Amerika Sarıasması Nedir

Cumartesi, 18 Mayıs 2013, 11:04 | Eğitim ve Öğretim | 0 Yorum
by admin

Amerika Sarıasması kuşları, Amerika Sarıasması nedir hakkında bilgi

Amerika sarıasması, Passeriformes takımı­nın Icteridae familyasından, Icterus cinsini oluşturan ve Yenidünya’da yaşayan 30 ka­dar kuş türünün ortak adıdır. Bu tüneyici kuşların erkeği ya siyah-sarı ya da siyah- turuncu renktedir; -arada yer yer beyaz tüyler bulunur. Dişiler genellikle daha gös­terişsizdir. Ürkek olan amerika sarıasması ağaçların tepesinde gizlenerek tünediği için pek kolay görülemez, ama ıslığı andıran tok ve ahenksiz ötüşüyle yeri kolayca bulunabi­lir.

Türlerin çoğu böcekçildir, bazıları ayrı­ca meyveyle de beslenir; özellikle sıcak bölgelerdeki ormanlık yerlerde ve bahçeler­de yaşarlar. En iyi bilinen tür Kuzey Amerika’da, Kayalık Dağların doğusunda üreyen, siyah, beyaz ve turuncu renkteki Baltimore sanasmasıdır (/. galbula). Icterus bullockii daha batıda, siyah ve açık kahve­rengi tüylü I. spurius ABD’nin doğu bölge­lerinde ve Meksika’da yaygındır. Tropik bölgelere özgü türlerden I. cayanensis Gu­yana platolarından Arjantin’e kadar olan bölgede, I. icterus ise Güney Amerika’nın kuzeyinde ve Batı Hint Adalarında yaşar.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.