Alay Beyi Kime Denir

Perşembe, 21 Mart 2013, 16:05 | Bilgi Paylaşımı | 0 Yorum
by admin

Alay Beyi Hakkında Bilgi, Alay Beyi Kimdir

Alay beyi, Osmanlı Devleti’nde, sancak adı verilen birimden aşağı kademede yer alan bir bölgedeki bütün tımarlı sipahilerin en büyük amiri.
Alaybeylerine zeamet türünden bir dirlik verilirdi. Nahiye çeribaşıları ile tımarlı sipahileri de emirlerinde bulunduran alaybeyleri, sefer başlayınca bölgedeki tımar sahiplerini ve onların getirmekle yükümlü olduklan sipahileri toplayarak sancak beyine katılırlardı. Savaşta, getirdikleri askerlerin başına geçerek beylerbeyinin emrinde olurlardı. Her eyalet ve sancakta yeterli sayıda alaybeyi bulunurdu. Alaybeylerinin, Divan-ı Hümayun’da birer örnek mühürleri vardı; gönderdikleri arîzalar önce bu mühür örnekleriyle karşılaştın lir. sonra işleme konurdu. Alaybeylerinin, çeribaşıların isteklerini, sancak beyini atlayarak yazıyla doğrudan başkente iletme yetkisi vardı. 19. yüzyılda vilayet merkezlerindeki kolluk kuvvetlerinin miralay rütbeli komutanlarına da alaybeyi denirdi. 1908’den sonra bu unvanın yerini alay kumandanlığı aldı.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.