Abbas Sayar Kimdir Hayatı

Cumartesi, 4 Şubat 2012, 19:04 | Bilgi Paylaşımı | 0 Yorum
by admin

Abbas Sayar 21 Mart 1923’de Yozgat ilinde doğdu. Liseyi 1941 yılında Yozgat’ta bitirdi. Kısa süreli memurluktan sonra yedeksubay oldu. 1945’te İstanbul’da evlendi. Dört sömestr Türkoloji öğrenimi yaptı.

1947’de İstanbul’da onbeş günde bir çıkardığı gazeteyi matbaa kurarak Yozgat’ta yayınlamaya devam etti. Yozgat’ta bir dönem de çiftçilik yaptı. Politikaya girdi 1957’de politikadan uzaklaştı. Şiir yazmayı sürdürürken roman yazmaya başladı. 1970 yılında Yılkı Atı romanıyla ismini edebiyat dünyasına duyurdu. Yılkı AtıTRT Roman Başarı Ödülünü (1971) kazandı. Bu romanın ardından gelen Çelo (1972) romanı 1973 Türk Dil Kurumu Roman Ödülü’nü Can Şenliği (1974) romanı ise 1975 Madaralı Roman Ödülü’nü getirdi Sayar’a. Can Şenliği TRT tarafından filme çekilmiştir.

Abbas Sayar’ın romanları ve hikayeleri Orta Anadolu insanının hayatını anlatır. Abbas Sayar’ın hayatı romanlarındaki hayatlara benzer ya da o romanlarını kendi hayatından aldığı ilhamla yazmıştır.

Abbas Sayar 1989’da ikinci kez evlendi Ayvalık’a yerleşti. Resim şiir ve roman çalışmalarını Ayvalık’ta sürdürdü. Ankara Antalya İzmir ve Ayvalık’a resim sergileri açtı. Ömrünün son yıllarını Ayvalık’ta resim yaparak roman ve şiir yazarak geçirdi. Ötüken Neşriyat’ın yeniden yayınladığı romanlar Yılkı Atı Çelo Can Şenliği Yorganımı Sıkı Sar (öykü) Anılarda Yumak Yumak ve son kitaplarından biri olan Noktalar’ın kapağında yazarın kendi yaptığı resimler kullanılmıştır.

Ardında derlenmeyi bekleyen pek çok şiir ve yazı bırakarak 12 Ağustos 1999 tarihinde öldü. Mezarı Yozgat’tadır.

ESERLERİ

Yazarın sekizi roman altısı şiir kitabı olmak üzere on dört eseri var.

Yılkı Atı Çelo Can Şenliği Dik Bayır Yorganımı Sıkı Sar (hikaye) Tarlabaşı Salkım Saçak Anılarda Yumak Yumak El eli yur el de yüzü Boşluğa Takılan Ses (şiir) Noktalar (aforizmalar)

Abbas Sayar Kimdir, Hayatı Abbas Sayar, Abbas Sayar Biyografi, Abbas Sayar Hakkında Bilgi Abbas Sayar 21 Mart 1923 tarihinde Yozgat’ta doğdu. Liseyi 1941 yılında abbas sayar eserleri, abbas sayar hayatı, abbas sayar kimdir, nail abbas sayar

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.