Algirdas Julien Greimas Kimdir

Çarşamba, 1 Mayıs 2013, 20:18 | Önemli Kişilikler | 0 Yorum
by admin

Algirdas Julien Greimas Biyografi

Algirdas Julien Greimas kimdir, (d. 9 Mart 1917, Tula, Rusya – ö. 27 Şubat 1992, Paris, Fransa), Litvanya asıllı Fransız gösterge bilimcidir. Gösterge bilimi, bütün anlamlı sistem­leri çözümleyen, dünyadaki anlamlar evre­ninin temel özelliklerini sınıflandıran özerk bir bilim dalı olarak ele almıştır. Litvanya’daki Kaunas’ta hukuk okuduktan sonra 1936-39 arasında Fransa’nın Grenoble kentinde edebiyat öğrenimi gördü. Dilbilim çalışmalarına sonraki yıllarda yeniden gittiği Fransa’da başladı. 1949-58 arasında isken­deriye Üniversitesi’nde edebiyat dersleri verdi. Bu yıllarda doktora konusu olan sözlük bilim üzerine özellikle G. Matore ile çalışmalar yaptı; aynca genel dil kuramı tasarısına dayanak oluşturacak’ anlam bilim araştırmalarına yöneldi.

1958’de Türkiye’ye giderek Ankara ve İstanbul üniversitelerinde dilbilim, anlam­bilim dersleri verdi; Nusret Hızır’ın etkisiy­le, simgesel mantığa ilgi duydu. 1962’de Türkiye’den ayrılarak Fransa’da Poitiers Üniversitesi’nde ders verdi. 1965’te Paris’te Uygulamalı Yüksek Araştırmalar Okulu’ nun dilbilim ve anlambilim araştırmalarıyla ilgili bölümünün başına getirildi. 1966’da yapısal anlambilim ve genel göstergebilimin yöntemini belirleyen Semantique struetu- rale’i (Yapısal Anlambilim) yayımladı. Bu yapıtında ortaya attığı çözümleme yöntemi doğrultusunda her çeşit gösterge sistemini (masal, edebiyat metni, mimarlık düzenleri, hukuksal yapılar, görüntü, resim, müzik vb) inceledi. Paris’te Fransız ve yabancı bilim adamlarıyla birlikte oluşturduğu çalışma grubu sonradan Paris Göstergebilim Okulu adını aldı. Ureımas, yalnızca iletişim olgu­sunu değil, anlam üretiminin eklemlenme biçimlerini de araştıran “varsayımsal-tümdengelimli” bir göstergebilim kuramı yarat­mış, böylece insan ile insan, insan ile doğa arasındaki ilişkilerin tutarlı bir biçimde kavranmasına olanak tanımıştır.

Öbür önemli yapıtları arasında Du Sens (1970; Anlam Üzerine), Maupassant, La Semiotique du texte: Exercices pratiques (1976; Maupassant, Metnin Göstergebilimi: Üygu- lama Alıştırmaları), Semiotique et Sciences Sociales (1976; Göstergebilim ve Sosyal Bilimler) Semiotique: Dictionnaire raisonne de la theorie du langage (1979-86, 2 cilt, J. Courtes ile birlikte; Göstergebilim: Dil Kuramının Açıklamalı Sözlüğü), Du Sens II (1983; Anlam Üzerine II), Des dieux et es hommes (1985; Tanrılar ve İnsanlar Üzeri­ne), De l’imperfection (1987) sayılabilir. Algirdas Julien Greimas hayatı ve eserleri hakkında bilgi verdik.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.