8. Sınıf SBS Sorularının Tamamını Yapan Sayısı 1544 – Ama Gizlendi !

Cuma, 9 Temmuz 2010, 20:04 | Bilgi Paylaşımı | 2 Comments
by admin

8. sınıf TEOG sonuçları açıklandı. Habertürk Gazetesi Bakan Nimet Çubukçu’nun talimatıyla, 100 sorunun 100’ünü de doğru yapanların sayısı ve isimleri açıklanmadığı iddia etti.

Son 3 yılın TEOG ve okul başarısına göre Manavgatlı Mustafa Kurucu, birinciler içinde birinci oldu. 3 yılın başarı listesine göre de, OYP’de ilk 10’a giren 14 çocuktan sadece biri devlet okulundan.

TEOG şampiyonlarına Bakan sansürü

OYP’de bir birincinin çıktığı TEOG sonuçları açıklandı. Ancak Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, emir verdiği için sınavın ayrıntıları paylaşılmadı. Testlerde başarı oranları bilinmezken, HABERTÜRK saklanan sayıya ulaştı. Bu yıl 8. sınıf TEOG’de 100 soruda 100 tam yapan öğrenci sayısı 1544. Geçen yıla göre birinci sayısı 23’e katlandı. Geçen yıl soruların tümünü yapan öğrenci sayısı 67’ydi

Ortaöğretim Yerleştirme Puanı (OYP) 500 tam puan olan tek öğrenci Antalya Özel Manavgat İlköğretim Okulu’ndan Mustafa Kurucu’nun çıktığı Seviye Belirleme Sınavları (TEOG) sonuçlarına, Bakan Çubukçu’nun yasağı gölge düşürdü. Bakan Çubukçu “Sınav sonuçlarının ayrıntılarını açıklamayın” talimatını verince, 8. sınıf TEOG’de kaç öğrencinin 100 soruda tam puan aldığı, kaç öğrencinin Sınıf Puanı’nın (SP) 500 olduğu, testlerin standart sapmaları, yani öğrenciler tarafından yapılabilme oranları gibi sınavın ayrıntıları gizlendi.

Geçen yıl 1 milyon 30 bin öğrencinin sınava girdiği 8. sınıf TEOG’de 67 öğrenci tüm soruları doğru yapmıştı. Bu yıl sınava yaklaşık 1 milyon 18 bin aday girdi. Bu adaylar arasında 100 soruda 100’ünü de doğru yanıtlayanların sayının kaç olduğunu Milli Eğitim Bakanlığı açıklamaktan kaçınırken, HABERTÜRK bu sayıya ulaştı. Sınavda 100 sorudan 100’üne de doğru yanıt veren öğrenci sayısı tarihi rekor kırarak, 1544 oldu.

KAÇ KİŞİ TERCİH YAPACAK?
Bu arada bakanlık sansür uyguladığından 196 puan barajını aşarak, tercih hakkı kazanan öğrenci sayısı da bilinmiyor. Geçen yıl tercih yapma hakkı kazanan 978 bin 61 olmuştu.

TESTLERİN BAŞARI ORANI
TESTLERİN standart sapmaları da açıklanmadığı için 5 ayrı testten sınava giren öğrencilerin başarı oranları da bu yıl bilinmiyor. Geçen yıl 8. sınıf öğrencilerinin başarısızlık oranları matematikte yüzde 88.25, fen bilimlerinde yüzde 73.75, yabancı dilde yüzde 66.75, Türkçe’de yüzde 58.96, sosyal bilimlerde 52.45 olmuştu.

OYP NEDİR?
Ortaöğretim Başarı Puanı (OYP) öğrencilerin başta Anadolu, Anadolu öğretmen ve fen liseleri olmak üzere sınavla öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına yerleştirmede kullanılan puan. Bu puan üç yıllık TEOG ve okul başarı puanlarının toplamından oluşuyor.

NEDEN AÇIKLANMADI?

İşte spekülasyonlar:

– Birincilerin çoğunluğu özel okullardan

– 1544 öğrenci içinde devlet okulundan öğrenci parmakla sayılıyor

– Testlerdeki başarı oranı çok düşük

– Bakan Çubukçu gazetelerde sonuçların tartışılmasından hoşlanmıyor

Özel okullar zirvede

Seviye Belirleme Sınavı (TEOG)-8’in dün açıklanan sonucuyla Ortaöğretim Yerleştirme Puanı’na (OYP) göre Antalya Özel Manavgat İlköğretim Okulu öğrencisi Mustafa Kurucu, son üç yılın sınav ve okul başarı puanlarına göre 500 tam puan alarak birinci oldu. OYP’ye göre ilk 10’a giren 14  öğrenciden 13’ü özel okuldan biri devlet okulundan. İstanbul’a göre Anadolu okulları daha başarılı. 14 öğrencinin yalnızca ikisi İstanbul’daki okullardan.

SİTE KİLİTLENDİ

Sınavları açıklayan Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’ndeki (EĞİTEK) teknik arıza nedeniyle öğrenciler uzun süre bilgilerine ulaşamadı. Adaylar OYP sonuçlarına göre tercihlerini, bugünden itibaren herhangi bir ilköğretim okulundan 20 Temmuz’a kadar yapabilecekler. Sonuçlar 26 Temmuz’da açıklanacak. Yerleştirme sisteminde yapılan yeni düzenlemeyle adaylardan 12 ve 6 olmak üzere iki kez kez tercih alınacak, yedek liste uygulaması yapılacak.

YABANCI OKULLARA BAŞVURU

Bakanlık, velilerin ve öğrencilerin tatil programlarının aksamaması için yeni bir uygulama başlattı. Buna göre tercih başvuruları herhangi bir ilköğretim okulundan yapılabilecek. Bu arada Amerikan Robert, Üsküdar Amerikan ve Fransız liselerinin de aralarında bulunduğu yabancı ve Türk özel okulları 8. sınıf TEOG puanına göre öğrenci alacak.

GAZETE HABERTÜRK

Tagged with: , ,

2 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "8. Sınıf SBS Sorularının Tamamını Yapan Sayısı 1544 – Ama Gizlendi !"

  1. oooooooooooo dedi ki:

    waaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaw

  2. Kadir dedi ki:

    Bakan bu iddiaya cevap verdi. MEB sitesine bakılabilir. Sansür falan yok.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.