Abauzit Firmin Kimdir Hayatı

Salı, 7 Şubat 2012, 18:38 | Bilgi Paylaşımı | 0 Yorum
by admin

Fransız tanrıbilimci ve bir filozoftur.

Kilisenin inançlarını egemen kılma girişimine karşı düşünce özgürlüğünü savunmuştur. Uzes’de doğdu, sonradan sığındığı Cenevre’de öldü. Protestan bir aileden gelmesi nedeniyle Katolikler’ce kaçırıldı, bir manastıra kapatıldı, bir süre kimseyle görüştürülmedi. Protestan inançlarına karşıt bir eğitimle yetiştirilmek istendi. Nant Fermanı’nın yürürlükten kaldırılması üzerine annesinin çabalarıyla kurtarıldıktan sonra Cenevre’ye sığındı. Yunan felsefesi, tanrıbilim, doğa bilimleri konularında uzun süren çalışmalara koyuldu. Çalışmalarının başarılı sonuçları nedeniyle, kısa süre içinde, büyük ün sağladı, çağının en gözde bilginleri arasında yer aldı. Bir ara Almanya’ya, sonra İngiltere’ye gitti, bilimsel çalışmalarını sürdürdü.

Abauzit Firmin Kimdir? Abauzit Firmin Kimdir? Abauzit Firmin Kimdir? Fransız tanrıbilimci, filozoftur. Kilisenin inançlarını egemen kılma girişimine karşı düşünce özgürlüğünü savunmuştur

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.