Abidin Nesimi Fatinoğlu Kimdir Hayatı

Çarşamba, 1 Şubat 2012, 8:19 | Bilgi Paylaşımı | 0 Yorum
by admin

Abidin Nesimi Fatinoğlu iyi bir yazar, düşünür.

Abidin Nesimi Fatinoğlu 1911 yılında Bingöl’ün Kiğı ilçesinde doğdu. Yılların İçinden adlı hatıra kitabında, doğum yeri ve tarihini şöyle anlatır; “Babamın Kiğı kaymakamlığı döneminde Kiğı´da dünyaya gelmişim. Buna göre, doğum yılımın 1911, doğum yerimin de Kiğı olması gerekir. Oysa nüfus kaydına göre doğum yılı 1909, doğum yerim İstanbul´dur” yazmıştır.

İİlkokulu Mercan Sultanisi´nde, orta ve liseyi İstanbul Erkek Lisesi´nde okudu, yüksek öğrenimini İTÜ´nün (o zamanki adıyla Yüksek Mühendis Mektebi) Su Şubesinde yaptı.

1937-1949 yıllarında serbest çalıştı. 1949´da Bayındırlık Bakanlığı hizmetinde çalıştı. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

Abidin Nesimi Fatinoğlunun Kitap halindeki ilk yayını, 1933 yılında Süfyan Özelli´nin Said İsmet takma adıyla yayınladığı 9 Eylül kitabındadır. ilk dergi yazısı da Atsız Mecmua´nın son sayısında çıkmıştır.

Sayısız dergilerde sanata, ekonomiye ve sosyolojiye dair çeşitli yazıları yayınlanmıştır. 17 Ekim 1991´de İstanbul´da vefat etti.

Abidin Nesimi Fatinoğlu Eserleri

  • Yılların İçinden

Abidin Nesimi Fatinoğlu Kimdir Abidin Nesimi Fatinoğlu hayatı Abidin Nesimi Fatinoğlu biyografi Abidin Nesimi Fatinoğlu hakkında bilgi Abidin Nesimi Fatinoğlu Kimdir Abidin Nesimi Fatinoğlu

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.