Ahi Evran Kimdir Kısaca

Salı, 7 Şubat 2012, 20:17 | Bilgi Paylaşımı | 0 Yorum
by admin

Ahilik Teşkilatı’nın baş kurucusudur. Ahi Evran Azerbaycan’ın Hoy kasabasında doğmuştur. Hoy kasabası günümüzde Türkiye’nin doğu sınırından 60 km uzaklıkta ve Sultan Tuğrul zamanindan beri’ Türkler’in yerleştiği bir bölgedir

Ahi Evran’ın asıl adı Nasir üd-din EbüI-Hakäyik Mahmud El Hoy olarak kayıtlara geçmiştir.Herkesin korkup kaçtığı evran denen büyük bir yılanın onu görünce sakinleşmesi ve itâat etmesi dolayısıyla “Evran” diye anılmıştır.

Ahi Evran ilk eğitimini’ Azerbaycan’da doğum yeri olan Hoy’da aldıktan sonra Maveraünnehir ve Horasan’a giderek orada ünlü alimlerden Fahr-u-d-din Razi’nin derslerini takip etmistir. Bir Eş’arı kelamcısı olan Raziden (1149-1209) Hükema Felsefesini ve Kuran-ı Kerim tefsirlerini öğrenmiştir.

Osmanlı Devleti’nin kurulmasında da önemli rol oynayan Ahi Evran Cevat Hakkı Tarım’ın deyişiyle Doksan üç yıl yaşayan akla yär, nefse düşman olan bu faziletli er kişi tekkesine kapanmiş dünyadan elini etegini çekmiş münzevi bir sofu ve softa değildi. 0 hayatını kazanmak için diyar diyar dolaşmiş her sanat ve zanaata başvurmuş öğrendiklerini de insanoğluna öğretmek için uğraşmıştır.”

Ahi Evran Kimdir Kısaca Ahi Evran hakkında kısa bilgi Ahi Evran hayatı, biyografisi Ahilik Teşkilatı’nın kurucusu Ahi Evran Azerbaycan’ın Hoy kasabasında doğmuştur. Hoy kasabası ahi evran biyografi, ahi evran hakkında bilgi, ahi evran hayatı, ahi evran kim, kısaca ahi evran

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.