Anadolu Liselerinde Alan Seçimi – Alanlar Kalktımı – Kaldırıldımı

Pazartesi, 18 Şubat 2019, 17:00 | Genel | 384 Comments
by admin

Düz Liselerde ve Anadolu liselerinde halen uygulanmakta olan ”Fen Bilimleri(Sayısal)”, ”Sosyal Bilimler(Sözel)”, ”Türkçe-Matematik(Eşit Ağırlık)” ve ”Yabancı Dil(Dil)” alanları kaldırıldı.

Ortaöğretim okulu bulunan genel müdürlükler ve daire başkanlığı ile Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın koordineli çalışmaları sonucunda hazırlanan ”Ortaöğretim Kurumları Haftalık Ders Çizelgeleri” ise 2010-2011 öğretim yılından itibaren 9. ve 10. sınıftan başlamak üzere kademeli olarak uygulanacak.

Yeni hazırlanan ”Ortaöğretim Kurumları Haftalık Ders Çizelgeleri” ile genel liseler, Anadolu liseleri ve fen liselerinde ayrı ayrı düzenlemeler yapıldı.

Buna göre, genel liselerde ve Anadolu liselerinde halen uygulanmakta olan ”Fen Bilimleri”, ”Sosyal Bilimler”, ”Türkçe- Matematik” ve ”Yabancı Dil” alanları kaldırıldı.

Ders grupları, ”ortak dersler” ve ”seçmeli dersler” olarak belirlendi.

Ortak dersler dışındaki diğer dersler, öğrencilerin yükseköğretim kurumlarında hedefleyebilecekleri programlar ile ÖSYM’nin belirlediği sınav sistemi dikkate alınarak, alternatifli ders saati sayısı ile alınabilecek şekilde ”seçmeli dersler” bölümüne yerleştirildi.

Öte yandan, genel liselerde Beden Eğitimi Dersi 9-12. sınıflarda 2’şer saat, Görsel Sanatlar/ Müzik Dersleri 1’er saat olacak şekilde düzenlendi.

10. sınıfta 3 saat olan Yabancı Dil Dersi’nin süresi 1 saat eksiltildi, ancak 11. ve 12. sınıflara 2’şer saat Yabancı Dil Dersi konuldu. Sağlık Bilgisi Dersi’nin haftalık ders saati sayısı ise 2’den 1’e indirildi.

Seçmeli ders saati sayısı ile birlikte 30 olan haftalık ders saati sayısı toplamında bir değişiklik yapılmadı.

Örnek Olarak İzmir Çiğli Milli Piyango Anadolu Lisesinin 2010-2011 Öğretim Yılı 10. Sınıf Seçmeli Ders Listesi :

[poll id=”3″]

Tagged with: , ,

384 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Anadolu Liselerinde Alan Seçimi – Alanlar Kalktımı – Kaldırıldımı"

 1. Barış dedi ki:

  Makine mühendisi olmak istiyorum hangi dersleri seçmeliyim

 2. Aslı dedi ki:

  Arkadaslar ben 14 yasindayim bu sene liseye gecicem yabanci dile ayri yetenegim var ingilizce sadece okulda bildiklerimle guzel bi ingilizce var ogretmenlerimde soyluyo bana ben 2.senede alan sececegim icin yabanci dili secmek istiyorum sizin tavsiyeleriniz nedir?

 3. . dedi ki:

  LİSEYİ TERQ ETTİM MORUQ

 4. Sıla dedi ki:

  Avukat olmak istiyorum sayısalımı seçeyim yoksa sözelmi

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.