29. Balkan Matematik Olimpiyatları (27 Nisan – 1 Mayıs 2012) Antalya

Balkan Matematik Olimpiyatları Antalya'da yapılacak29. Balkan matematik Olimpiyatları ne zaman ve nerede düzenlenecek. 2012 Balkan  Matematik olimpiyatları hangi gün – hakkında bilgiler :

29. Balkan Matematik Olimpiyatları, 27 Nisan-1 Mayıs tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştirilecek.

TÜBİTAK organizasyonunda Serik ilçesine bağlıBelek beldesindeki Voyage Otel’de gerçekleştirilecek Balkan Matematik Olimpiyatları’na 11 Balkan ülkesi ve 10 misafir ülkeden toplam 130 öğrenci katılacak.

Açılışı 27 Nisan’da yapılacak olimpiyatta katılımcı ülkeler, 6 öğrenci, bir lider ve bir lideryardımcısından oluşan ekiplerle temsil edilecek ve toplam 130 öğrenci, sonlu matematik, geometri, sayılar teorisi, analiz ve cebir alanlarında yarışacak.

Olimpiyatta Türkiye’yi, birinci ekipte Mehmet Efe Akengin, Ufuk Kanat, Berfin Şimşek, Yunus Emre Demirci, Mehmet Sönmez, Mehmet Akif Yıldız, ikinci ekipte ise Eray Aydın, Fatih Kaleoğlu, Burak Varıcı, Eren Durlanık, Muhammed İkbal Ulvi ve Orhan Tahir Yavaşcan temsil edecek.

Olimpiyatların akademik yöneticiliğini Türkiye’den Doç. Dr. Azer Kerimov, problem komitesi başkanlığını Dr. Okan Tekman, sınav komitesi başkanlığını Doç. Dr. Şahin Emrah yapacak.

Balkan Matematik Olimpiyatları’nın ilki, 1984 yılında Yunanistan’da düzenlendi. Olimpiyatlar, 11 üye Balkan ülkesinin yanı sıra dünyanın çeşitli coğrafyalarından misafir ülkelerin katılımıyla 29 yıldır devam ediyor.

Katılımcı ülkeler takımlarını, kendi seçim kriterlerine göre ulusal matematik olimpiyatları sonucunda belirliyor ve madalya alan öğrencilere verilen ödüller de ülkelere göre farklılık gösteriyor. Birçok ülkede, Balkan Matematik Olimpiyatları’na katılan ekip, Uluslararası Matematik Olimpiyatları’na da (IMO) katılıyor.

AA – 25 Nisan 2012

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir