Abdurrahman Bin Yûsuf Rûmi Hayatı

Salı, 31 Ocak 2012, 10:22 | Bilgi Paylaşımı | 0 Yorum
by admin

Abdurrahman Bin Yûsuf Rûmi Evliyânın ileri gelenlerindendir.
Doğum yeri bilinmemektedir. Abdurrahman Bin Yûsuf Rûmi 1469 (H.874) senesinde dünyâya geldi. Mevlânâ Muhammed Samsûnî ve Mevlânâ Kâdızâde’nin muhterem torunlarıdır. 1547(H.954) senesinde Bursa’da vefât edip, Zeyniye Zâviyesinin bahçesinde defn edildi.

Abdurrahman Bin Yûsuf Rûmi Küçük yaştan îtibâren Mevlânâ Kutbeddîn, Mevlânâ Ali Fenârî ve Mevlânâ Ali Yekânî hazretlerinin hizmetlerinde bulundu ve onlardan ilim tahsîl etti. Zekâ ve firâseti sebebiyle talebeliği herkes tarafından örnek olarak bilindi. Bütün tarikat ilimlerinde ilerledi. Önce Bolu ve sonra Bursa’da Çermik medresesinde müderrislik yaptı. Ancak bir müddet sonra Allahü teâlânın aşkı ve zevki ile kendinden geçme hâlleri görüldüğünden ders verme işine son verdi. Abdurrahman Bin Yûsuf Rûmi Evine çekilerek devamlı ibâdet ve zikirle meşgûl oldu.

Abdurrahmân hazretleri bu hâlinden bahsedip şöyle anlatmaktadır:

Abdurrahmân hazretleri bundan sonra yine Bursa’daki evinde zikir ve tâatle meşgûl oldu. Müderrislik tekliflerini geri çevirdi. Abdurrahman Bin Yûsuf Rûmi Evine gelenlere nasîhatlerde bulunur, devamlı Allahü teâlâyı zikretmelerini ve hiç bir zaman kalbin Allahü teâlâdan gâfil bulunmamasını isterdi.

Abdurrahman Bin Yûsuf Rûmi Kimdir Abdurrahman Bin Yûsuf Rûmi Abdurrahman Bin Yûsuf Rûmi Hayatı Abdurrahman Bin Yûsuf Rûmi Biyografi Abdurrahman Bin Yûsuf Rûmi Kimdir Abdurrahman

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.