Abdurrahman Kızılay Hayatı

Cuma, 3 Şubat 2012, 22:07 | Bilgi Paylaşımı | 0 Yorum
by admin

Abdurrahman Kızılay Türk Halk Müziği sanatçısıdır.
Abdurrahman Kızılay 1940 yılında Kerkük’ün Musalla semtinde doğdu.
Asıl adı Abdurrahman Ömer İbrahim.
Abdurrahman Kızılay İlk ve orta eğitimini Kerkük’te tamamladı.Abdurrahman Kızılay Çocuk yaşlarda halk müziğine ilgi duydu. Başta Abduvahit Küzecioğlu, İzzettin Nimet, Reşit Küle Rıza olmak üzere Kerkük’lü ünlü ustalardan ders aldı. Türkiye’de Kerkük hoyrat ve türkülerinin sevilmesina öncülük edenlerden biri oldu. İlk türkülerini, 1959 yılında Bağdat Radyosu’nun günde yarım saatlik Türkmen programında okudu. 1950’lerin ortalarından itibaren, Kerkük Kızılay’ında gönüllü olarak çalıştı.

Abdurrahman Kızılay Türkiye’de “Altun hızma Mülayim” türküsü ile tanındı. 1960 yılında 6 yıl Ankara Devlet Konservatuvarı Kontrbas Bölümü’nde eğitim aldı. Eğitimini tamamladıktan sonra 1966’da Kerkük’e döndü. Baas Partisi’nin iktidara gelmesinden bir ay önce tekrar Türkiye’ye geldi. Seneler sonra 2003 Eylül’ünde baba toprağına adım atabildi. 1974’de Türk vatandaşlığına kabul edildi. Soyadı olarak, Kızılay’ı seçmesinin nedeni, yıllar önce Kerkük Kızılay’ında kuruma verdiği hizmetlerdi. Abdurrahman Kızılay Evli ve iki çocuk babası idi. Abdurrahman Kızılay 12 Aralık 2010 tarihinde Ankara’da vefat etti.

Abdurrahman Kızılay’ın, bilinen türküleri arasında Altın Hızma, Evlerinin Önü Boyalı Direk, Dağlar Başın Alaydım, Baba Bugün Dağlar Yeşil Boyandı, Aynaya Baktım Saç Beyaz Olmuş yer alıyordu.

Abdurrahman Kızılay Kimdir, Hayatı Abdurrahman Kızılay Kimdir Abdurrahman Kızılay Biyografi Abdurrahman Kızılay Hayatı Hakkında Abdurrahman Kızılay Türk Halk Müziği sanatçısı Abdurrahman Kızılay 1940 yılında

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.