Allen Ginsberg Kimdir

Allen Ginsberg Kimdir,Allen Ginsberg Hayatı ve Biyografi

(1926)

ABD’li şair. ABD edebiyatında Beat Kuşağı adıyla anılan hareketin temsilcilerindendir.

3 Haziran 1926’da ABD’nin New Jersey Eyaletinde Newark’ta doğdu. Rus Yahudisi bir aileden gelmekteydi. Babası şairdi. Annesi uzun yıllarını bir akıl hastanesinde geçirmişti. Columbia Üniversitesinde öğrenim gördüğü yıllarda kurumları hiçe sayan düşünce ve davranışlarıyla üniversite yönetimiyle çelişkiye düştü. Jack Kerouac ve Willam Burroughs (1914) gibi öteki Beat yazarlarıyla tanışması öğrencilik yıllarına rastlar. 1948’de üniversiteyi bitirdikten sonra temizlikçilikten pazar araştırmacılığına kadar türlü işlerde çalıştı. Avrupa, Meksika, Güney Ameri­ka, Güney Afrika ve Uzak Doğuyu gezdi. ABD’deki savaş aleyhtarı yürüyüşlere katıldı, bu nedenle birkaç kez tutuklandı. 1953’de yerleştiği San Francisco’da Beat hareketinin oluşumuna öncülük etti.

1956’da yayımlanan ilk kitabı Howl and Other Poems (“Çığlık ve Başka Şiirler”) Beat Kuşağın en önemli ürünlerinden biri olarak nitelendirilir. Bu şiirler, insanları makineleştiren II. Dünya Savaşı sonrası Amerikan toplumuna karşı öfke dolu bir haykırış niteliğindedir. Ginsberg, eş cinsellik, komü­nizm, uyuşturucu kullanımı gibi Amerikan toplumunca onaylanmayan konuları büyük bir açık sözlülükle ele almıştır.

Ginsberg’in şiirinde kayıtsızca meydan okuyan bir üslup vardır. Düzeltmeden yazmayı ilke edinmiş, her türlü biçim kaygısını bir kenara bırakarak doğaç­lamaya dayanan dağınık ve düzensiz bir şiir yaratmış­tır. İlk dönemlerinde şair William Carlos Williams’m da etkisiyle günlük konuşma ritimlerini kullanarak gerçekleri fazla işlemeden doğrudan yansıtmayı seç­miştir. Walt Whitman’ın şiirindeki romantik ve bo­hem havanın yanı sıra William Blake’in mistisizmini de sürdürür. Jack Kerouac da etkilendiği yazarlar arasındadır. Ginsberg, Uzak Doğu’ya yaptığı geziler­le Budizm’i yakından tanımış, Doğu düşüncesinin ABD’de yaygınlaşmasında etkili olmuştur.

  • Eserleri (başlıca): Şiir: Howl and Other Poems, 1956, (“Çığlık ve Başka Şiirler”); Kaddish and Other Poems, 1961, (“Ağıt ve Başka Şiirler”); Empty Mirror, 1961, (“Boş Ayna”); Reality Sanduoiches 1963, (“Gerçek­lik Sandviçleri”); Ankor Wat, 1968; Airplane Dreams, 1968, (“Uçak Düşleri”); Planet News, 1968, (“Gezegen Haberleri”); The Fail of America, 1973, (“Amerika’nın Düşüşü”); Mind Breaths, 1977, (“Zihin Solukları”). Düz­yazı: Yage Letters (W.Burroughs ile), 1963; Indian Papers, 1970, (“Hindistan Notları”).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir