Abdulvahap Kara Kimdir Hayatı

Cumartesi, 4 Şubat 2012, 13:28 | Bilgi Paylaşımı | 0 Yorum
by admin

9 Kasım 1961 tarihinde İstanbul’da doğan Yard. Doç. Dr. , Zeytinburnu Gazipaşa İlkokulu, Abdülhak Hamit Ortaokulu ve Yeşilköy Ticaret Lisesini bitirdikten sonra, 1982 de Boğaziçi Üniversitesi Elektronik Yüksek Teknisyenliği bölümünden mezun oldu. 1982-1985 Yeşilköy Atatürk Havalimanı Elektronik bölümünde görev yapan Kara, 1986 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih bölümünü bitirdi. 1987-1988 arasında Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğünde görev yaptıktan sonra, Almanyanın Münih şehrinde bulunan Hürriyet Radyosuna giderek, burada 1988-1995 yıllarında Kazak Türkçesi yayınlarda editör olarak çalıştı.

1995 yılında yurda dönerek Mimar Sinan Üniversitesi Tarih Bölümünde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaya başlayan Kara, 1997de Mimar Sinan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Kazakistanda 1986 Almatı Olaylarının İçyüzü ve Etkileri adlı teziyle Yüksek Lisans eğitimini ve 2002de Mustafa Çokayın Hayatı ve Orta Asya Türk Cumhuriyetlerinin Bağımsızlığı Yolundaki Mücadelesi adlı teziyle Doktora eğitimini tamamladı.

Doktora tezi Türkistan Ateşi Mustafa Çokayın Hayatı ve Mücadelesi adıyla kitap olarak basıldı ve Türkiye Yazarlar Birliği tarafından 2002 Biyografi dalında birincilik ödülüne layık görüldü. Türkiyede ve Kazakistanda yayınlanmış bir çok makalesi bulunan Kara, İngilizce, Almanca, Rusça ve Fransızca gibi batı dillerinin yanı sıra Kazakça, Özbekçe, Kırgızca gibi Orta Asya Türk lehçelerini de bilmektedir.

 Abdulvahap Kara Kimdir, Hayatı Abdulvahap Kara Kimdir, Abdulvahap Kara Biyografi Abdulvahap Kara Yaşamı Hakkında Bilgi 9.11.1961 de Istanbulda doğan Yard. Doç. Dr. , Zeytinburnu

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.