Alfred Russel Wallace Hayatı

Pazar, 29 Ocak 2012, 20:35 | Bilgi Paylaşımı | 0 Yorum
by admin

Alfred Russel Wallace 8 Ocak 1823 – 7 Kasım 1913 yıllarında arasında hayatını sürdürmüştür, Britanyalı doğabilimci, coğrafyacı, antropolog ve biyologdur.

Alfred Russel Wallace Charles Darwin ile aynı zamanlarda evrim kuramı konusunda çalışmıştır. Darwin, dinsel ve muhafazakar çevrelerden tepki çekeceğini düşünerek çalışmalarını ölümünden sonra yayınlanmak üzere rafa kaldırmışken, benzer bir çalışma hazırlayan Wallace’dan 1858 yılında aldığı bir mektup çalışmalarını yayımlaması için ona cesaret vermiştir. Darwin ile Wallace evrim teorisi ve doğal seçilim üzerine beraberce bir tez yazıp yayımlamışlardır. Sonraları Darwin’le bazı noktalarda görüş ayrılığına düşen Wallace, ruhun varlığına inanan bir kişi olarak Allah’ın evrimle yarattığına inanıyordu ve insanın zihinsel faaliyetlerinin doğal seleksiyon ve benzeri mekanizmalarla açıklanamayacağını öne sürüyordu. İnsanın vücut yapısının doğal seçme sonucu oluştuğunu öne sürmekle birlikte, zihinsel gücün gelişmesinde Darwin’den farklı olarak doğal seçmenin dışında biyolojik olmayan etkenlerin rol oynadığını savunmuştur.

Alfred Russel Wallace kimdir Alfred Russel Wallace hayatı Alfred Russel Wallace biyografisi Alfred Russel Wallace 8 Ocak 1823 – 7 Kasım 1913 yıllarında yaşamış

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.