SBS Tercihleri Nasıl ve Ne Zaman Yapılacak 2013

Cuma, 5 Temmuz 2013, 21:27 | Bilgi Paylaşımı | 1.214 Comments
by admin

Öğrencilerin en çok merak ettiği konulardan birini netliğe kavuşturacağız bu yazımızda. 8. sınıf öğrencileri tercihleri ne zaman ve nasıl yapacak?

TEOG sonuçları açıklandı, 16 öğrenci birinci oldu. 16 birinciden sadece biri devlet ortaokulu öğrencisi, diğer 15 öğrenci özel okul öğrencisi.

TEOG Tercihleri Nasıl yapılır, TEOG Tercihleri Nasıl Yapılacak 2013

11 Temmuz 2013 Perşembe günü itibariyle TEOG sonuçları açıklandı, sıra şimdi tercihlerde. 2013 TEOG tercihleri ne zaman yapılacak detaylar bu sayfada:

Tercihler 15-21 Temmuz 2013 Tarihleri Arasında

Milli Eğitim Bakanlığı, bir milyon 112 bin 604 öğrencinin yarıştığı 2013 yılı 8. sınıf Seviye Belirleme Sınavı (TEOG) sonuçlarını açıkladı. TEOG’de 110 öğrenci tüm soruları doğru cevapladı. Bu öğrencilerden sadece 16’sı ders notları yüksek olduğu için 500 tam puan aldı. 2013 OYP’ye göre tercih yapabilecek öğrenci sayısı (201 puan ve üzeri) bir milyon 49 bin 293 olarak gerçekleşti. 2013 OYP’ye göre 16 öğrenci birinci oldu. 16 birinciden sadece biri devlet ortaokulu öğrencisi, diğer 15 öğrenci özel okul öğrencisi. İstanbul’dan 7, Eskişehir’den 2 birinci çıktı. Diğer birinciler ise Manisa, Konya, Diyarbakır, Zonguldak, Kütahya, Aydın ve Gaziantep’ten illerinden. 8 Haziran 2013 tarihinde gerçekleştirilen sınavda öğrencilere, 100 soru soruldu. Bu sorular, sınav sonrası akademisyenlerin de yer aldığı bilim kurulları tarafından tekrar incelendi. Kurul ve komisyonlar iptali gerektiren herhangi bir soru tespit edemedi. TEOG ve OYP sonuçları 12 Temmuz 2013 tarihi itibariyle www.meb.gov.tr ve https://e-okul.meb.gov.tr adreslerinde yer alan e-Okul veli bilgilendirme sayfasında yayınlanmaya başladı.
Bakanlık, sonuçların açıklanmasının ardından yazılı açıklama yaptı. OYP’ye göre yapılacak tercih ve yerleştirme işlemlerinde, geçmiş yıllara göre bazı farklı uygulamalar söz konusu olduğu belirtilen açıklamada, “Okul müdürleri, veliler ve öğrencilere rehberlik eden diğer yetkililerin, http://oges.meb.gov.tr adresinde yayınlanan tercih ve yerleştirme e-kılavuzunu dikkatlice okumaları gerekmekte. Özellikle, tercih listesinin bir kez düzenleneceği, daha sonra ikinci bir tercih ve/veya düzeltme işlemi yapılmayacağı, tüm yerleştirme işlemlerinin bu tercihe göre yapılacağı dikkate alınarak tercihlerin özenle ve dikkatle yapılması gerekmektedir.” denildi.

İSTEYEN ELEKTRONİK ORTAMDA İSTEYEN FORM DOLDURARAK TERCİH YAPABİLECEK

Bakanlığın açıklamasına göre, OYP’si 201 ve üstü olup tercihte bulunan tüm öğrenciler yerleştirmeye katılabilecek. Yerleştirme işlemleri için tercihler 15-21 Temmuz 2013 tarihleri arasında yapılacak. Yerleştirme işlemleri için öğrenciler en fazla 10 (on) tercih yapabilecek. Elektronik ortamda tercih yapacak veliler, tercihleri http://www.meb.gov.tr, http://oges.meb.gov.tr veya https://e­okul.meb.gov.tr internet adreslerinde yayımlanan tercih listelerindeki okulların tercih kodlarına göre bireysel olarak yapacak. Elektronik ortamda tercih yapamayan veliler, tercih ve yerleştirme e-kılavuzunda yer alan ‘Yerleştirme İşlemi Tercih Ön Çalışma Formu’nu doldurup imzalayarak okul müdürlüğüne teslim edecek.

Tercihler okul müdürlüğü tarafından elektronik olarak onaylanacak. Tercihlerle ilgili varsa her türlü düzeltme elektronik onaylamadan önce yapılacak. Onaylama işlemi yapıldığı anda öğrencinin tercih işlemi tamamlanmış olacak, aksi takdirde öğrenci tercih yapmamış sayılacak. Tercih ve yerleştirme ile ilgili tüm işlem ve bilgilendirmeler http://www.meb.gov.tr, http://oges.meb.gov.tr ile https://e-okul.meb.gov.tr adreslerindeki veli bilgilendirme sisteminden sürekli olarak duyurulacak. Okulların kayıt-kabul ve nakil işlemleriyle ilgili bilgiler ‘2013 Ortaöğretime Yerleştirme Sistemi Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu’nun II. Bölümünde açıklandı. Tercih işlemleri için bu bölümün dikkatlice incelenmesi gerekiyor.

2013 TEOG Tercihleri Hakkında Önemli Bilgiler :

8. sınıf TEOG ve OYP sonuçları 11 Temmuz 2013 tarihi gece yarısı itibariyle www.meb.gov.tr adresinde ve e-Okul veli bilgilendirme sayfalarında yayımlanmaya başlanmıştır

Öğrencilere ayrıca sınav sonuç belgesi gönderilmeyecektir.

TEOG Tercih Yapma Ekranı İçin Tıklayın

2013 Lise Taban Puanları İçin Tıklayın

TEOG Tercih Robotu İçin Tıklayın

2013 TEOG Tercih Kılavuzu İçin Tıklayın

YERLEŞTİRME SONUÇLARI 6 AĞUSTOS’TA AÇIKLANACAK

OYP ile öğrenci alan okulların yerleştirme sonuçları 6 Ağustos 2013 tarihinde http://www.meb.gov.tr ve http://oges.meb.gov.tr adreslerinde ilan edilecek. Öğrenciler, TC kimlik numarası ve okul numarasıyla sonuç bilgilerini sorgulayabilecek. Yerleştirme sonuçları açıklandığında tercihlerinden birini asıl olarak kazanan öğrenci, 12-16 Ağustos tarihleri arasında saat 17.00’ye kadar asıl olarak yerleştirildiği okula giderek kaydını yaptırabilecek. Yerleştirme sonuçlarına göre tercihlerinden birini asıl olarak kazanan öğrencilerin kayıt dönemi sona erdikten sonra, 16 Ağustos 19.00’dan itibaren boş kalan kontenjanlara yedek listeden yedeklik sırası dikkate alınarak kayıt hakkı kazanan öğrenciler ilan edilecek. Her okulun boş kontenjan sayısı kadar öğrenciye, daha önce açıklanan yedek sırası dikkate alınarak kayıt hakkı verilecek. Her öğrenci kayıt hakkı kazandığı okula, kayıt hakkı kazandığı gün hariç 3 iş günü içerisinde saat 17.00’ye kadar kayıt yaptırmak zorunda. Kayıt yaptırmadığı taktirde, boş kalan kontenjanlara sistem tarafından yedek listede yer alan sıradaki öğrenciye kayıt hakkı verileceğinden bu haklarını kaybedecek.

Yedek kayıt döneminde, boşalan kontenjanlar için yedek listede yer alan sıradaki öğrenciye kayıt hakkı verilmesi işlemi, 26 Ağustos saat 17.00’ye kadar sistem tarafından otomatik olarak yapılacak. 19-26 Ağustos 2013 tarihleri arasındaki yedek kayıt dönemi içerisinde yedek listeden kayıt hakkı kazanan sıradaki öğrencilerin ilanı her gün saat 19.00’da açıklanacak.

SAYILARLA TEOG

Tüm soruları doğru yapan öğrenci sayısı 110
Ortaöğretime yerleştirme puanı 500 olan öğrenci sayısı 16
2013 TEOG’ye giren öğrenci sayısı 1.112.604
2013 OYP’ye göre tercih yapabilecek öğrenci sayısı (201 puan ve üzeri) 1.049.293
2013 OYP’ye göre 1. olan öğrenci sayısı 16
2013 OYP’ye göre 2. olan öğrenci sayısı 1
2013 OYP’ye göre 3. olan öğrenci sayısı 1

Bizler eokulegitim.com sitesi olarak sizlere bu zorlu süreçte yardımcı olmaya çalışacağız, Hepinize kolaylıklar dileriz.

2013 Lise Taban Puanları İçin Tıklayın

TEOG Tercih Robotu İçin Tıklayın

8. Sınıf TEOG Tercihleri Nasıl Yapılır ,2013 TEOG Tercihleri Nasıl Yapılacak, 8. Sınıf TEOG Tercihleri Nasıl Olacak

eokulegitim.com

2013 TEOG Tercihleri İle İlgili Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz …

1.214 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "SBS Tercihleri Nasıl ve Ne Zaman Yapılacak 2013"

 1. mehmet can dedi ki:

  arkadaşlar ben tercihimi nasıl yapcam 22014 tercihleri nasıl yapılıyo? nolur acil cevap

 2. sbs dedi ki:

  2. tercihere hangi siteden bakcaz acil

 3. fatma dedi ki:

  arkadaşlar şöyle bir şey var 1. tercihte hiçbir şey kazanamazsan 2. tercihe gidiyosun . ama 2. tercihte anadolu lisesi falan yok.düz lise ve meslek liseleri var. onada diploma puanıyla giriyosunn

 4. mehmet dedi ki:

  arkadaşlar tercih sonuçlarına nereden bakıcaz bilen söyleyebilir mi?:(

 5. Gokcen dedi ki:

  Agustosun sonuna kadar yapin ya su kayitlarida rahat edelim herkes tatilde yani cogu kisi

 6. ebru dedi ki:

  benm puanm 432 genel başarı yüzdesi 4.96 il başarı yüzdesi 6.80 sizce balıkesir fatma emin kutvar a gder miyim? fatma emin kutvar ın almancası da iyi midir?

 7. EBRAR dedi ki:

  ARKADAŞLAR BEN NAPACAĞIM BİLMİYOM BENİM YÜZDELİĞİM 29 BİŞEY BANA ŞANLI URFA VİRANŞEHİR ANADOLU LİSESİ GELİRMİ PUANIM 327 BİŞEY GELİRMİ LÜTFEN SÖYLEYİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

 8. Enes dedi ki:

  arkdaşlar ben gecitim tercih için ne yapmalıyım lütfen bi bilgi :((

 9. yusuf dedi ki:

  arkadaşlar ben tercih yaptım da tekrar değiştirmek istiyorum bu mümkün mü acaba

 10. sebese dedi ki:

  sebese tercih tarihleri uzatılınca sbs sonuç tarihi de uzuyo mu acaba ne zaman açıklanıcak tercihler

 11. birisi ... dedi ki:

  Tercih yapıldıktan sonra tercihte değişiklik yapılabiliyor mu? Tercihimi yaptıktan sonra bir gelişme oldu ve benim tercih sıramı değiştirmem gerekiyor. :(

  • cevapla yan... dedi ki:

   maalesef tercihler bir kere yapılıyor ve birdaha değiştirilemiyor üzgünüm

   • zahide dedi ki:

    Ama bir şans daha var lise 1itercih yaptığın okulda lise 2ye geçtigindede sbs puanının yettigi bir liseyi tercih yapabilirsin ama lise1 de puanını yüksek tut……………

  • serya dedi ki:

   değişiyor okula gidip söylüyosun açıyolar değiştiriyosun tekrar kapıyolar okulda yapıyolar

  • Tunc dedi ki:

   Evet ben yaptım

 12. melisa dedi ki:

  Düzlise tercihleri ne zaman yapılacak.

 13. vay başıma!!!! dedi ki:

  haftasonu okullar kapalı olduğundan biz nasıl tercih yapca bilen var mı

 14. Veli dedi ki:

  Kayıt Tarihini Ağustos’un sonuna kaydırsalar ne güzel olurdu, şimdi yazlıktan gel – git yapacağız.
  Pof

 15. necla dedi ki:

  8 .sınıfa giden birine sor o sana söyler tercihler ne zaman acil sana söyler

 16. necla dedi ki:

  akıssızlar anlamaz çahil insan

 17. Eyüp Çelik dedi ki:

  2013 Ortaöğretim Geçiş Sistemi Tercih Başvuru Giriş Bilgileri ne giriyorum ardından boşlukları doldurup giriş butonuna basıyorum ve sayfa kendini yenler gibi oluyor ver Giriş Kodunuz beyaz oluyor neden böyle bir hata var yetkili birileri açıklayabilir’mi ? acil lütfen tercih yapmam gerekiyor son 2 günüm var .

 18. hasan dedi ki:

  bu ne ya tercih hi nete yapçam güvenlık kayıt no nede demek

 19. cansu dedi ki:

  liseler bizi oyp puanına göre mi yoksa sbs puanına göre mi alıcak

 20. ela dedi ki:

  arkadaşlar okuldan karnemizi aldık ama diploma vereceklermi??

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.