Abdülhaluk Mehmet Çay Hayatı

Çarşamba, 1 Şubat 2012, 14:06 | Bilgi Paylaşımı | 0 Yorum
by admin

Abdulhaluk Mehmet Çay 23 Aralık 1945 yılında İskilip ilinde Dünyaya gelmiştir.Abdulhaluk Mehmet Çay Türk akademisyen ve siyasetçidir.

Abdulhaluk Mehmet Çay Türkçü kimliği ve çalışmalarıyla tanınmıştır. Akademisyenliği, siyasetçiliği, sivil toplum çalışmaları, yaşamı boyunca bu çizgide devam etmiştir.

Abdülhaluk Mehmet Çay Biyografi
İlk ve Orta Öğrenimini İskilip’te, Lise Eğitimini Amasya’da tamamladı. 1970 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’den mezun oldu.

Abdülhaluk Mehmet Çay Akademik Hayatı
Tarih Öğretmeni olarak başlayan akademik hayatı boyunca çeşitli lise, enstitü ve üniversitelerde öğretmen ve/veya yönetici olarak görev yapmıştır.

Abdülhaluk Mehmet Çay Siyasi Hayatı

Kendi ifadesiyle, 1963 yılından bu yana, Milliyetçi Hareket Partisi’nin her kademesinde görev almıştır. Partinin temel ideolojisinin teorisyenlerinden biri olarak kabul edilir.

24 Aralık 1995 Milletvekili Genel Seçimleri’nde, MHP’den Gaziantep milletvekili adayı oldu. Ancak parti seçim barajını geçemediği için seçilemedi.

28 Nisan 1999 Milletvekili Genel Seçimleri’nde Çorum Milletvekili olarak TBMM’ye girdi ve Bülent Ecevit’in kurduğu 57. Hükümet’teki Türk Cumhuriyetleri ve Akraba Toplulukları ile Koordinasyondan Sorumlu Devlet Bakanı görevine getirildi. Bu görev MHP’de bulunduğu son görev olmuştur. Parti Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile yaşadığı anlaşmazlık neticesinde istifa etmesi beklenmiş, ancak kendisi istifa etmeyince bakanlıktan azledilmiştir.

Kasım 2002 Milletvekili Genel Seçimleri’nde parti değiştirerek DYP’den Gaziantep milletvekili adayı olmuş, ancak parti seçim barajını geçemediği için seçilememiştir.

Temmuz 2007 Milletvekili Genel Seçimleri’nde BBP’den milletvekili adayı olmuş ancak partinin bağımsız olarak seçime gitme kararı alması üzerine adaylıktan çekilmiştir ve BBP’den istifa etmiştir. Televizyon programlarında siyaseti bıraktığını açıklamıştır.

Türk Dünyası Çalışmaları
Abdülhaluk Mehmet Çay Türk Devlet ve Toplulukları Dostluk, Kardeşlik ve İşbirliği Vakfı Genel Sekreterliğini yürüttü. Türkeş’in ölümüyle Yönetim Kurulu Başkanlığı’na getirildi. Bu vakıfın organize ettiği, ilki 1992 senesinde Antalya’da düzenlenen Türk Halkları ve Akraba Toplulukları Dostluk ve İşbirliği Kurultayları’nın organizatörü ve uygulayıcısı olmuştur.

Türkeş’in teşebbüslerinden olan kurultay 2001 yılına kadar aralıksız yapılmıştı. 30’dan fazla Türk Topluluğu’nun yerel kıyafetleriyle bir araya geldiği, nevruz ateşi yakılıp, örste demir dövülen, sonuç bildirgelerinde Türk Dünyası’nı ilgilendiren önemli kararlar alınan kurultayın 2001’den sonra tekrarı yapılamadı. Çay’ın kurultaya gerekli ilgi ve desteği MHP’den göremediği için partisiyle anlaşmazlığa düştüğü söylenir. Bu anlaşmazlık bakanlıktan azledilmesine kadar gitmiştir.

5 yıl boyunca tekrarı yapılamayan Kurultay, AKP hükümetinin destek vermesiyle 18 Eylül 2006 tarinde onuncu kez yapılabilmiştir. Abdülhaluk Mehmet Çay bütün hükümetleri parti ayırımı yapmadan, kurultaylara sahip çıkmaya davet etmiştir.

Abdülhaluk Mehmet Çay Kitapları

Her Yönüyle Kürt Dosyası – 1993

Abdülhaluk Mehmet Çay Kimdir, Hayatı Abdülhaluk Mehmet Çay Hayatı, Abdulhaluk Mehmet Çay Kimdir, Abdülhaluk Mehmet Çay Hakkında Bilgi Abdulhaluk Mehmet Çay 23 Aralık 1945 yılında

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.