Agrippa Kimdir Hayatı

Salı, 7 Şubat 2012, 20:45 | Bilgi Paylaşımı | 0 Yorum
by admin

Romalı general ve siyaset adamı (M.Ö. 63– M.Ö. 12). Apollonia’dan sonra (M. Ö. 45–44) Octavianus’un yanından ayrılmaz ve onun adına Naulchus (M. Ö. 36) ve Actium (M. Ö. 31) deniz savaşlarını kazanır. Octavianus, Augustus olunca Agrippa’yı kızı Julia ile evlendirir (23) ve ona prokonsül imperium’u vererek kendine bağlar. Daha sonra, 18’de Roma egemenliğini beş yıllığına onunla bölüşerek bir çeşit gerçek ortak naiplik yaratır. 17 yılında kendine halef kılmak amacıyla, Agrippa’nın iki oğlu, Caius ve Lucius’u evlat edinir. 13’te, Agrippa’nın yetkileri beş yıllık bir süre için yenilenir. lmparatorun gözde danışmanı olarak Germenlerin tehdidi altındaki Galya, 20 yılından 19 yılına kadar Agrippa’ya emanet edilir. Bu ülkede Lyon üzerinden geçen ilk Roma yolları şebekesini yaptırır. Roma’ya, bir imparatorluk başkentine yakışan görkemli bir görünüm kazandırır. İki tiyatro, dört büyük revak, kendi adını taşıyan Roma’nın ilk büyük kaplıcaları ve başta Pantheon olmak üzere birçok tapınak onun eseridir. Augustus ona büyük bir dünya haritası hazırlama görevini de verir. Ancak, bunu bitiremeden ölür. Yine de Augustus, bu harita taslağını Roma’daki “Agrippa revakı”na astırarak halka sergiler.Agrippa Kimdir?

Agrippa Kimdir? Agrippa Marcus Vipanius kimdir Agrippa kısaca hayatı Agrippa biyografisi Agrippa Kimdir? Romalı general ve siyaset adamı (M.Ö. 63– M.Ö. 12).

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.