2:22 pm - Perşembe Ocak 27, 6822
Sponsorlu bağlantılar

2014 KPSS’ye Kimler Başvurabilir ÖSYM

Çarşamba, 7 Mayıs 2014, 19:54 | Eğitim ve Öğretim | 131 Yorum
by admin
Sponsorlu bağlantılar

2014 KPSS’ye kimler girebilir, 2014 KPSS kimler başvuru yapabilir

2014 KPSS Lisans Başvuru Koşulları

2014 mayıs ayının ilk haftasında başlayacak olan KPSS başvurularına kimler katılabiliyor?

KPSS 4 yıllık düzeyde sadece 2011, 2013, 2015 gibi tek haneli rakam içeren yıllarda yapılmaktadır. Ön koşullardan ilki,  4 yıllık lisans mezunu olmak değil, sadece öğretmenlik adaylarında lisans öğreniminde son sınıfta olmaları şart koşuluyor.

ösym

A Grubu ve POMEM isteyenler;

Alacağınız KPSS puanı 2 yıl geçerli olacaktır. Kılavuza göre mezuniyetle alakalı belirtilen kişiler KPSS’ye başvurabilmektedir.

–          4 Yıllık Lisans programından mezun olanlar.

–          Aldıkları puanın geçerli sayıldığı 2 yıllık sürede mezun olabilecekler.2014 puanları, 2016’ya kadar geçerli sayılmaktadır. Yani 3.sınıfta olsanız bile 2014 KPSS’ ye başvurmanız mümkün olmaktadır.

Öğretmen Adayları;

Bu tür atamalar için kullanılan P10 ve P121 puanları 1 yıl geçerlidir.15 mayıs veya 1 yıl içinde mezun olacaklar 2014 KPSS’ ye başvurabilirler. Lisans son sınıfta okuyup ocak ayı yarı döneminde mezun olabilecekler de 2014 KPSS’ ye başvurabilirler.

Kurumlar a grubu alım yaptığında geçerlilik süresi 2 yıl olmaktadır, sadece bazı kurumlar eğitim fakültesi mezunları içerisinden A grubu personel temin etmektedir. Bunlar P10 ve P121 puanlarını kullanmaktadırlar.

2014 KPSS Puanının kullanılacağı yerler nelerdir?

Alınan bu P3 puanı, tek haneli yıllar üzerinden hesaplanır ve B grubunda olan bir puan olmamaktadır ayrıca tercihlerde kullanılamaz. 2014 KPSS puanları şu alanlarda geçerlidir;

A Grubu için; kaymakamlık, uzmanlık, müfettişlik gibi mesleklerdir. Alınan puanların yüksekliğine göre, kurum sınavlarına girilir ve sonrasında göreve atama yapılır.

Öğretmen alımlarında geçerli olan puan türü P10 ve P121’dir.

Bunlarda 2013 ve 2014 KPSS puanları, başvurular için geçerlidir. POMEM başvuruları yazın sonlarına doğru yapılır. SYDV için alım, 2014 KPSS puanlarıyla yapılmaktadır.

2014 P3 puanı ile tercih yapılamamaktadır

Hem tek hem çift yıllar üzerinden hesaplandığı için pek sağlıklı olduğu söylenemez ve bu durum genellikle karışıklıklara neden olmaktadır. P3 puanı a grubu ve POMEM başvurusunda kullanılmaktadır.2014 P3 puanıyla tercih yapılamaz.

2014 KPSS puanları B grubu alımlar için de kullanılacak. Yani bu seneki sınava lise, önlisans ve lisans düzeyinden girilecek.Mezun olup olmama durumuna göre lisans veya alt öğrenimden başvuru durumları farklılık gösterdiği için (ve tabi KPSS kılavuzunda da net bir açıklama olmadığı için) adaylar lisanstan başvurma imkanı konusunda bile tereddüde düşüyorlar.

Kılavuzdaki başvuru hükmü

Kılavuzun 2.1 maddesinde “Sınava, lisans programlarından mezun olanlar ile sınava başvuru sırasında mezun durumda olmayan ancak sınavın geçerlik süresi (iki yıl) içinde lisans düzeyinde mezun olabilecek durumda olan adaylar başvurabilecektir.”

Kılavuzdaki diğer hüküm ise “Bir lisans programından 14 Mayıs 2014 tarihinden önce mezun olanlar, KPSS’ye lisans düzeyinden girmek zorundadır. 14 Mayıs 2014 tarihinden sonra mezun olacaklar ise, mezuniyet durumlarını da göz önünde bulundurarak, KPSS’ye lisans düzeyinden veya ortaöğretim/önlisans düzeyinden girebilirler; adayların söz konusu her iki düzeyden de sınava girmeleri mümkün bulunmamaktadır..” denilmektedir.

Başvuru belirleme tablosu

Aşağıdaki tabloda sol sütunda hangi durum size uyuyorsa ona göre sağ sütundan lisans ve diğer öğrenim düzeylerindeki başvuru imkanınızı öğrenebilirsiniz:

Durumunuz lisans KPSS’ye girme imkanınız
şuan lisans (4 yıllık) mezunuyum 2014 KPSS’ye lisans düzeyinde başvuracaksınız. (14 Mayıs’a kadar mutlaka başvurunuzu yapınız.)
şuan lisans 4. Sınıftayım (ayrıca önlisans diplomam var) 1. isterseniz lisans olarak düzeyinden girin (14 Mayıs’a kadar mutlaka başvurunuzu yapınız.)

2. isterseniz önlisans düzeyinden girin (Başvurular 30 Haziran-16 Temmuz arasında)

şuan lisans 4. Sınıftayım (elimde sadece lise diplomam var) 1. isterseniz lisans olarak düzeyinden girin (14 Mayıs’a kadar mutlaka başvurunuzu yapınız.)

2. isterseniz lise düzeyinden girin (Başvurular 30 Haziran-16 Temmuz arasında)

şuan lisans 3. Sınıftayım (ayrıca önlisans diplomam var) 1. isterseniz lisans olarak düzeyinden girin (14 Mayıs’a kadar mutlaka başvurunuzu yapınız.)

2. isterseniz önlisans düzeyinden girin (Başvurular 30 Haziran-16 Temmuz arasında)

şuan lisans 3. Sınıftayım (elimde sadece lise diplomam var) 1. isterseniz lisans olarak düzeyinden girin (14 Mayıs’a kadar mutlaka başvurunuzu yapınız.)

2. isterseniz lise düzeyinden girin (Başvurular 30 Haziran-16 Temmuz arasında)

şuan lisans 2. sınıftayım 1. isterseniz lisans olarak düzeyinden girin (14 Mayıs’a kadar mutlaka başvurunuzu yapınız.)

2. isterseniz lise düzeyinden girin (Başvurular 30 Haziran-16 Temmuz arasında)

2014 Lisans Düzeyi KPSS Başvuruları İle İlgili Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu Konu Hakkında Soru Sormak ve Anında Yorum Yapmak İçin Buraya Tıklayın

131 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "2014 KPSS’ye Kimler Başvurabilir ÖSYM"

 1. şerife diyor ki:

  7 sınıftayım ÖSYM veya pbys girebilirmiyim

 2. kader diyor ki:

  merhaba ben 2014 lisan mezunyum fakat sanat tarihi mezunuyum. acaba 2015 kpss sınavına girebilirmiyim yoksa alan olmayan 2016 yı bekleyip öylemi gircek

 3. Ayse tosun diyor ki:

  Merhaba..ben onlisans mezunuyum kpss kaydını yapan hoca Ortaöğretim kpss diye giris yapmış sonradan farkettim ama duzeltilemedi lise bölümünden tercih yapabilirmiyim??

 4. mesut diyor ki:

  Suan lise 4. Diplomami daha almadim kpss girebilirmiyimm ??

 5. meryem diyor ki:

  ben 2013 yılı sadece genel kültür ve genel yetenek sınavına girdim ve düşük puan aldım 2014 yine genel kültür genel yetenek sınavına girip 68 aldım 2015 yılı alan yani hukuk işletme iktisat maliye muhasebe sınavına girme hakkım varmı

 6. Fırat Bayhan diyor ki:

  Ben seneye üniversite(lisans) 2.sınıfı bitireceğim.Kpss ye a grubu lisans için girebilir miyim

 7. burcu diyor ki:

  üniversite 2. sınıfa geçtim öğretmenlik okuyorum kpss sınavına girebilir miyim?

 8. burcu diyor ki:

  üniversite 2. sınıfa geçtim öğretmenlik okuyorum kpss sınavına girebilir miyim yani

 9. MEHMET diyor ki:

  temmuz 20 sinde tek ders sınavım vardı büyük ihtimal onuda verdim ben önlisans olarak bavuru yapacağım elimde diploma olmayacağı için nasıl başvuru yapabilirim.

 10. ozlem diyor ki:

  Suan meslek yüksek okulu 2.sinifim donemim uzadi şubatta mezun olacağım. Ortaöğretimden mi gireceğim kpssye

 11. mine diyor ki:

  Merhaba arkadaşlar bu sene üniversite 3. sınıfı bitirdim 4. sınıfa geçtim eylül ayında yapılacak olan ortaöğretim kpss sınavına girip kendimi denemek istiyorum acaba seneye lisanstan kpss ye girme hakkım gidermi cevaplarsanız çok sevinirim başvurma konusunda çok kararsız kaldım

 12. gamze diyor ki:

  ben açık lıse son sınıf gorunuyorum sıstemde fakat benım verılecek dersım kalmadı butun ortak derslerım bıttı ve secmelı olarak dersımde yok kpss ye kayıt için diploma istenılıyo benım elimde diplomam yok ne yapmm lazım ne olur yardım edın son günler çunku

 13. nida diyor ki:

  ben 2 yıl ünv okudum yalnz alttan dersm var önlisanstan girmek istiyorum ama bilgim çıkmıyor sadece ortaöğretim mezunu diye çıkıyor ne yapmam lazım bilgi verir misiniz??

  • nuri diyor ki:

   Kardes bnmde iki tane alttan dersm kaldi onumzdeki donem mezunun Iki yil gecerlilgi var diyolardi ama bnmde ortaogretm olarak gorundu acaba terch yaparken kendimiz onlisans olarak mi yapacaz anlamadim bnde biri yardimci olsun

 14. Yağmur diyor ki:

  Ben lise 4.sinifa gectim Kpssye girebilirmiyim?

  • REİS diyor ki:

   lise bitmeden kpss ye giremezsiniz…

   • REİS diyor ki:

    KUSURA BAKMAYIN YUKARIDAKİ YORUM İÇİN. GİRERSİNİZ ANCAK DİPLOMA OLMADIĞI İÇİN BU SENE YÜKSEK PUAN ALSANDA DİPLOMA OLMADIĞI İÇİN ATAMA YAPMAZLAR.

 15. tayyib talha tugcu diyor ki:

  Ben bu sene lise 3. Sinifa baslayacagim imamhatibde okuyorum KPSS ve yeterlilik sinavina girecegim ama bazi hocalar siz girseniz bir şey farketmez dedi çünkü iki sene geçerliliği varmis onun için bizim iki sene sonra tekrar girmeniz lazimmis oylemi. Ya da biz kazandimizda iki sene sonra okul bitiyor atana biliyormuyuz.

  • tayyib talha tugcu diyor ki:

   Ben bu sene lise 3. Sinifa baslayacagim imamhatibde okuyorum KPSS ve yeterlilik sinavina girecegim ama bazi hocalar siz girseniz bir şey farketmez dedi çünkü iki sene geçerliliği varmis onun için bizim iki sene sonra tekrar girmeniz lazimmis oylemi. Ya da biz kazandimizda iki sene sonra okul bitiyor atana biliyormuyuz.

 16. nehir diyor ki:

  2014 onlisans mezunu olucam fakat 1 dersim var yaz okulundan. Garanti gecicem. Kpssye gireblrmiyim

  • REİS diyor ki:

   BUNU ÖSYMYE İSPATLARSANIZ GİRERSİNİZ. YALNIZ MEZUN OLAMAZSANIZ. SENEYE TERCİH YAPARSINIZ. ÖN LİSANSA GİRİN..

 17. serdar solmaz diyor ki:

  ben lise 2.sınıfa geçtim bende kpss ye girebilirmiyim?

 18. neşe diyor ki:

  İşletme önlisans mezunuyum şimdi radyoloji ikinci sınıfa geçtim radyolojiden sınava girebilirmiyim

 19. muhammed taner yılan diyor ki:

  müzik ögretmenligi 3.sınıfta kpss ye gırme hakkımız var pekı tercıh edebılırmıyız 3.sınıfta

 20. MERVE ÖZKAN diyor ki:

  2011 MESLEK LİSESİ MEZUNUYUM. HERHANGİ Bİ SINAVA GİRMEDİM ÜNİ. VS. KPSS E GİREBİLİYORMUYUM ??
  BİRDE BAŞVURULAR NE ZAMAN NASIL YAPILACAK ? SINAVLAR NE ZAMAN ?

  BİLGİ VERİN LÜTFEN..

 21. ayse candan diyor ki:

  ben ön lisans okuyorum 2.sınıfa gectım basvurumu ortaöğretım mı yoksa ön lisans olarak mı yapacagım

  • SU diyor ki:

   ayse hanım girdiğimiz sınav ıkı yıl gecerli dolayısıyla sız onlısansdan gırersenız okulunuzu bıtırmeden onlısansdan atanamıyosunuz. bölünüz guselse bence onlısanstan basvurun.ben duz lıse mezunuyum en son 77 aldım bı yere yerlesemedım.suan bende ıkıncı sınıfım ıkıdersım kaldı guz donemınden onlısanstan gırıcem tercıh sızın.hemen atanmak ıstıyorsanız orta ogretımden gırın.hayır ben bır senede bıtırırım onlısansı ve atanırım dıyosanız onlısanstan gırın..sımdıden basarılar.

 22. sema diyor ki:

  2 yıllık üniversite 1. sınıftan 2. sınıfa geçtim. önlisanstan girebilir miyim ?

  • su diyor ki:

   girebilirsiniz tercih sizin..

  • REİS diyor ki:

   MEZUN OLMADAN GİREMEZSİNİZ ÖNLİSANSA. ANCAK ORTAÖĞRETİME GİRERSİNİZ.

   • REİS diyor ki:

    yorumu yanlış yazdım yukarıdakini. bu sene girersin ancak iyi puan alırsan bu sene önlisans diploman olmadığı için atama yapmazlar. seneye mezun olduğunda atanırsın iyi puan alırsan.

 23. Gökhan diyor ki:

  Ben lisans 3. sınıftayım. Kpss(lisans)sınavına girdim.Aynı zaman Ortaöğretim kpss sınavına girebilir miyim?

 24. onur saraç diyor ki:

  2014-2015 döneminde lise 2 yi okuyacağım.
  bu yılki kpss orta öğretim sınavına girebilirmiyim.?

 25. Samet Ceylan diyor ki:

  Ben lise 3 cü sınıfa geçtim açık lise öğrencisiyim başvuru yapabilirmiyim bu sınava ?

 26. ibrahim diyor ki:

  Açık öğretim 8 sınıf öğrencisiyim kpss giremilirmiyim. Teşekürler

 27. oğuzhan örnek diyor ki:

  lise 2.sınıftan(10)3.sınıfa(11)geçen bir öğrenci sınava başvurabilirmi?saygılarımla.

 28. anıl diyor ki:

  merhaba. ben normalde onlısans mezunuyum daha sonra 3. sınıftan aof e kayıt oldum ve suan tek bı dersım kaldı 20 temmuzda onun sınavı var gırıp verırsem mezun oldugumda onlısans kpssye gırebılır mıyım , ıyı bır puan alırsam onlısans olarak atamam gerceklesır mı

  • su diyor ki:

   anıl bey girebilirsiniz.. okulunuzu bıtırdıgınız takdırde atamanız gerceklesır önlisans mezunu olarak..

 29. saadet doğanay diyor ki:

  ben üniversite el sanatları öğretmenliği 4 senelik lisans mezunuyum.eylüldeki kpss memurluk sınavına katılabilirmiyim. teşekkürler

 30. gökhan koyuncu diyor ki:

  sınıf öğretmenliği lisans 3. sınıfa geçtim.kpssye ön lisans olarak başvurabilirmiyim.lisans bitince sorun olur mu başvurmam

 31. hatice diyor ki:

  ben bu sene türk dili ve edebiyatından mevzun oldum lisans ama bu seneki lisans sınavına girmedim seneye girip bu bölümden tercih yapabilirmiyim formasyon alamadıgımicin ögretmenlik tercihi yapamam beni niz sevinirim gilendirirsebl

 32. rüstem esat gür diyor ki:

  şuan lise 4 geçtim kpss girebilir miyim?.girebiliyorsam hangi tarihlerde başvuru yapacam..

 33. ayşe diyor ki:

  orta okul terk dışardan bitiriyorum ben kps sınavlarına girebilirmiyim

 34. Mustafa diyor ki:

  lise 12.sınıfa geçtim KPSS ye başvurabilirmiyim

 35. nurgül Kaya diyor ki:

  Ben şu an lise 4 e geçtim. Yani kpss ye girebiliyirum.ama ben öğretmenlik düşünüyorum,zaten öğretmen lisesindeyim de. Kpss ye girsem okul bittkten sonra atama için bu puanı kullanabilir miyim, yani süresi yeterli olur mu? 2- ben kaç tane sınava girecem, kpss lise b düzeyinde? 3-diyelim ki yüksek puan aldım, ve atandım üniversite okumama gerek yok mu? 4- ya da diyelim ki iyi bi puan alamadım, iyi bi yer de gelmedi ne yapabilirim? 5-misal atamam oldu peki değiştirebiliyor muyum? Lütfen bunlar çok önemli . O kadar araştirdim. Dogru durust bi sey bulamadim. Yardimci olursaniz svinirim.

 36. hasan diyor ki:

  Meraba bn 1997/02/12 dogumluyum yani 17 yasinda bn kpssye girebilirmiyim ne olur yardimci olun bna yalvariyorum

  • kpssman diyor ki:

   sınava girebilirsin önemli olan tercihlerini yaptığın zaman 18 yaşını doldurmandır.

 37. Fatih diyor ki:

  Merhaba ben hazırlıktan üniversite 1. sınıfa geçtim kpss’ye başvuru yapabiliyor muyum? yaparsam hangi düzeyde başvuru yapabiliyorum, cevaplarsanız sevinirim teşekkürler.

 38. gözde diyor ki:

  Merhaba :) Ben önlisans muhasebe bölümünden dikey geçiş ile maliyeye geçtim şuan artık yıl ile 5. sınıfım. Lisans olarak kpssye gireceğim ancak hala okulu bitirememe durumum söz konusu. Böyle bir durumda bu yıl önlisansa da başvurabilir miyim ?

 39. mehmet şakar diyor ki:

  ben önlisans birinci sınıfı bitirdim kpss ye önlisans olarak girebiliyor muyum.
  girsem kpss’nin hangi bölümüne girebilirim.

 40. Huseyin Mollaoglu diyor ki:

  20.04.1980 doğumluyum 2015 yılı Kpss A grubuna girebilimiyim.

 41. armağan diyor ki:

  MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ – 4 YILLIK / ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ ALANI ben girebilirmiyim kpss sınavına baş vurmam gerekmi hala okuyorum mezun olmadım henüz

 42. armağan diyor ki:

  MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ – 4 YILLIK / ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ ALANI ben girebilirmiyim kpss sınavına baş vurmam gerekmi hala okuyorum mezun olmadım

 43. Ahmet Şahin diyor ki:

  2010 lisans mezunuyum. Bir sonraki kpss sınavı ne zaman ve ben katılabilir miyim?

 44. güneş diyor ki:

  Imam hatip ucuncu sinif olanlar kpss ye basvurabilirmi. Ve nasil kayit yaplabilir

 45. ibrahim duymaz diyor ki:

  açık öğretim lise öğrencisiyim kpssye başvurmam mümkün mü?

 46. bahar demir diyor ki:

  merhabalar ben suanda yatagan meslek yuksel okulunda 1.sınıf ogrencısıyım okulumun bulundugu ortamdan dolayı ayrılmak ıstıyorum kpss basvuru yapmayı dusunuyorum sanırım ortaogretım olarak basvuru yapılıyor pekı ya herhangı bır bolume basvuru yapabılırmıyım ornegın pmyo gerı donusum yapılırsa sevınırım tesekkurler ıyı calısmalar.

 47. sıdıka diyor ki:

  merhaba ben sıdıka,
  ben bu yıl üniversiteye başladım ingilizce hazırlık sınıfı okuyorum kpss ye girip kütüphane vs gibi yerlerde çalışabileceğim hakkında duyumlar aldım. bu ne kadar doğru girmem mümkün mü?

 48. Melik Didar Alptekin diyor ki:

  Ben şu anda lisans 2.sınıf öğrencisiyim yani 2014-2015 eğitim öğretim yılında 3. sınıf olacağım kpss de ön lisans mı yoksa lise düzeyi sınavına mı gireceğim?

 49. elanur diyor ki:

  Ben lise son sınıf öğrencisiyim ben sinava girebiliyormuyum

 50. elanur diyor ki:

  Ben lise son sınıf öğrencisiyim ben sinava girebiliyormym

 51. emrah aktas diyor ki:

  suan lise mezunuyum unıversıte okumuyorum hangi sıva girmem lazım

 52. sümeyye diyor ki:

  Lisans 4. Sınıfıdaym ve okulm uzadi bir sene daha ben önlisans sınavna girebilirmiym

 53. mihrali diyor ki:

  Gecen sene yani 2013 de mezun oldum ama diplomami almadim daha lisans kpssne basvurabiirmiyim tarih bolumu mezunuyum

 54. ismail kılıç diyor ki:

  ben 2 yıllık üniversite okuyorum ben nasıl başvuruı yapacağım

 55. seyit diyor ki:

  Şu an açık öğretim üzerinden üniversite okuyorum 1. sınıfım ancak kpss sınavına girerken aday işlemleri sayfası üzerinde hata alıyorum şimdi ben bu sınava başvuru yapıp giremez miyim ?

 56. sıla diyor ki:

  ben lisans 3.sınıfım kps sınavına girmek istiyorum.ancak bu sınavdan aldığım sonucu mezun olduktan sonra kullanabilecek miyim?

 57. ahmet diyor ki:

  12/12/1974 doğumluyum öğretmenlik için kps girebilirmiyim

 58. mukadderdalga diyor ki:

  ögretmenlik denklik belgesi almak için hangi sınavlara girmeliyim
  şifre nasıl alırım

 59. mujdat diyor ki:

  slm şu an lisans 3, sınıftayım ön lisans olarak kpss ye başvuruda bulunabilirmiyim ne önerirsiniz?

 60. Şeyma diyor ki:

  Şuan önlisans 1.sınıftayım elimde sadece lise diplomam var

 61. hasan yıldırım diyor ki:

  öncelikle tesekkür ederim ben lise mezunuyum kayıt içiin neler gerekli.

 62. ebru merve diyor ki:

  şuan üniversite 3.sınıftayım lise düzeyinde kpss başvurusu yapabilirmiyim

  • yeter diyor ki:

   açıköğretim 4.sınıftayım fakat imam hatipe yeni geçiş yaptım kpss ye girebilmem için imam hatipi bitirmem şart mı?

 63. mehmet diyor ki:

  3 sınıf öğretmenlik okuyorum, busene lisans kpss ye girebilirmiyim

 64. beren diyor ki:

  merhaba
  ben şuan 2. sınıf öğrencisiyim . 2016 haziran ayıda mezun olacağım 2014 kpss ye girip 2016 da tercih yapabilir miyim ?

 65. merve türen diyor ki:

  Hatay mkü Bilgisayar öğretmenliği üçüncü sınıfında okumaktayım.bu sene kpss sınavına katıla bilirmiyim?

 66. turgay hazar diyor ki:

  ben şuan 4. sınıf iktisat okuyorum ayrıca önlisans mezunuyum 3. sınıfta lisans sınavına girdim önlisansa girmek için 1 ders altan bıraktım ama diyorlar lisans sınavına girdiğin için önlisansa giremiyorsun doğru mu kesin bilgisi olan var mı

 67. erkan diyor ki:

  ben meslek lisesi mezunuyum şuan üniversite birinci sınıftayım 2 sınıfa geçmeme az kaldı 2. sınıf da diyebiliriz 2014 kpss ye ne düzeyde başvuru yapacagımı bilmiyorum lise mi üniversitemi

 68. nevriygungor@hotmail.com diyor ki:

  kadir has üniversitesi 4 yıllık reklam ve iletişim mezunuyum kpps’de hangi bölüme girebilirim

 69. mehmet diyor ki:

  arkadaşlar lise don sınıftayım 18 yaşıma gün almadım kpss ye girebilirbiyim

 70. su diyor ki:

  ben üniversite 1.sınıftayım önlisans bölümünden sınava girebilirmiyimm

 71. esra diyor ki:

  ben şuan önlisans da okuyorum 1. sınıfım 2014 de ki kpss ye girsem seneye mezun oldugumda önlisans olarak mı atanacagım yoksa lise mezunu olarak mı atacagım ?

  • merve türen diyor ki:

   Hatay mkü Bilgisayar öğretmenliği üçüncü sınıfında okumaktayım.bu sene kpss sınavına katıla bilirmiyim?

 72. duygu diyor ki:

  ben 3.sınıf matematik bölümü öğrencisiyim bu yıl yani 2014 te ki lisans sınavına girebilir miyim girersem o puanımı mezun olunca kullanabilecem mi ve lisans bölümlerine her yıl sınav var mı

  • merve türen diyor ki:

   Hatay mkü Bilgisayar öğretmenliği üçüncü sınıfında okumaktayım.bu sene kpss sınavına katıla bilirmiyim?

 73. nurdan diyor ki:

  işletme mezunuyum :)

 74. volkan diyor ki:

  ben 2007 de endüstri meslek lisesinden mezun oldum 2014 yılındaki kpss sınavına girebilirmiyim

 75. yunus emre diyor ki:

  Ben açık lisede okuyorum 116 kredim var bu yıl ek sınavlarla liseyi bitirebilirim ben kpssye girebilirmiyim.

 76. tuğçe diyor ki:

  90 dogumlu ve 2006 lise mezunuyum kpssye gırebılırmıyım

 77. rukiye diyor ki:

  Ben hemsirelik 2.sinif ogrencisiyim kendimi denemek icin kpssye girmek istiyorum biliyorum tercih yapilamaz tabikide sadece hazirlik olsum soru tarzini goreyim heyecani yeneyim diye acaba basvuruda bulunabilirmiyim

  • nurdan diyor ki:

   ben aöf mezunuyum.2014 kpssde alan yapsam benim için ne kadar faydalı olur..Alan yapınca düz memurluğa da başvurabilecekmiyim?

 78. Filiz diyor ki:

  Ben lise üçüncü sınıf öğrencisiyim sınava girebiliyo muyum ?
  Bide bu sınavı kazandıgım zaman lise mezunu olarak başlıycagım için nerelerde görev yapabiliyorum ?

 79. Gözde diyor ki:

  Merhabalar kolay gelsin. 2009 girişli meslek yüksekokuluna basladım fakat mezun olamadım. Yani şuan lise diploması mevcut fakat okuldanda diplomamı almadım. Ben kpss ye hangi tercihten gireceğim? Birde tarihi nedir? Şimdiden teşekkürler.

 80. Kenan MISIR diyor ki:

  Oğlum, bu yıl (2014 haziranda) Bilkent Arkeoloji bölümünden mezun olacak. KPSS’ye ne zaman girebilir ve hangi derslerden soruları yanıtlayacaktır.

 81. damla diyor ki:

  Ben 4.sinif biyoloji ogrencisiyim. Yarim donem okulumu uzattim ocak ayinda mezun olacagim. Bu 2014 kpss lisansa girebiliyor muyum ?

 82. kpssyus diyor ki:

  benn KPSS kazandıktan sonra ne yapmam gerektiğini bilmiyorum… ne yapmalıyım?

 83. vendetta diyor ki:

  Lise 3 öğrencisiyim ve 16 yaşımsayım… Bu sene kpss ye giricem fakat mezun olduktan sonra 18 yasında olmuycam. Peki 18 yaşını dolduramayanlar memur olabiliyor mu? ben ne yapmalıyım?

  Bide kpss de kazandıktan sonra bölümler neler ve ne yapmalıyım?

 84. ali diyor ki:

  ben üniversite 3 üncü sınıftayım ben lisans mı yoksa ön lisans mı baş vuracağım

  • kpss diyor ki:

   Lisans sınavının son başvuru tarihine kadar lisans mezunu olmayanlar lisans olarak başvurmak zorunda değildir. lise veya önlisans olarak sınava girmeziniz kararınızı kendiniz vereceksiniz.

   • ugur diyor ki:

    yanı hocam ben hazıranın 26sında lısans mezunu oldum su anda ortaogretım kpssye gırebılırmıyı8m?

 85. osman diyor ki:

  06.06.1979 dogumlu 1997 lise mezunuyum kpss 2014 sınavına girebilirmiyim.

 86. enes diyor ki:

  ben şu an liseye gidiyorum 60 kredim var kpss sınavlarına girebilirmiyim

 87. feride diyor ki:

  hacettepe üniversitesi tıbbi tanıtım ve pazarlama bölümü mezunuyum..bölümüm üzerine devlet sektöründe iş yok diye biliyorum.fakat ben kpss sınavına girerek memur olarak atanmak istiyorum…sınava girmiş olsam nasıl girebilirim,üniversite diplomam yok sayılırmı

  • kpss diyor ki:

   dipolanız yoksa okuldan geçici mezuniyet belgenizi alarak sınava önlisans olarak başvurabilirsiniz.

 88. islam kandemir diyor ki:

  2. sınıf imam hatip öğrencisi girebilir mi hafızlık belgesi var..

 89. KUBILAY diyor ki:

  benim sormak istedigim ben 81 dogumluyum ve suan acikogretim ortaokul okuyorum ben hangi sinava girebilirim KPSS VEYA OSYM ?
  BILGILENDIRIRSENIZ SEVINIRIM

 90. özcan diyor ki:

  Çünkü 3. Sınıf öğrencileri mezun olduklarında 2013 KPSS puanının geçerliliği hala devam ediyor olacak. Bu adaylar mezun olduktan sonra puanlarını kullanabilirler.

 91. özcan diyor ki:

  lise 3 girebiliyor

 92. gazi diyor ki:

  Iyi aksamlar kpss. Ye ilkogretim. Girebilirmi

 93. nurettin diyor ki:

  Merhaba. Teknik eğitim fakültesi mezunuyum kpss de öğretmenlik dışında herhangi bir memurluk için başvurum kabul olurmu.

  • kpss diyor ki:

   4001 kodu herhangi bir lisans mezunu olma anlamını taşımaktadır.Bu kadroları tercih edebilirsiniz.

 94. kadir diyor ki:

  3 sınıf ogrencisiyim lisans kpss sınavına basvurabılır mıyım

  • sevgi diyor ki:

   mesleki açık imam hatip lisesi 3.sınıf öğrencisiyim kredilerim bitti bu yıl kpssye girebilirmiyim

  • kpss diyor ki:

   kpss 3 veya 4 sınıfta olanlar istemeleri halinde lisans olarak başvurabilir.Tek kural tercihlerin son başvuru tarihi itibariyle lisans diplomanızın elinizde olmasıdır.

 95. Nur diyor ki:

  Lise mezunları girebiliyor mu ? Ben şuan üniversiteye gidiyorum henüz mezun değilim ama kimse mezunu olmak yetiyor mu KPSS için?

  • esra diyor ki:

   merabalar ben meslek lisesi mezunuyum 2011 üni.okumadım kpss’ye girebilir miyim?

 96. göznue diyor ki:

  Ben önlisans mezunuyum ama şu anda işletme 3. sınıf öğrencisiyim kpss ye önlisansa mı yoksa lisansmı başvurmam gerekiyor.

 97. Kadir diyor ki:

  Ben şuan üniversite 1.sınıftayım 2014 yılında yapılacak olan 2014-KPSS Ortaöğretim/Önlisans sınavına girebilir miyim ?

 98. senem diyor ki:

  ben şu an 4 yıllık üniversite okuyorum ama henüz üniversite mezunu değilim lise mezunuyum. liseler için olan 2014 kpss sınavına bende girebilir miyim ? cevabınızı bekliyorum. teşekkürler..

  • Kadir diyor ki:

   Ben şuan üniversite 1.sınıftayım 2014 yılında yapılacak olan 2014-KPSS Ortaöğretim/Önlisans sınavına girebilir miyim ?

 99. abdulcelil güngördü diyor ki:

  kps başuruları son günü nezamandır

Yorum Yazın