Abdülhalim Efendi Kimdir Hayatı

Çarşamba, 1 Şubat 2012, 14:08 | Bilgi Paylaşımı | 0 Yorum
by admin

Mevlana Abdülhalim Efendi Osmanlı döneminde hayatını sürdürmüş alim ve veli bir kişiliktir.Abdülhalim Efendi doğum tarihi ve yeri bilinmemektedir.Abdülhalim Efendi 1516 yılında vefat etmiştir.

Abdülhalim Efendi tam ismi Abdülhalîm bin Ali olup kısaca Halimi Çelebi diye de bilinir. Abdülhalim Efendi Kastamonulu olup, doğum tarihi bilinmiyor.Zamanın âlimlerinden ayrıca Molla Alâeddîn-i Arabî’nin hizmetlerinde bulunmuş, Molla Alâeddîn-i Arabî vefât ettikten sonra, İran’a gitmiştir.

Abdülhalim Efendi Sûfîyyenin ileri gelenlerinden Şeyh Mahdûmî’nin hizmetinde de bulunup, daha sonra asıl memleketi olan Kastamonu’ya dönmüştür. I. Selim’in hocası olarak da görev yapmıştır. Sultan Selim Han ile birlikte Mısır Seferi’ne de katılmıştır. Abdülhalim Efendi Mısır Seferi dönüşünde 922/1516 senesinde Şam’da vefat etmiştir.Abdülhalim Efendi orada, Muhyiddin İbn Arabi’nin türbesine defnedilmiştir.

Abdülhalim Efendi Kimdir, Hayatı Abdülhalim Efendi Kimdir Abdülhalim Efendi hakkında bilgi, Abdülhalim Efendi Hayatı Mevlana Abdülhalim Efendi Osmanlı döneminde yaşamış alim ve veli bir

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.