Andreas Gritti kimdir hayatı

Salı, 7 Şubat 2012, 19:31 | Bilgi Paylaşımı | 0 Yorum
by admin

Verona yakınlarında Bardolino’da hayata geldi. Tam olarak zamanı bilinmemekle beraber genç yaşlarında İstanbul’a geldiği bilinmektedir. 1496′dan sonra İstanbul’un siyaset ve ticaret hayatında etkili bir isim olmuştur. Buğday ticaretinden çok zengin olduğu ve Galata’da lüks bir hayat sürdüğü bilinmektedir. Yunan asıllı İstanbullu karısından dört çocuk sahibi olmuştur; bu çocuklardan Alvise sonradan İstanbul’u benimsedi, babasının evini korudu ve belki de daha büyüğünü yaptırdı. Andrea Gritti’nin 1499′da patlak veren Osmanlı-Venedik Savaşı’na engel olamamışsa da en kısa sürede savaşın bitirilmesi için caba harcadığı devrin kaynaklarına yansımıştır. Yeteneğini ortaya koyarak temsilci yetkisi alan bir tüccar olarak yaptığı görüşmelerden sonra 1502′de savaşı durdurmuş ve aynı yılın aralık ayında hazırlanan barış metni Mayıs 1503′te yürürlüğe girmiştir. Bu tarihten itibaren İstanbul’dan ayrılana kadar Venedikli tüccarların haklarını korudu.

Andrea Gritti edindiği servet sayesinde ülkesinde siyasi mücadeleye girişti; 1523′te devlet başkanlığına adaylığını koydu ve çetin mücadeleler sonucu isteğine kavuştu. Gritti’nin devlet başkanlığı Osmanlı-Venedik ilişkilerinin en parlak dönemi oldu. Andrea Gritti’nin devlet başkanlığının son yıllarında yeni bir Osmanlı-Venedik Savaşı patladı. Şahsi girişimlerine rağmen engel olamadığı bu savaşta bu kez ordunun başına geçmek istedi ama ilerlemiş yaşı ve gelenek olmadığı bahanesi üzerine bunu gerçekleştiremedi.

Andreas Gritti kimdir? Andreas Gritti, Andreas Gritti kimdir hayatı, Andreas Gritti Biyografi, Andreas Gritti Hakkında Bilgi Muhteşem Yüzyıl dizisinde Tansel Öngel in canlandıracağı andreas gritti kimdir

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.