Anlatımda Akıcılık Nedir Örnekler

Perşembe, 5 Ekim 2017, 19:26 | Bilgi Paylaşımı | 2 Comments
by admin

Paragraf Anlatımda Akıcılık Konu Anlatımı ve Örnekleri

Anlatımda Akıcılık

Akıcılık, anlatımın pürüzsüz olması, hiçbir engele uğrama­dan akıp gitmesi demektir.

Anlatımda akıcılığı, bir nehrin akıp gitmesiyle somutlaştıra- biliriz. Nehrin akışı sırasında suyun karşısına çıkan taş, kaya gibi unsurlar suyun akışını nasıl engellerse anlatımda da anlatımın akışını engelleyen durumlar bulunur. Gereksiz ek, hece veya sözcük bulunması, anlatım sırasında ses akışını bozan ses veya sözcüklere yer verilmesi veya söylenmesi güç sözcüklerin metinde kullanılması akıcılığa engel olan durumlardır.

Akıcılığı sağlamak için şiirlerde asonans ve aliterasyonlara başvurulur.

ÖRNEK

Güneş batmak üzereydi; hava serinlemişti, üşüdü, hırkasını aldı sırtına. Çevre sakindi, sanki herkes uykudaydı. Sessizlik vardı, içi ürperdi, koşup gitti içeriye, radyoyu açtı. Bir müzik yayıldı ortalığa, “Oh!” dedi, içi rahatladı. Tekrar döndü balkona, hava serindi; ama hırkası vardı, üşümüyordu. Müzik vardı hafiften, sessizlik kaybolmuştu, şimdi rahat rahat okuyabilirdi kitabını.

Bu paragrafta anlatım hiçbir engele takılmadan akıp gitmektedir. Buna karşın aşağıdaki paragrafın anlatımı “program” sözcüğünün tekrarından dolayı pürüzlüdür.

Programlarının izlenme oranından memnun olamayan televizyon kanallarının yeni program arayışı aslında prog­ramlardan değil, program içeriklerinden kaynaklanmaktadır.

Anlatımda Akıcılık nedir, anlatımda akıcılık örnekleri paragraf konu anlatımı

2 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Anlatımda Akıcılık Nedir Örnekler"

  1. emre dedi ki:

    bence cok güzel ama örnekler çok uzun

  2. Nalan dedi ki:

    Bir lise öğretmeni olarak bu sayfayı çok yararlı buluyorum öğrencilerime gönül rahatlığı ile tavsiye ediyorum

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.