Ankara’nın Başkent Oluşu Hakkında

Perşembe, 19 Haziran 2014, 20:00 | Genel | 0 Yorum
by ozden

Ankara Nasıl Başkent Olmuştur, Ankara’nın Başkent Oluşu Hakkında

Mustafa Kemal Atatürk 19 Mayıs 1919’da Samsuna’a çıkarak Milli Mücadeleyi başlatmıştır. Erzurum ve Sivas kongrelerinin ardından, 27 Aralık 1919 tarihinde Ankara’ya gelmiştir. Cumartesi gününe gelen bu tarihte Ankara halkı, Mustafa Kemal’i ve arkadaşlarını sevinç gözyaşları ile karşılamıştır.. Öncelikle Vilayet Konağı’na gelen Mustafa Kemal, Ankara Ziraat Okulu’ndaki daireye yerleşti.

Ankara o günün ardından, Milli Mücadele’nin merkezi oldu. Ankara, Birinci Büyük Millet Meclisi’nin toplanmasından Cumhuriyet’in ilânına kadar pek çok olay yaşadı ve 13 Ekim 1923′te başkent oldu.

Ankara hem coğrafi hem de diğer özellikleri açısından başkent olmaya oldukça uygundur. Ayrıca Ankara ülkenin pek çok yerine kolay ulaşım yapılabilecek bir konumdadır. Açılan mecliste hem İstanbul hem de Ankara başkent olarak teklif edilmiş ama Paşa’nın sunmuş olduğu tek maddelik bir önerge ile Ankara başkent ilan edilmiştir.

Ankara’nın Başkent Oluş Hikâyesi Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.