Abbas Lisani Kimdir Hayatı

Cumartesi, 4 Şubat 2012, 19:06 | Bilgi Paylaşımı | 0 Yorum
by admin

Abbas Lisani İran’ın Türk kökenli (Güney Azerbaycanlı) vatandaşlarının anadilde eğitim vb. hakları için mücadele eden ve çeşitli şiddet içermeyen protesto gösterilerine katıldıktan sonra İran İslam Cumhuriyeti rejimi tarafından tutuklanarak hapse ve kırbaç cezasına mahkûm edilen insan hakları savunucusu gazeteci.

Aslen İran’ın Güney Azerbaycan bölgesinin Erdebil şehrindendir.Evi basılıp polislerce ailesi ve çocuklarının gözü önünde dövüldükten sonra hapse mahkûm edilmiş ve zindanda açlık grevi başlatmıştır.

Şiddet içermeyen gösterilere katıldığı için dövülerek ve evi basılarak tutuklanması ve aldığı 18 ay hapis ve 50 kırbaç cezası Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International) tarafından hukuka ve insanlığa aykırı bulunmuş ve kendisi “vicdan mahpusu-düşünce suçlusu” olarak nitelendirilmiştir.

Abbas Lisani Mayis 2006’da bir İran gazetesince Güney Azerbaycanlılari ve Azerbaycan Türkçesini aşağılayan karikatürün yayımlanmasından sonra Erdebil şehrinde yapılan yürüyüşlere katılmakla suçlanmıştır.
Temyiz mahkemesinin Ekim 2006da onayindan sonra 18 ay hapis ve 50 kırbaç cezasına çarptırılmıştır. İlk tutuklandığında Erdebil’e 112 km uzaklıkta bulunan Ahar Hapishanesinde tutulmaktayken Su anda 2000 km uzaklıkta bulunan Yazd Hapishanesinde tutulmaktadır. Ahar Hapishanesindeki görevliler kırbaçlama cezasını uygulamayı kabul etmemişlerdir.

Ahar İran’ın Dogu Azerbaycan eyaletindedir. Bu yörede Abbas Lisani çok tanınmış biri olduğu icin, daha az sayıda Azerbaycanlının yaşadığı ve kırbaç cezasının uygulanabileceği Yazd bölgesi hapishanesine sevk edilmiştir.
Ayrıca 2003 yılında Babek Kalesi kültürel etkinliklerine katılmasından dolayı 2006 yılının Ağustos ayında verilen bir yıllık hapis cezasını da çekmektedir.

Yazd Hapishanesine götürülmesini protesto etmek amacıyla açlık grevine başlayan Lisani, Yazd hapishanesine götürülüşünün sadece kırbaç cezasının uygulanması için olmadığını, ailesi,çocukları ve akrabaları ile görüşme yapmasının da engellendiğini söylemektedir.Abbas Lisani’nin durumuyle ilgili insan hakları örgütlerine çeşitli bilgiler veren eşi Rukiyye Lisani 2008 yılının başında İran polisi tarafından telefonla tehdit edilip gözaltına alınmıştır.
14 Şubat 2008’de kendisi ile yapılan telefon görüşmesinde, kendisine işkence yapıldığını anlattığı sırada telefon bağlantısı kesilmiştir.

Abbas Lisani Kimdir, Hayatı Abbas Lisani, Abbas Lisani Kimdir, Abbas Lisani Hakkında Bilgi Abbas Lisani Doğum Erdebil Eyaleti İran.. Abbas Lisani İran’ın Türk kökenli abbas lisani biyografi, abbas lisani hayatı

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.