Adonis kimdir hayatı

Salı, 7 Şubat 2012, 14:46 | Bilgi Paylaşımı | 0 Yorum
by admin

Bazı kaynaklarda afrodit’in oğlu, bazılarında ise sevdiği kişi olarak gösterilmektedir. mitolojide güzelliği ile meşhur bir delikanlıdır, hakkında çeşit çeşit rivayetler vardır. yunalılar onu çiçekli ve neşeli ilkbaharın sembolü olarak kabul ederlerdi. bir rivayete göre adonis vahşi domuz avı sırasında ölmüştü. afrodit bu acıya dayanamamış, zeus’tan onu görmesine izin vermesini rica etmiş. zeus adonis’e yılın bir kısmını afrodit’in yanında, geri kalan kısmını ise yer altı ölüler dünyasında geçirmesini izin vermişti. adonis saklandığı yer altı dünyasından çıktığı zaman güzel günler başlıyor, çiçekler açıyor, ilkbahar başlıyordu. onun hayatı tıpkı çiçekler gibi sınırlıydı, kısa sürüyordu. çünkü adonis açılıp güldüğü, gençliğin en güzel ve parlak çağına ulaştığı gün ölüyordu. onun ölümüyle afrodit ve periler yas tutar, göz yaşı dökerlerdi. neşeli ilkbahar ve yaz mevsiminden sonra bu nedenle kasvetli ve yağmurlu son bahar gelir.

Adonis kimdir,Adonis Hikayesi Adonis hakkında bilgi Yunan mitolojisi Adonis Yunan mitolojisinde ilkbaharın sembolü Adonis Bazı kaynaklarda afrodit’in oğlu, bazılarında ise sevdiği kişi olarak adonis anlamı, adonis efsanesi, adonis hakkında bilgi, adonis nedir

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.