7. Sınıf SBS’nin İptal Edilmesi Ne Demek -Şimdi Ne Olacak 3 Kasım 2010

Çarşamba, 3 Kasım 2010, 20:54 | Bilgi Paylaşımı | 187 Comments
by admin

Bir süredir Danıştayda devam eden ve 7. sınıf TEOG’nin (Seviye Belirleme Sınavı) durdurulması istemiyle açılan dava sonuçlandı. Mahkeme “7. Sınıflar için TEOG yapılamaz.” dedi. Peki şimdi ne olacak? Eokulegitim.com yönetimi olarak öğrencilerimizi aydınlatma gereği duyduk … İşte açıklama …Öncelikle şu hususun bilinmesi çok önemli. Mahkemenin bu kararı 2011 yılında 7. sınıf düzeyinden TEOG’ye girecek olanları ilgilendirmekte. Danıştay, mahkeme olarak yürütmeyi durdurdu. Bunun anlamı, şu durumda “2011 yılında 7. sınıflar için TEOG Yapılmayacak.”  Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri mahkemeye itiraz ettiler fakat mahkeme MEB yetkililerinin gerekçelerini yeterli ve doğru bulmadığı için, kararını bozmadı.

Danıştaya 7. Sınıf TEOG’nin iptal edilmesi için dava açan taraflar, MEB’in kanunlarındaki “7. sınıf TEOG ile ilgili maddelerin tamamıyla iptal edilmesini” istedi. Yani bir daha hiçbir şekilde gündeme gelmeyecek şekilde kaldırılmasını istediler. Fakat mahkeme MEB’in ikinci kez itiraz edeceğini düşünerek, beklemeye koyuldu.

Milli Eğitim Bakanı Nimet ÇUBUKÇU, mahkemenin kararını duyunca çok üzüldüğünü belirtmekle birlikte, ikinci kez itiraz edeceklerini sözlerine ekledi. Şimdi MEB yetkilileri yeterli gerekçeleriyle birlikte mahkemeye itiraz etmeye hazırlanıyorlar.

Ülkemizdeki adli davaların işleyişini göz önünde bulundurduğumuzda, biz eokulegitim.com sitesi olarak da “7. Sınıflar için TEOG’nin tamamen iptal edildiğini” rahatlıkla söyleyebiliriz. Çünkü iptal edilmesi için dava açan tarafların gerekçeleri gerçekten çok iddialı ve güçlü.

7. Sınıf TEOG’ye Girecek Olanlara  Adaletsizlik Olur mu?

2011 yılında 7. Sınıf TEOG’ye girecek olanlar geçen yıl(2010’da) 6. sınıf düzeyinden TEOG’ye girmişlerdi. Dolayısıyla emek verdiler ve 6. sınıf TEOG’den iyi bir puan almak için uğraştılar. Peki bu 7. sınıf öğrencilerinin 6. sınıftaki emekleri boşa gider mi? … Eğer MEB mahkemenin kararını bozamazsa (ki zor görünüyor.) bu durumda 7. sınıf öğrencilerinin mağdur olmaması için mutlaka bir sistem düşünülecektir.

7. Sınıf TEOG İptal Oldu – Peki 6. Sınıf TEOG Puanlarının 2012’de yapılacak olan 8. Sınıf TEOG’ye Etkisi Olacak mı? Tıklayın.

“eokulegitim.com’un özel haberidir. Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

[poll id=”11″]

187 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "7. Sınıf SBS’nin İptal Edilmesi Ne Demek -Şimdi Ne Olacak 3 Kasım 2010"

 1. şekerkz meltem dedi ki:

  sbs kalkmasın

 2. selin dedi ki:

  ya ama yorum yazdım niye yanınlamadı nimet hanım sbs sizin için uygun sınavmı kaldırı n diyicem ancak geçen sesenin sbs puannın ne olacak şimdiki 6.sınılar şanslı ancak eşit durum yok

 3. seyhan dedi ki:

  aaman ya şimdi sbs puanım ne olacak ya bakarmısınız sonra geri koyarlar oyun alaeti ettiler işi ben böyle olay görmedim? ya peki sbs geri gerilirse sistem değişicek dershanedki bilgiler şimdi sadece okula yardımcı oucak hadi bakalım inşallah kolay sorarlar sbs beni ruhtan akıl hastası yaptı
  sbs puannım 456 aman keşke tam puan alabilseydim matematik fual yaptım

 4. oktay dedi ki:

  geçenyılın sbs iptal olan yine tekrarlansın

 5. iyi puan alan bi öğrenci dedi ki:

  bakın nimet hanim bu kadar öğrencinin günahını alıyorsunuz bnce 7. sınıf ve 6. sınıf da olsun 8. sınıfta olmasın bnnnceeee ya lütfen ama aslında bnde istemiommm sbs yi ama 6. sınıfın ki kabul edilmezse allah belanızı versin sakın böle bişiyee kalkışmayın eğer hayatım ve geleceğim snin yüzünden bozulursa sizin ve başta nimet çıbıkçı ve dierleri olursa öbür dünyada iki elim yakalıarında olur bunu bilin aaaaaaaa

 6. gizem dedi ki:

  7. sınıflar sbs’ye giriyormuş.
  Oyuncakmı sandılar bu işi ya sbs kalktı diyolarsa arkasında dursunlar tekrar sbs kalkmadı demesinler.SBS’nin kalkmaması 7. sınıflara haksızlık olur.SBS çok sıkan bir maraton şimdiki 6. sınıfların ne özelliği var!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 7. hilal keleş dedi ki:

  ben sbs nin kalkamasını istemiyorum hep biz çocuklar dershanelere sbs den iyi puan almak için gidiyoruz. bence nolur sbs olsun sbs yi kaldırmayınnnnnnnn

 8. nur dedi ki:

  7. sınıf SBS kalkabilir fakat 6. sınıf da alınan puanlar iptal olmasın, çocukların hakları yenmesin 780 tane çocuğun alın teriyle aldığı 500 tam puanı yok etmek demek, 780 tane çocuğun başarısını düşürmek, heveslerini kırmak ve psikolojilerini alt üst etmek demektir. Bütün bunlar gözönüne alınarak umarım düzenleme yapılır. Yoksa ne dava biter nede davacılar

 9. Cansu dedi ki:

  nimet cubukcu lütfen bu yazımı okurmusunuz ? 1.ci Mert ‘e sonuna kadar katılıyorum onun yazısınıda okumanızı istiyorum . sbs kalkmalı çünkü ben 7. sınıfa geldiğimden beri sadece ders çalıştım hiçbir sosyal etkinliğim olmadı bir sene sadece nefes almak sosyal etkinliklere katılmak istiyorum hayattan bezdim bi an önce sbsnin kalkmasını istiyorum yoksa intihar teşebbüsünde bulunacağım bu sene size yalvarırım sbs kalksın ama 6.sınıf da okadar emek verdik onlarda geçerli olmasını çok içten diliyorum . [okuduğunuz için teşekkürler ] .

 10. Hazar dedi ki:

  bir düzenleme yapacaklarsa bu hemen olmalıydı. SBS nin kaldırılması ile ilgili bakanlık düzenleme yapalı geçen zaman içerisinde hazırlıklarımızı yaptık. dersane ve kitap takviyesinde bulundum. ve aralık ayı başı SBS 7. sınıflardan kalktı. karar vericiler bir kişinin başvurusuna göre karar vermemeliler. karar verilecekse bunu MEB krarını aldıktan sonra en geç 15 içinde vermeliydi ve bunu kamu oyuyla paylaşmalıydı.kararların sonuçlarını iyi analiz etmeliydiler de. idarenin bu konuda bir kastı da yoktur.MAHKEMEDE uzatmadan bir n önce karar vermeli ve bakanlığımızda buna uygun düzenlemeleri bı an önce yapmalıdır da .

 11. NURAY DİKTAŞ dedi ki:

  Ben Bir Milli Eğitim çalışalını aynı zamanda 7.sınıfta okuyanbir oğlum var. Ben kamdırılmasını istemiyorum. neden diye sorarsanız, benim oğlum her türlü sosyal aktivitesini unutmuş ve bütünüyle derslere odaklanmış bir şekilde bütün bir sene çalıştı ve 480.00 puan aldı.eğer kaldırılacak sada 6.sınıf sbs puanı geçerli olmalı yoksa bende karşı dava açarak haklarımızı sonuna kadar arayacağım.
  Zaten bu birtek bizim ülkede var sürekli eğitim sistemi üzerinde oynanıp, birilerinin elinde çocuklarımız ve biz veliler oyuncak olmuş vaziyetteyiz. umarım zartık birileri durumu fark ederde şu eğitim sistemini kobay sistem statüsünde çıkarır ümüdi taşıyorum

 12. Emre dedi ki:

  sbs kesinlikle kalkmalı sbs kalkmasın dıyen veliler ve öğrenciler kalkarsa okuduğum haberlere göre 6. Sınıf sbs puanı bosa gitmiycek nimet çubukçu 6.sınıf puanları bosa gıtmemesi icin elinden gleni yapıcak hem sosyal aktıvıtelere katılamıyoruz ben yüzme kursuna gitmek istiyorum ama babam sbs var diye izin vermiyo çocuklar çocukluğunu yaşamalı dersten başımıı kaldıramıyoruz ama kalkarsa daha rahat olucaz bende sbs yüzünden ayda 15 dk bilgisayara girebiliyorum onu da simdi kullandım hem kalksın diyen herkes tembel değil sbsden 496 puan aldım

 13. Emre dedi ki:

  bence kesinlikle sbs kalkmalı.Sbs kalkmasın dıyenler demek çok çalışıyosunuz başınızı hiç dersten kaldırmıyosunuz o zaman nasıl bu kadar internette yazı yazıyosunus demek ki çok internette çok vakit geçiriyorsunuz bide çok çalıyoruz diyorsunuz bence nimet çubukçu haklı 1 sene o kadar stres yaşadık bu senede bu kadar hatta oncekınden daha çok stres yaşamıyalım bence 6.sınıf ve 8. sınıf ortalamasıyla liselere gidelim MEB duy sesimi itirazlarınız çok gereksiz bnde sbs de iyi puan aldım(496) ama kesinlikle sbs kalkmalı

 14. mert dedi ki:

  ben bir 7. sınıf öğrencisiyim biz bukadar çalıstık gecen sene ve o avukatın tembel kızı yüzünden kalkıyor. arkdaşlar uyanalım biraz LÜTFEN bende sbs de 479.102 aldım ama 7.sınıf ın konuları 8. sınıftan daha zordur bu her zaman bilinir geçen sene 450 alan bi öğrenci 7. sınıf sbsde ister istemez 420 nin altına düşer .. ama 8. sınıfta girerse o kadar ağır olmadıgı için çalısarak yükseltebilir . 8. sınıf velilerinede sesleriyorum : o sizin bahtınıza çıktı artık kıskanarak bizimde yolumuzu kapatmayın . lütfen diyorum dershane konusuna gelince benim dershaneye gitmeyen çok arkadaşım var ama bazıları sbs de düşük bazıları ise çok güzel puanlar aldılar o tembeler okulda herkese dayılanan sürekli top peşinde koşturan çocuklar güzel puanlar alan arkadaşlarım ise her zaman ders çalısıyorlar örneğin beden ve boş derslerde sürekli ders çalışıyorlar onlarda gürültü patırdı şamata fark ortada bunun dershaneyle herhangibir alakası yoktur. BU ARADA SAMET ARKDAŞIMA KATILIYORUM BİZ BU KAFAYLA GİDERSEK BİRAZ ZOR KALKINIRIZ . ATAMIN KEMİKLERİ SIZLIYORDUR SİMDİ BU OLAYLARI GÖRÜNCE. o nimet çubukcuyada sesleriyorum ağzımıda bozmak istemiyorum ama edemiyorum sennnnn nimet çubukcu: sana nekadar küfredildiğini biliyormusun bütün öğrenciler ahirette yakana yapışacaklar eğer bu devlet batarsada sırf senin yüzünden olacaktır.Senin gibi kadınlar yüzünden sen kadın hakları nı koruma bilmemne sinden gelip milli eğitim bakanı oluyorsun sana diyecek tek bir sözüm var GİT BİRAZ EVİNDE ÖRGÜ ÖR. NE İŞİN VAR SENİN MEB DE be kadın git torunlarını sev danıştayada çok teşekkür ediyorum allah onun gibi beyfendileri bizden esirgemesin . diyorum nimettt sana bişi sölicem bu arada belki biraz fikir öğrenirsin diye madem bu kadar çalıstık 6. sınıfta hadi 6. sınıf puanıyla liseleri girek olurmu ? şimdi çalışanlar belli olur işte…. sesimi duy Nimetttttttt !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 15. sbs kalksın diyen bir öğrenci dedi ki:

  sbs de iyi not aldım.(481).
  ama geçen sene boyunca annemden hep ders çalış kelimesini duydum.sosyalliğimi unuttum.artık drs çalışmak dışında başka şeyler de yapmak istiyorum. LÜTFEN SBS KALKSIN .

 16. zeynep dedi ki:

  gülcihan katılıyorum

 17. zeynep dedi ki:

  ben ce sbsnin kalkması iyi oldu.6.sınıf ta 481 yaptım .ama kalkmasını istiyorum…

 18. gülcihan dedi ki:

  sbs iptal olsun .ben 6.sınıfta 488aldım fakat yinede iptal olmasını istiyorum…******

 19. yusufcan dedi ki:

  biz 4.sınıftan beri bu sbs ye hazırlanıyoruz bence sbs kaldırılmamalı bizim emeklerimizi kim vercek bize söyleyin o yuzdan bu sbs kaldırılmamalı kaldırılmamalı diyenlerin yanındayım ve biz kaçınçı sınıftan beri sbs yi iyi puan alıp iyi bir lisenin hayalını kuruyoruz bizim hayallerimiz boşa çıkarmayın

 20. pınar dedi ki:

  ben geçen 6.sınıfta 473 aldım. bu sene sbs nin kalkmasını sorarlarsa bana kalksın derimm sonuşta verdiğimiz emek boşuna gitmeyecek 8. sınıfta oks ye girdiğimizde o puan ile kararlandırılır diye düşünüyorum bence kalksın hepimiz o gün çok stresli ve çok heyecanlı oluyorum bildiklerimizide unutuyoruz bari bir sene kalksında rahatlayalım biraz bunuda düşünsün milli eğitim bakanlığı kendi çocukluğunda istemezmiymiş kaldırılmasını yada çocuğunun.

 21. Samet Berk Öksüz dedi ki:

  Ben 7. sınıf öğrencisiyim ve şunu sormadan edemiyorum:

  Bu nasıl bir ülke?
  Hizmet eden haksızlığa uğruyor.
  Daha dün vergi borçlarını ödemeyenlere af çıktı.
  Şimdi de SBS’yi iptal ediyorlar.
  Ben 6.sınıf programımı sayıyorum şimdi daha da yoğun.

  Sabah 8’den akşam 4’e kadar okul(özel okul).
  Eve 4.30 gibi geliyorum dinlenme + yemek sonra 5’te çalışmaya başlıyordum.Saat 9’da kalkıyor ve biraz kitap okuyup 5 dk ailemle oturup TV izliyorum.Sonra uyuyana kadar kitap okuyordum.

  Haftasonları saat 8’de uyanıp dershaneye gidiyordum.Saat 12 de çık eve gel.Sonra yine uyuyana kadar ders çalış.

  Sonunda 495,5 puan aldım.Şimdi bunu hiçe sayıp OKS sistemini getirdileri

  Bütün yetkilileri kınıyorum.Kendi çocuklarınız kötü yapınca öbürlerinin de hakkını yiyorsunuz.
  Böyle gizliden torpil yapacağınıza kendi çocuklarınıza 500 verin.Torpil böyle olur.O davayı açanın da mahkemede o kararın çıkmasına sebep olan herkesin de akıl sağlığından şüphe ediyorum.

  Eğer siz, bu ülkenin öğrencilerinin, ülkeye faydalı olmasını istiyorsanız; öğrencilerin bu sistemi getirenlerden dolayısıyla ülkeden nefret etmelerine sebep olmasında etkili olmamalısınız.

  Çalışan, kendini sınava hazırlayan mağdur; sokakta top oynayıp da SBS’ye giren kurtulmuş.

  Bu sistemi getirenler utansın, siz bu şekilde öğrencileri yani geleceğinizi kazanmaktan çok kaybediyorsunuz.İlerde sıkıntısını siz çekeceksiniz.

  SBS’nin kaldırılmasında tuzu olanlar, şuan bütün öğrencilere eziyet ediyorsunuz ama yukarıda dediğim gibi ilerde sıkıntısını siz çekeceksiniz.

 22. gülhan dedi ki:

  yetkililere sesleniyorum her ne karar verecekseniz bi an önce verin ki ne yapacamızı bilelim çocuklar sbs kalktı diye duyunca biraz gevşediler sanki ya kalkmazda sınav olursa geç kalınmış olacak o yüzden biran önce son noktayı koyun

 23. hilal dedi ki:

  sbs kalksın ama geçen sene ki puanımız yanmasın;;;;;;;;;;;;;;;

 24. EDA dedi ki:

  bizimde bir söz hakkına sahibiz…
  NASIL BİR ADALET BU BÖYLE YAPARAK BİZİ OKULDAN ,SINAVDAN SOĞUTACAKSINIZ… sadece o salak kızn istedi diye mi kaldırıcaksınız…
  SBS KALMASIN!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  SİZİN DE NE YAPTIĞINIZ BELLİ DEĞİL Bİ OKS DİYONUZ Bİ SBS DİYONUZ ŞİMDİDE O SALAK KIZIN YÜZÜNDEN TEKRAR MI OKS OLACAK …:((((((((

 25. ARİFE YAŞAR dedi ki:

  sbs kaldırılmasın çocuklar ın her yılıın konularından ayrı sınava girmeleri daha doğru sekizinci sınıfta girdiğinde iki veya üç senenin konuları olduğunda stres daha fazla olur.ama her yıl girdiğinde günlük ders tekrarı ile başarılı olabilir.üstelik sınav kendi seviyelerine göreydi.

 26. iyi bi puan alan öğrenci dedi ki:

  biz öğrencileri resmen deneme tahtası olarak görüyorlarr…üstelik bu haksızlık…
  onların hakları için bizmkiler kısıtlanıyor

 27. inci dedi ki:

  İnsaf ya… Hala kaldırılsın, kaldırılmasın… Mahkemelerin durumu belli. MEB karşı dava açtı ise bile kimbilir ne zaman belli olacak ? Yeter artık biran önce belli olsun. Bu tam, bir deli kuyuya taş atar 40 akıllı çıkarmaya çalışır !!! Ama ne olacak bizler senelerce şamar oğlanına döndük, şimdi sıra çocuklarımızda…

 28. sessizin sesi dedi ki:

  Ben sbs ye ilk andan itibaren karsiydim fakat şu anda kalkmasına katılmıyorum.Nedeni;bir sürü emek ve zamanla kazanılmıs puanların israf olmasını istemiyorum.Bu hakkını kimse ödeyemez.Çok geç kalınmış bir karar.Daniştaya başvurup iptalini isteyen şahsı tebrik ediyorum ama ben art niyetli olduğunu düşünüyorm muhtemelen yakını hedefindeki puanı alamadı.Bunun faturasını çok emek ve zaman harcayıp istediği puanı alan çucuklarımızdan çıkaramaz-benim de çoçuğum hedefindeki puanı alamadı ama bu vakitten sonra sbs nin kalkmasını adalet değil adaletsizlik olarak görüyorum.O şahıs geçen sene dönem başında şikayetini yapıp bu hakkı elde etmeliydi bunca emek -maddi manevi- boşa gitmemeli.

 29. öğrenci dedi ki:

  ben sbs den düşük bir puan almadım (450 aldım)ama yinede iptal olup 7.sınıftada girmemek istiyorum
  çünkü hiç oyun vb oynayamıyoruz ama kalkarsa çok sevinirim 1 sene sonra als ye girip kazanmak için çalışıyorum sbs olunca her ikisininde baskısı oluyor :(((((((((((((((

 30. eylem dedi ki:

  aslında düşünülürse kalkmamalı çocukluğumuzu yaşamak istiyoruz elbette ama hayatımızın geri kalanını da düşünmeliyiz bu iş bir oyun değil hergün yeni bir karar alınamaz kararları alanlar rahat birde bize sorsalar daha mantıklı sınava girecek olanlar bizleriz ben geçen sene sadece dersahen okul ve ev arasında mekik okudum okul açıldığından beri ve yazdana beri de ders çalışıyorum daha erken karar alınsaydı bizde böyle kötü duruma düşmezdik yeter artık oynaayın şu sistemle kaldırılacaksa sadece 8. sınıf konuları olsun kaldırılmayacaksa uzatılmasın sbs ye 1 hafta kala kaldırılmadı denirse ne olacak!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 31. Zehra dedi ki:

  arkadaşlar lütfen cevap yazın
  Sbs kalkarsa 8. sınıfta OKS mi olacak çok korkuyorum inşallah öyle olmaz…

 32. onur dedi ki:

  benim çocuğumda okulda başarılı sbsden de iyi bir puan aldı.ama çocuğumun sosyal hayatı bitti.okulla dersane arasında kaldı.bence de kalkması iyi oldu.biz veliler hersene dersaneye gönderecez diye canımız çıkıyor.ya gönderemeyenler ne olacak.Arkadaşlar bunlar daha ÇOCUK….BIRAKALIM ÇOCUKLUĞUNU YAŞASINLAR.daha önlerinde çok sınavlar var.

 33. ilknur dedi ki:

  7.sınıfta sbskalkması çocuğum adına iyi olucak fakat 6.sınıfta aldığı 470 puanlık emeği ne olucak bu emek adına çok üzülüyo 6.sınıf kayde alınmasa 8.sınıfta moral çökük imtianı olur tedirginiz bu konuda

 34. güllü. coşkun dedi ki:

  sbs iptal edilemez lütfen sbs yi iptal etmeyinn ne olur ..;((

 35. yess SBS dedi ki:

  arkadaşlar bnce kalkmamalı sbs sitemi diğer sistemlerden daha iyi mesala bir sınavda kötü çektik ama gelecek sene ye düzeltilebilir bir başka bir neden daha mesala 8.sınıf oks de 6.7.8sınıf tümü soruyorlar onun için biz 7.sınıfı hatırladık diyelim hadi! 6yı peki…. bnce sbs çok iyi bir sistem KALMAMALI :( :) :D

 36. SELMA KARAKURT dedi ki:

  ******* BEN BU İŞİ ADİL BULMUYORUM SBS DEN DÜŞÜK ALANLAR DAHA DOĞRUSU DERSİNE ÇALIŞMAYIP DÜŞÜK ALANLAR SEVİNİYOR.SBS DEN YÜKSEK ALIP 365 GÜN DERS ÇALIŞANLAR ÜZÜLÜYOR.ŞİMDİ ADALET BUNUN NERESİNDE.BEN ÇOCUĞUMU NE ZORLUKLARLA DERSANEYE GÖNDERİYORUM HABERİNİZ VARMI.??????OKULDAN YARDIM İSTEYEREK.ÇOCUĞUMUN GEÇENSENE SBS YE İYİ HAZIRLAN DİYE GÜNLERİNİ BURNUNDAN GETİRDİM.ŞİMDİ BANA BUNUN HESABINI KİM VERECEK.BEN VİCDAN AZABINDAN KAHROLUYORUM BİZLERİ DAHA DOĞRU MADDİ YÖNDEN SIKINTI ÇEKEN AİLELERİ MAF ETTİNİZ.MADEM BÖYLE BİR SIKINTI VARDI NEDEN ÖĞRETİM YILININ BAŞINDA BİZLERİ UYARMADINIZ.*******AKDERE/MAMAK/ANKARA*******ROTARY YEŞİLTEPE İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİ VELİSİ**SELMA KARAKURT**

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.