Adem Ceyhan Biyografisi

Salı, 31 Ocak 2012, 10:25 | Bilgi Paylaşımı | 0 Yorum
by admin

Adem Ceyhan 1964 yılında Sivas’ın Şarkışla ilçesine bağlı Harun Köyü’nde hayata gözlerini açtı. İlk tahsilini ailesiyle birlikte gittiği Almanya’nın Berlin şehrinde tamamladı. 1977’de yurda dönüp orta öğrenimine İstanbul’da başladı ve 1984’te Sivas Gazi Lisesi’nden mezun oldu.Aynı yıl Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü’ne girdi. 1988’de bu bölümden mezun oldu ve Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Eski Türk Edebiyatı Bilim dalında yüksek lisansa başladı.

Adem Ceyhan “Enis Receb Dede Hayatı, Edebî Şahsiyeti ve Dîvânı” adlı teziyle, bilim uzmanı unvanını aldı. 1990 yılında Marmara Üniversitesi’nde başladığı doktora öğrenimini, 1994’te tamamladı. Doktora tezinin konusu, 15. asır şairlerinden Bedr-i Dilşâd’ın “Murad-nâme” adını koyduğu ve 1427 yılında Sultan II. Murad’a sunduğu mesnevîsinin incelenmesi ve metninin hazırlanmasıydı. Ziyaroğulları’ndan Emîr Unsuru’l-maâlî Keykâvus’un 1082 yılında oğlu için
yazdığı ve daha ziyade “Kābus-nâme” adıyla tanınmış, mensur Farsça Nasîhat-nâme’nin, bazı ilâve ve çıkartmalarla yapılmış manzum bir tercümesi sayılabilecek olan bu hacimli eser,1997 yılında Millî Eğitim Bakanlığı tarafından iki cilt hâlinde yayınlandı.

Adem Ceyhan yüksek lisans ve doktora yaptığı yıllarda bazı orta dereceli okullarda Türkçe ve edebiyat öğretmeni olarak çalıştı. 1993 yılı sonunda Celal Bayar Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne araştırma görevlisi kadrosuyla girdi.

Adem Ceyhan 1995’te aynı bölümde yardımcı doçent oldu. 2000 yılında Eski Türk Edebiyatı bilim dalında doçent unvanını aldı. Türk Dili ve Edebiyatı bilim dalında teamül hâline gelen “doçentlik tezinin” konusu, “Türk Edebiyatı’nda Hazret-i Ali Vecizeleri” dir. Bu eser, 2006 yılında Ankara’da yayınlandı.

Adem Ceyhan 1995 yılından itibaren lisans seviyesinde Eski Türk Edebiyatı ve Osmanlı Türkçesi, yüksek lisans seviyesindeyse Metin Şerhi, Metin Neşri, Eski Türk Edebiyatının Kaynakları gibi dersler verdi. Çeşitli akademik yayın organlarıyla kültür, edebiyat dergilerinde yayımlanmış yazıları bulunmaktadır.

ESERLERİ:

  • Türk Edebiyatı’nda Hazret-i Ali Vecizeleri
  • Hocazâde Abdülaziz Efendi’nin Gül-i Sad-berg’i
  • On Altıncı Asır Osmanlı Âlimlerinden Azmî Pîr Mehmed Bey ve Dîvânı

Adem Ceyhan Kimdir, Hayatı Adem Ceyhan Kimdir, Hayatı Adem Ceyhan Kimdir Adem Ceyhan Hayatı Adem Ceyhan Adem Ceyhan Adem Ceyhan 1964 yılında Sivas’ın Şarkışla

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.