Abdurrahman Gazi Hayatı

Cumartesi, 4 Şubat 2012, 13:07 | Bilgi Paylaşımı | 0 Yorum
by admin

Seyyid Abdurrahman Gazi Hazretleri, Tabiîni Kiramdan olup, Peygamber Efendimiz (s.a.s)`in sahabesi ile görüşen çok bahtiyar zatlardan biridir. Medine asıllı olan şeyh, kısaca “Medişeyh” olarak anılır. Medine-i Münevvere`den, Anadolu`nun İslamlaşması için, İslam ordularının Anadolu`ya yaptıkları seferlerine katıldığı ve burada şehit düştüğü bilinmektedir. Medine`den gelmiş olması ve Peygamber Efendimiz (s.a.s)in temiz neslini temsil etmesi açısından ayrı bir hürmet gösterilmektedir. Tabiînden olan Seyyid Abdurrahman Gazi Hazretleri`nin birçok kerametleri vardır. Doğum ve vefat tarihleri kesin olarak bilinmemektedir. Türbesi, Darende`de asırlardır ziyaret edilen mekânlardandır.

Türbesi ve külliyesi Malatya-Darende karayolu üzerinde Darende`ye 9 km mesafededir. Eski adı Medişeyh, yeni adı Karşıyaka köyünde medfundur. Medişeyh Türbesi`nin yeniden inşâsı Es-Seyyid Osman Hulusi Efendi Vakfı tarafından yaptırılmıştır. Yapının orijinalinde kerpiç ve ahşap malzeme kullanılmış iken, yenilenen binada taş malzeme kullanılmıştır. Mimari ve estetik bakımdan orijinal olan yeni binanın projesi, Yüksek Mimar-Mühendis Yücel Sarı tarafından hazırlanmıştır. Yeni inşâ edilen külliye; türbe ve camii kısmı olmak üzere iki ayrı bölümden oluşmaktadır. Lojman ve müştemilatı mevcuttur. Hâlen her türlü bakım ve onarım hizmetleri, merkezi Darende`de bulunan Es-Seyyid Osman Hulusi Efendi Vakfı tarafından yapılmaktadır.

Abdurrahman Gazi Kimdir, Hayatı Abdurrahman Gazi hakkında bilgi Abdurrahman Gazi biyografisi Abdurrahman Gazi hayatı Seyyid Abdurrahman Gazi Hazretleri, Tabiîni Kiramdan olup, Peygamber Efendimiz (s.a.s)`in

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.