayan liselerin mezunları, belli sanat dalları, konu alanları veya sporda üstün yetenekli olanlar ile ilgili ilke ve kurallar ek yerleştirme için de geçerlidir. Bu nedenle adayların adı geçen kılavuzları yeniden gözden geçirmeleri yararlarına olabilir.

Tagged with: ,

4 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "2010 ÖSS – LYS Ek Yerleştirme Tercihi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler"

 1. rifat_firat49@hotmail.com dedi ki:

  ben öğretmen lisesi mezunuyum ekli puanla beraber ygs 5 puanın 361.. sizce hangi üniverstelerde okul öncesi tutabilir teşekkürler..

 2. sinan dedi ki:

  selin …… işaretleri o bölümün öncelikle genel liseleri(düz,anadolu vb aldığı anlamına gelio

 3. selin dedi ki:

  iki yıllık klavuzda yerleştirme önceliklerinde 10,3,D,92 bunun acıklmasını biliyorum yani önce meslek liseselerini alıyo ama bide msla gıda bölümünde puan kısmı değil yerleştirme önceliği bölümde nokta nokta var(…….)o ne anlama geliyo yerleştirme önceliği için yardımcı olursanız sevinirim lütfen…..

 4. bedirhan dedi ki:

  benm puanm ygs 5 285.452 turzm meslek lisesi mezı-unuyumm girme sansnm ne kendi bolummume yalnız benm puanmin 5 veya 70 puan usttuu yardimci olun lutfennn….

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.