Ankaranın başkent oluşu kısa özeti

Ankaranın başkent oluşu kısa özeti Hakkında , Ankaranın başkent oluşu kısa özeti , Ankaranın başkent oluşu kısa özeti İle İlgili Bilgiler

ANKARA’NIN BAŞKENT OLUŞU

İstanbul’un boşaltılmasından sonra başkentin neresi olacağı hakkında kesin bir karar almak gerekiyordu. ÇünküBaşkent Ankara,Ankaranın Başkent İlan Edilişi,ANKARANIN BAŞKENT OLUŞU o sırada gerek MeclisteBaşkent Ankara,Ankaranın Başkent İlan Edilişi,ANKARANIN BAŞKENT OLUŞU gerek basında devlet başkentinin İstanbul’a taşınması fikri tartışma konusu olmağa başlamıştı. Muhalifler İstanbul’un başkent olmasını istiyorlardı. Bazı yabancı devletler de bu fikre katılıyorlardı. Halbuki idariBaşkent Ankara,Ankaranın Başkent İlan Edilişi,ANKARANIN BAŞKENT OLUŞU askeriBaşkent Ankara,Ankaranın Başkent İlan Edilişi,ANKARANIN BAŞKENT OLUŞU siyasi bakımdan Ankara’nın başkent olması zorunlu idi. Aslında 1920’den beri AnkaraBaşkent Ankara,Ankaranın Başkent İlan Edilişi,ANKARANIN BAŞKENT OLUŞU yeni Türkiye Devletinin başkenti olmuşBaşkent Ankara,Ankaranın Başkent İlan Edilişi,ANKARANIN BAŞKENT OLUŞU İstiklal Savaşı buradan yönetilmişti.

Mustafa KemalBaşkent Ankara,Ankaranın Başkent İlan Edilişi,ANKARANIN BAŞKENT OLUŞU bu sorunun Büyük Millet Meclisinde görüşülmesini istedi. İsmet PaşaBaşkent Ankara,Ankaranın Başkent İlan Edilişi,ANKARANIN BAŞKENT OLUŞU bir maddelik bir kanun tasarısı hazırlayarak Büyük Millet Meclisi Başkanlığına verdi. Büyük Millet Meclisi bir milletvekilinin itirazına karşılık İsmet Paşa’nın “Türkiye Devletinin Makarr-ı İdaresi Ankara şehridir” teklifini çoğunlukla kabul etti (13 Ekim 1923).

 

Ankaranın başkent oluşu kısa özeti Konusu Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir