9 İlde Kar Sebebiyle Okullar Tatil – Kar Tatili Olan İller 8-9 Mart 2011

Pazar, 12 Aralık 2010, 21:52 | Genel | 0 Yorum
by admin

Kar yağışı nedeniyle 9 Mart 2011 Çarşamba günü itibariyle Ankara ve Hakkari ile Van, Kastamonu, Kırklareli, Çanakkale, Eskişehir, Kütayha ve Ordu’nun bazı ilçelerinde ilköğretim ve liselerde eğitime ara verildi.

-ANKARA-

Ankara Valiliği, 9 Mart Çarşamba günü ilk ve orta dereceli okullar ile anaokulları ve kreşlerin tatil edilmesini kararlaştırdı.

Valilikten yapılan açıklamada, kentin sabah saatlerinden itibaren soğuk ve kar yağışlı havanın etkisi altına girdiği belirtilerek, Meteoroloji Bölge Müdürlüğü hava tahmin raporlarına göre Çarşamba günü kuvvetli rüzgar ile kar yağışının devam edeceğine dikkat çekildi.

Olumsuz hava koşullarının ani sıcaklık düşmesi sonucu buzlanma ve don olaylarına neden olacağı vurgulanan açıklamada, tüm vatandaşların tedbirli olması uyarısında bulunuldu.

Açıklamada, Ankara İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun kararıyla hava koşullarının eğitim-öğretim kurumlarındaki öğrencilerin sağlığını olumsuz etkilememesi için 9 Mart Çarşamba günü resmi ve özel ilk ve orta dereceli okullar ile yaygın eğitim kurumları, anaokulları ve kreşlerin 1 gün süre ile tatil edildiği bildirildi.

Ayrıca açıklamada, ”Akşam saatlerinden itibaren kuvvetli rüzgar ile birlikte etkili kar yağışının başlayacağı ve ayrıca ani sıcaklık düşüşleriyle buzlanma ve don olayının beklendiği” ifade edilerek, başta öğrenci velileri olmak üzere eğitim-öğretim kurumları yöneticilerinin, öğrencilerin sağlık ve ulaşım güvenliği ile eğitimlerinin sürekliliğinin olumsuz etkilenmemesi için gerekli tedbirlerin alınması istenildi.

Valilik, kar yağışının meydana getirebileceği olumsuz şartlara karşı tüm kamu kurum ve kuruluşlarının üstün görev ve sorumluluk anlayışı içerisinde hizmetlerini aralıksız sürdürdüğünü de belirtti.

-KIRKLARELİ-

Demirköy Kaymakamı Kaya Çelik, AA muhabirine açıklamada, iki gündür etkili olan kar yağışı nedeniyle ilçeye bağlı 15 köy yolu ile İğneada beldesi yolunun ulaşıma kapandığını bildirdi.

Demirköy’de İlçe Hıfzıssıhha kurulu kararı ile ilköğretim ve liselerde eğitime bir gün ara verildiğini ifade eden Çelik, Karayolları ve Özel İdaresi ekiplerinin kapanan yolları açmak için çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti.

Demirköy ilçe merkezinde kar kalınlığının 15, Mahyatepe’de 35 santimetreye ulaşırken, ilçede olumsuz hava koşulları nedeniyle enerji nakil hatları direklerinin devrilmesi sonucu 6 saattir ilçeye elektrik verilemiyor.

Vize ilçesinde de 12 köy yolu ulaşıma kapanırken, ilköğretim ve liselerde eğitime bir gün ara verildi.

Kırklareli merkeze bağlı 5 köy yolu da kar ve buzlanma nedeniyle ulaşıma kapalı bulunuyor.

Bu arada, Türkiye ile Bulgaristan arasındaki karayolundan bağlantının sağlandığı Dereköy Sınır Kapısı’nda da kar yağışı nedeniyle ulaşım güçlükle yapılıyor.

-ESKİŞEHİR-

Eskişehir’de de yoğun kar yağışı nedeniyle, Mahmudiye ilçesine kar kalınlığı 20 santimetreyi buldu. İlçe merkezi ve bağlı köylerdeki tüm okullarda eğitime bir gün ara verildi.

Belediye ekipleri ilçe merkezinde, Özel İdare Müdürlüğü ekipleri de köy yollarında çalışmalarını sürdürüyor.

-HAKKARİ-

Hakkari’de yoğun kar yağışı dolayısıyla eğitime ara verildi.

Hakkari Valisi Muammer Türker, kent merkeziyle ilçelerdeki ilk ve orta dereceli okullarda eğitime 2 gün süreyle ara verildiğini bildirdi.

-VAN-

Van’ın Çatak ve Başkale ilçelerinde eğitime ara verildi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, yoğun kar yağışı nedeniyle Çatak’ta 2, Başkale’de ise 1 gün süreyle eğitime ara verildiğini bildirdiler.

-ORDU-

Ordu’da kar yağışı nedeniyle köy yolları kadar eğitim de etkileniyor. Etkili olan kar yağışı daha önce 4 ilçede eğitimi aksatırken şimdi merkez ilçedeki köyler dahil Ordu genelinde okulların kapanmasına neden oldu. Fatsa, Perşembe, Gülyalı ve Ulubey hariç diğer tüm ilçelerde eğitime 1 ila 3 gün ara verildi.

Ordu Milli Eğitim Müdürü Yılmaz Uzun tarafından yapılan açıklamaya göre Akkuş’ta 3, Aybastı, Çamaş ve Çatalpınar, Gölköy, Gürgentepe, Kabataş, Kumru, Mesudiye’de 1 gün, Çaybaşı’nda 2 gün, Korgan’da salı öğleden sonra geçerli olmak üzere 1,5 gün, İkizce’de 2 gün, Ünye’de ise belde ve köylerinde 2,5 gün eğitim-öğretime ara verildi.

Fatsa, Perşembe, Gülyalı ve Ulubey’de şu an için eğitim-öğretimin aksamasını gerektirecek bir durum olmadığı açıklandı.

KASTAMONU’DA ”TAŞIMALI EĞİTİM”E KAR TATİLİ

Kastamonu’nun İnebolu, Bozkurt, Küre ve Çatalzeytin ilçelerinde ”taşımalı eğitim” verilen okullar kar yağışı nedeniyle tatil edildi.

Edinilen bilgiye göre, Kastamonu genelinde etkili olan kar yağışı nedeniyle 201 köy yolu ulaşıma kapanırken, kar kalınlığının birçok bölgede 50 santimetreyi geçtiği bildirildi.

Kastamonu Valiliğinin aldığı kararla, ”taşımalı eğitim” verilen İnebolu, Bozkurt ve Küre’deki okullar bir gün, Çatalzeytin’deki okullar ise iki gün tatil edildi.

ÇANAKKALE’NİN ÇAN VE YENİCE İLÇELERİNDE, YOĞUN KAR YAĞIŞI NEDENİYLE EĞİTİME BUGÜN ÖĞLEDEN SONRA VE YARIN ARA VERİLDİ

Çanakkale’nin Çan ve Yenice ilçelerinde etkili kar yağışı ve tipi nedeniyle eğitime bugün öğleden sonra ve yarın ara verildi.

Çan Kaymakamlığından yapılan açıklamada, ilçede sabah saatlerinde başlayan ve halen devam eden kar yağışı ve tipi nedeniyle kaymakamlık bünyesinde kriz merkezi oluşturulduğu bildirildi.

Açıklamada, bin 100 öğrencinin taşımalı eğitim kapsamında ilçeye geldiği belirtilerek, ilk ve orta öğretimde eğitime bugün öğleden sonra ve yarın ara verilmesinin kararlaştırıldığı bildirildi.

Kar yağışı nedeniyle gerek Çan ilçe merkezinde, gerekse Çan’a bağlı köylerde vatandaşlara, belediye hoparlöründen, mecbur kalmadıkça yerleşim alanlarını terk etmemeleri uyarısında bulunuluyor.

Sürücülerin mecbur kalmadıkça trafiğe çıkmamaları istenirken, polis ve jandarma trafik ekipleri, zincirsiz araçların geçişine izin vermiyor.

Taşımalı eğitimin yapıldığı Yenice ilçesinde de eğitime bugün öğleden sonra ve yarın ara verildiği bildirildi.

ÇANAKKALE’NİN BAYRAMİÇ İLÇESİNDE EĞİTİME YARIN ARA VERİLDİ

Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde yoğun kar yağışı nedeniyle eğitime yarın ara verildi.

Çanakkale Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan açıklamada, ilçedeki ilk ve ortaöğretim okullarında yarın eğitime ara verildiği bildirildi.

İlçe Kaymakamı Osman Yenidoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bayramiç Çan karayolunun Muratlar köyü bölgesinde yoğun kar yağışı ve buzlanma nedeniyle ulaşımın güçlükle yapıldığını söyledi.

Olumsuz bir durumun yaşanmaması için sürücülerin zincirsiz yola çıkmalarına izin verilmediğini belirten Yenidoğan ”Dün akşam saatlerinde başlayan kar yağışı aralıksız devam ediyor. Bu nedenle yol temizleme çalışması yapılamıyor. Özellikle Bayramiç’ten Çan yönüne gidecek sürücüler zincirsiz yola çıkmamaları konusunda uyarılıyor” dedi.

-KÜTAHYA-

Kütahya’da, il merkezi ve Domaniç ilçesinde yarın ilk ve orta dereceli okullar ile anaokullarının tatil edilmesi kararlaştırıldı.

Alınan bilgiye göre, Kütahya Valiliği ve Domaniç Kaymakamlığı, yoğun kar yağışı, tipi ve fırtınanın günlük yaşamı olumsuz etkilediği il merkezi ve Domaniç ile bağlı belde ve köylerinde ilk ve orta dereceli okullar ile anaokullarının yarın için tatil edilmesine karar verdi.

Kütahya ve Domaniç’te kar yağışı ve tipinin yarın da devam etmesinin beklendiği bildirildi.

SAMSUN / LADİK

Samsun’un Ladik ilçesinde kar yağışı nedeniyle eğitime 1 gün ara verildiği bildirildi.

Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, kar yağışının ulaşımı güçleştirmesi nedeniyle Ladik ilçesinde 9 Mart Çarşamba günü için okulların 1 gün tatil edildiği belirtildi.

Kar yağışı nedeniyle Salıpazarı ilçesinde bugün ve yarın, Alaçam ilçesinde de yarın için okullar tatil edilmişti.

AA -8 Mart 2011

Tagged with: ,

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.