Aile ve Tüketici Bilimleri Nedir – Bölümü Hakkında Bilgi

Çarşamba, 6 Nisan 2011, 19:45 | Bilgi Paylaşımı | 0 Yorum
by admin

Üniversite sınavına hazırlanan ve Aile ve Tüketici Bilimleri bölümünü seçecek adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Aile ve Tüketici Bilimleri Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler:

Aile ve Tüketici Bilimleri

Bu programın amacı; kişi, aile ve kurumların yerel, ulusal, evrensel düzeyde tatminkâr bir yaşam kalitesinin temel fonksiyonları olan ekonomik, psikososyal, fiziksel refahını sağlamaya ve yükseltmeye yönelik eğitim, araştırma ve yayın yapmaktır.

Çalışma Alanları:

Mezunlar, aile yapısı, aile değerleri, aile ilişkileri, aile sağlığı, aile kararları, ailede para, zaman, enerji vb. insansal ve materyal kaynakların kullanımı, beslenme ile ilgili araştırmalar yapar, projeler geliştirir. Kurumlarda ev idaresi hizmetlerinin verimliliğinin artırılması için; personelin yönetimi, fiziksel çevrenin düzenlenmesi, bakımı, korunması ve iş etüdüne yönelik araştırmalar yapar, eğitim programları hazırlar ve uygulanmasını sağlar. Piyasada mevcut veya ilerde üretilmesi planlanan tüketim malları ile hizmetlere ilişkin kullanıcı ihtiyacı ve tercihlerini belirleyici araştırmalar yapar, en ekonomik satın alma, seçme, bakım ve kullanma yollarını belirler, elde edilen sonuçların tüketici ve üreticilere iletmesine katkıda bulu- nur. Özürlü ve yaşlıların ev ve aileye yönelik faaliyetlere uyum sağlayıcı rehabilitasyon programlarını hazırlar ve uygulanmasını sağlar. Mülteci ailelerin ve kadınların ev ve aile yaşamına ilişkin sorunlarını araştırır, topluma uyum sağlamalarına katkıda bulunmayı amaçlar.

Mezunlar, aile yaşantısı eğitimi, tüketici eğitimi ve korunması, kurum ev idaresi alanlarında araştırmacı, eğitimci, planlamacı, danışman ve yönetici olarak çalışırlar. Mezunlar daha çok; Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı bünyesinde bulunan Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü; Kitle İletişim Kurumları; Sanayi Bakanlığı, Rekabetin ve Tüketicinin Korunması Genel Müdürlüğü; Kamu ve Özel Kuruluşlara bağlı hastane, otel, tatil köyü, yatılı okul, kreş, huzurevi, misafirhane öğrenci yurtları vb. kurumlar; Halk Eğitim Merkezlerinde Yetişkin Eğitimi Programı Kursları; Çeşitli Kamu ve Özel kuruluşlar, Yerel Yönetimler vb. Rehabilitasyon merkezlerinde yaşlı ve özürlü bireylerin ev ve aileye yönelik uyum programları, Temizlik Şirketleri, ev ve Koruma yönelik tüketim malları (beyaz eşya, mobilya vb.) üreten firmalar; Büyük departmanlı mağazalarda (Hipermarket) tüketici danışma üniteleri vb. alanlarda çalışmaktadır.

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:

Sahip olunan kaynakların verimli kullanılması, aile ekonomisi ve tüketici bilimleri konusundaki bilinçlenme arttıkça bu alanda yetişmiş mezunlara ihtiyaç da artacaktır.

Mesleğin gerektirdiği özellikler:

Sosyal Bilimlere ilgi duyuyor olması
İnsanlarla iyi iletişim kurabilme, hoşgörülü ve sabırlı olması
Düşüncelerini başkalarına etkili bir biçimde aktarabilmesi
Kendini ve çevresini geliştirmeye istekli, coşkulu ve yaratıcı olması
Toplumsal olaylara merak duyması, olaylar arasında bağlantı kurabilmesi
Araştırma ve inceleme yapmaktan hoşlanması, iyi bir gözlemci olması
Başkalarının duygu, düşünce ve ihtiyaçlarını anlayabilmesi gereki

AİLE VE TÜKETİCİ BİLİMLERİ (TM–2)

ÜNİVERSİTE ADI ADI TABAN PUAN BAŞARI SIRASI
HACETTEPE Ü. 358,193 151.846

Aile ve Tüketici Bilimleri Nedir, Aile ve Tüketici Bilimleri Ne İş Yapar, Aile ve Tüketici Bilimleri Maaşları, Aile ve Tüketici Bilimleri İş İmkanları, Aile ve Tüketici Bilimleri İş Çalışma Alanları, Aile ve Tüketici Bilimleri Mesleği Hakkında Bilgiler, Aile ve Tüketici Bilimleri Bölümü Hangi Üniversitelerde Var, Aile ve Tüketici Bilimleri Bölümünün Geleceği, Aile ve Tüketici Bilimleri Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Aile ve Tüketici Bilimleri Bölümü Tercih Edilir mi

Bu Bölüm Hakkındaki Düşüncelerinizi Aşağıdaki Yorum Aracılığıyla Hemen Paylaşabilirsiniz

, Aile ve Tüketici Bilimleri Bölümü 2011 YGS LYS Başarı Sırası, Aile ve Tüketici Bilimleri İçin Kaç Puan Gerekir, Aile ve Tüketici Bilimleri Tanıtımı, Aile ve Tüketici Bilimleri Kazanç Durumu,Meslek Rehberi,Aile ve Tüketici Bilimleri Puanı 2016 2017

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.