7. Sınıflar SBS'ye Girecekmi – 2010

Perşembe, 1 Temmuz 2010, 11:43 | Bilgi Paylaşımı | 70 Comments
by admin

Flaş Gelişme !!! 7. Sınıf TEOG 2011 Yılında Yapılacak – 2 Aralık 2010 – Haberi Okumak İçin Tıklayın….

Milli Eğitimm Bakanı Nimet ÇUBUKÇU 6. ve 7. sınıflarlarda TEOG’nin kalktığını söyledi. Ortalık karıştı. Birçok öğrencinin kafasında binbir türlü soru var. Bize gelen yoğun sorular üzerine 6. 7. ve 8. sınıflar açısından 2015 TEOG olacakmı olmayackmı? Olacaksa nasıl olacak? Bu konularda siz sevgili öğrencileri aydınlatmaya çalışacağız.

7. Sınıflar 2011’de TEOG’ye Girecek mi?

Flaş Gelişme !!! 7. Sınıf TEOG 2011 Yılında Yapılacak – 2 Aralık 2010 Tarihli – Haberi Okumak İçin Tıklayın….

Bu yıl(2010) 6. sınıf olup ve ilk kez TEOG’ye giren öğrenciler 2011 ve 2012 TEOG’ye de girecekler. Bu yıl 7. sınıfa geçenler açısından aslında değişen hiçbir şey yok. Onlar bildikleri düzende devam edecekler. Bu yıl alacakları 6. sınıf TEOG puanlarıyla gelecek yıllarda alacakları 7.sınıf ve 8. sınıf TEOG puanlarıyla yine bildiğimiz gibi ortalaması alınarak 2014 yılında bir liseye yerleştirilecekler. Kısaca özetlersek 7. sınıflar açısından hiçbir şey değişmedi. (Not: Bu yazı bu yıl yani 2010’da 7. sınıfa geçenler için yazılmıştır.)

6. Sınıflar TEOG’ye Girecek mi?

Hayır. Bu yıl yani 2010’da 5. sınıftan 6. sınıfa geçenler için TEOG yapılmayacak. 6. sınıflar için sadece okul puanları önemli olacak. Çünkü 8. sınıfta yapılacak olan TEOG puanlarına 6. ve 7. sınıftaki okul başarı puanlarınızda eklenecek ve önemli derecede etki edecek. Kısacası bu yıl 6’ya geçenler için TEOG kabusu yok. Onlar sadece okul derslerine çalışsınlar.

8. Sınıflar TEOG’ye Girecek mi?

Evet, 8. sınıflar 2011’de TEOG’ye Girecek. Aslında bu yıl 7. sınıfa geçenler gibi; bu yıl 8. sınıfa geçenler için de değişen hiçbir şey yok. Yine 8. sınıflar da 2011’de TEOG’ye girecekler ve önceden olduğu gibi sadece 8. sınıf konularından soru çıkacak. Yine 2011’de TEOG’ye girecek olan 8. sınıfların 6. ve 7. sınıf TEOG puanları da eski düzende olduğu gibi dikkate alınacak ve Ortaöğretime yerleştirmede kullanılacak.

3 Kasım 2010 Tarihli Flaş Gelişme: Danıştay 7. Sınıf TEOG’yi Durdurdu !!!

Danıştay 8. Dairesi, öğrenci velisi bir avukatın başvurusu üzerine, 7. sınıf TEOG’nin yürütmesini durdurdu. Oy çokluğu ile alınan kararla ilgili Bakan Nimet Çubukçu, “Bakanlık olarak itiraz hakkımız var” dedi.

Danıştay 8. Dairesi, TEOG’nin 6. ve 7. sınıflar için kademeli olarak kaldırılmasını öngören İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin ilgili hükümleriyle bu yıl 7. sınıflar için yapılacak TEOG’nin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.

Danıştay 8. Dairesi, geçen yıl 6. sınıftaki çocuğu TEOG’ye giren bir velinin, 10 Temmuz 2010 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğin bazı maddelerinin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle açtığı davada, yürütmenin durdurulması istemini karara bağladı.

Milli Eğitim Bakanlığının, üç yıla yayılı TEOG sisteminin herhangi bir yaş ayrımı yapılmaksızın tüm çocuklar üzerinde baskı ortamı yarattığı, uygulanan sınav sisteminin okulların eğitim sistemindeki merkeziliğini kaybetmesine yol açtığı ve çocukların sosyo-psikolojik gelişimlerini olumsuz etkilediğine yönelik kamuoyunda geniş bir uzlaşı bulunduğu gerekçesiyle üç yıla yayılı sınavın kaldırılmasına karar verildiğini 28 Haziran 2010 tarihinde kamuoyuna açıkladığı anlatılan yüksek mahkeme kararında, bu çerçevede İlköğretim Kurumları yönetmeliğinde değişiklik yapıldığı anımsatıldı.

Öğrenci başarısının tek bir sınavla değerlendirilmesinin getirdiği sorunları ortadan kaldırmak amacıyla 2007-2008 öğretim yılından geçerli olmak üzere üç yıla yayılı hale getirilen sınav sisteminin, aradan geçen kısa zaman içerisinde söz konusu gerekçelerle 2010-2011 öğretim yılı başından itibaren tek aşamalı bir sınav sistemi haline getirildiği belirtilen kararda, şöyle devam edildi:

”Milli Eğitim Bakanlığının, yürütmeyi durdurma istemi karşısında verdiği savunmada; üç yıla yayılı sınav sisteminin kaldırılarak yerine tek aşamalı sınav sistemi getirilmesinin ana nedeninin, öğrencilerin ve ailelerinin bu sınav sürecinde yaşadıkları olumsuzluklar gösterilmiş olup; bu olumsuz etkilerin en önemlisi olarak da çocukların sınav odaklı yaşamaktan sosyal etkinliklere vakit ayıramamalarının olduğu belirtilmiştir. Söz konusu savunmada herhangi bir yaş ayrımı yapılmaksızın, tüm sınıf öğrencileri açısından bu sistemin olumsuz yanları kabul edilmiştir.

Sınav sisteminin, öğrenciler ve aileleri üzerinde yarattığı asıl olumsuzluk, bakanlığın 28 Haziran 2010 tarihli basın açıklamasından da anlaşılacağı üzere, psikolojik olarak kendini göstermektedir. Hal böyle iken, davalı bakanlığın savunmasında da kabul ettiği üzere, anayasal eşitlik ilkesi uyarınca, tüm sınıf öğrencileri için maddiyatın ötesinde psikolojik olumsuzluklara sebebiyet veren bir sistemin 2009-2010 öğretim yılında 6. sınıflara uygulanmaya başlanılmış olmasının, 2010-2011 yılında 7. sınıfta olan davacının çocuğunun da içinde bulunduğu bu öğrencilere uygulanmaya devam edilmesinin kabul edilen olumsuzlukları görmezden gelme anlamı taşıyacağı açıktır.”

Yüksek Mahkeme kararında, yönetmeliğin Geçici 3. maddesinde yer alan ”2009-2010 Öğretim Yılında 6,7 ve 8. sınıfta öğrenim gören öğrencilere, bu tarihte yürürlükte bulunan Yönetmelik hükümleri uygulanır” düzenlemesiyle 4. maddesinde yer alan; ” ….. kademeli olarak ilköğretim 6. sınıf öğrencilerinden ….” ibaresinde ve 2010-2011 öğretim yılındaki 7. sınıf TEOG’nin yapılmasında Anayasal eşitlik ilkesine ve hukuka uyarlık görülmediği kaydedilerek, söz konusu hükümlerin yürütmesinin durdurulmasına karar verildiği belirtildi. Daire, kararı oy çokluğuyla aldı.

Danıştay 8. Dairesi, yönetmeliğin ilgili maddelerinin iptali istemini daha sonra görüşecek.

BAKAN NİMET ÇUBUKÇU: İTİRAZ HAKKIMIZ VAR

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Danıştay’ın 7. sınıflara yönelik 2010-2011 döneminde yapılacak Seviye Belirleme Sınavı’nın (TEOG) yürütmesini durdurmasıyla ilgili olarak, ”Kararı henüz okumadım. Okuduktan sonra inceleyip gereğini yapacağız. Bakanlık olarak itiraz hakkımız var” dedi.

18. Milli Eğitim Şurası’na katılmak üzere Kızılcahamam’daki Asya Termal Tesisleri’ne gelen Çubukçu, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Danıştay’ın 7. sınıflara yönelik 2010-2011 döneminde yapılacak TEOG’nin yürütmesini durdurma kararına ilişkin soru üzerine Çubukçu, ”Yürütmeyi durdurma kararını şu anda aldım. Henüz okumadım. Kararı okuduktan sonra inceleyip gereğini yapacağız” dedi.

Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararına Bakanlık olarak itiraz hakları bulunduğuna işaret eden Çubukçu, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Aldığım bilgiye göre kararın içeriğinde bir eşitsizlik olduğu gerekçesi var. Biz zaten Seviye Belirleme Sınavı’nı 6. ve 7. sınıflar için kaldırdık. Sadece geçtiğimiz yıl itibarıyla 6. sınıfta giren öğrencilerin bir sisteme tabi olmaları nedeniyle onların kazanılmış hakları olduğunu düşünerek bu hakkın zayi olmaması adına bu kararı verdik. Yoksa 6. ve 7. sınıflarda kaldırıldı. Fakat geçiş dönemi için öngörülen kademeli bir süreçti. Bu kademeli sürece ilişkin verilmiş bir karar. Bu kararı inceleyeceğiz. Bakanlık olarak itiraz da edebiliriz, itiraz  sonucuna göre işlem yapabiliriz veya üzerinde değerlendirme yapıp gereğini yapabiliriz. Şu anda verilmiş bir kararımız yok.”

Bakan Çubukçu, öğretmen atamalarının ne zaman yapılacağı konusundaki soruya karşılık, atama takviminin KPSS Eğitim Bilimleri Sınavı sonuçlarının açıklanmasının ardından belirleneceğini söyledi. Çubukçu, takvim netleştikten sonra duyuru yapacaklarını belirtti.

Öğretmenlik için ayrılan 30 bin kadronun 40 bine yükselip yükselmediği sorusu üzerine Nimet Çubukçu, 30 bin rakamında bir değişiklik olmadığını bildirdi.

AA     3 Kasım 2010

Tagged with: , , , ,

70 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "7. Sınıflar SBS'ye Girecekmi – 2010"

 1. sümeyye dedi ki:

  devlet durmuyor icat çıkarıyor yeter ya çekin elinizi üstümüzden

 2. abdullah çölli2 dedi ki:

  allahım sana şükürler olsun

  • ninca_00 dedi ki:

   oof ya neden yha ben 7. sınıfa gidiyorum ne güzel kaldırıldı diyor ama kaldırılmıyor. yha çeşke bi kalksa sbs hep stres yapıyoruz sınav için oof ya inşallah kaldırılır. KALDIRINNNNNNNNNNNNNNNNN

 3. meltem dedi ki:

  ya6.sınıftaki cabamız boşamı gitcek

 4. meltem dedi ki:

  ya

 5. meltem dedi ki:

  ya 6.sınıftaki emegimiz boşamı gitcek olsun ya

 6. ece dedi ki:

  7.sııfların günahı ne ben 7.sınıflara haksızlık yapıldıgını düşünüyorum.

 7. ece dedi ki:

  nimet çubukçu sana sesleniyorum bu sene 7.sınıflara sbs olmasın.

 8. ece dedi ki:

  ya siz 7.sınıflara işkence mi çektireceksiniz yine bune kardeşim ya 6.sınıflarının keyfe bak haksızlık hemde büyük haksızlık nimet çubukçu sana sesleniyom sana sbs olmasın 7.sınıflara bu sene 6.sınıflara olsun anladın mı?yine anlatmama gerek varmı

 9. merve dedi ki:

  bence SBS olsunnnnnnnn ama KOLAY olsunnnnnnn

 10. denizcan dedi ki:

  Bence kalksın

 11. denizcan dedi ki:

  Ulan şu SBS kalksın da rahat edelim hem sınav sitresi oluyo hem psikolojikmen kötü oluyom en sonunda kafayı yicem keşke 1 sene daha gec doçsaydım diyorum bazen içimde ben böle şeyin kim buldulan SBS yi onun kafasını patlatıcam vallaha

 12. nuran dedi ki:

  kalksın çok dua edecem nimet çubukçu
  size

 13. nuran dedi ki:

  7. sınıf neden çok kötü puan aldım zaten kalksın lütfen bıktım kafam karışıyor heyecanlanıyorum

 14. nuran dedi ki:

  sbs olmasın

 15. nuran dedi ki:

  olmasın sbs falan kafam karışıyor

 16. nuran dedi ki:

  lütfen sbs olmasın bende 7. sınıfa gidiyorum lütfen???

 17. CEMRE dedi ki:

  ARKADAŞLAR SAÇMALAMAYIN HERKES SBS KALKSIN DİYOR BİZ NEDEN 3 YIL 6.SINIFLAR 8.SINIFTA OLUYOR SADECE HAKSIZLIK DİYOSUNUZ PEKİ HİÇ DÜŞÜNMEDİNİZ Mİ?POZİTİF YANLARINI 1. SBS Yİ TAKMADINIZ PİŞMAN OLDUNUZ 2 VE 3 VAR APTALLAR HEM ORTALAMA DAHA YÜKSEK GELECEK……………………………………………………………………………HE BU ARADA SBS7. SINIFLARDA KALKMADI BOŞUNA SEVİNDİNİZ 1 MİLLİ EĞİTİM BAKANI BİZİM İYLİĞİMİZİ DÜSÜNÜYOOOOO ÜZÜLMESİ GEREKEN BİZ DEĞİL 6.SINIFLAR………………..,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

 18. aleyna dedi ki:

  bence 7. sınıf için sbs olmasn olcaksada meb hazırlasınnnnnn

 19. serpil dedi ki:

  bence 2011 7.sınıfların sbs sınavı kalksın…… bende 7. sınıfa gidiyorum aklım karman çorman oldu bence kalksın hem zaten beklemediğim bir puan aldım ….. lütfen 7.sınıfların sbs sınavını iptal edin …lütfen…. lütfen ….lütfen ….

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.