Ahmed Hani Kimdir Hayatı

Pazar, 29 Ocak 2012, 15:43 | Bilgi Paylaşımı | 1 Yorum
by admin

Ahmed-i Hâni 17. yüzyılda, divân edebiyatının, Kürtçe’nin Kurmanci lehçesine uyarlanmış şekli olan “Mem û Zîn”i yazan, [(Hakkari’li]]lı Kürt tarihçi, edebiyatçı ve mutasavvıf.Ahmed Hani Yaşadığı yörede zaman zaman şeyh olarak kabul edilmiş, Hani Baba adıyla da anılmıştır. Doğu Bayazıt medreselerinde müderrislik ve İshak Paşa Sarayında kâtiplik yapmıştır.

Ahmed-i Hâni, Mem û Zîn adlı eserinde, Emir Zeynettin’in güzellikleriyle dillere destan olan Zin ve Sti adlı iki kız kardeşinin Mem ve Tajdin ismindeki iki gençle olan aşklarını şiir şeklinde anlatır. Eser, aynı adla sinemaya da uyarlanmıştır.

Ahmed Hani Eserleri
Nûbehara Biçûkan (Küçüklerin İlkbaharı), Arapça-Kürtçe manzum sözlük
Eqîdeya Îmanê (İman Akidesi)
Eqîdeya Îslamê (İslâm Akidesi)
Şiir Divanı
Mem û Zîn (Mem ve Zin)
Fî Beyannî Erkanî Îslam (İslam Erkanının Beyanı)

Ahmed Hani Türbesi 
Ahmed-i Hani Türbesi Ağrı’da; Doğubayazıt’a 8 km mesafede, İshak Paşa Sarayının üst kısmındadır. Türbenin yanında sonradan bir de cami yapılmıştır. Bölgede en çok ziyaret edilen türbedir. Tüm Kürt coğrafyası ve dünyanın değişik bölgelerinden gelenler Ahmed-i Xani Türbesini ve çevresini ziyaret etmektedirler. Türbesi Osmanlıya bağlılığından dolayı, osmanlı imparatorluğu tarafından yaptırılmıştır.

 Ahmed Hani Kimdir Ahmed Hani Hayatı Ahmed Hani Biyografisi Ahmed-i Hâni 17. yüzyılda, divân edebiyatının,

1 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Ahmed Hani Kimdir Hayatı"

  1. merve dedi ki:

    Çok az bilgi verilmiş keşke uzun olsaydı

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.