Ansiklopediyi kim buldu, Ansiklopedinin icadı

Perşembe, 19 Ocak 2012, 10:11 | Bilgi Paylaşımı | 0 Yorum
by admin

Ansiklopedi nezaman bulundu, İlk Ansiklopediyi kim hazırladı, Tarihteki ilk Ansiklopedi, 

1559 yılında Basle’de Encyclopaedia Seu Orbis Disciplinarum adıyla yayınlanan kitabın, dünyadaki ilk ansiklopedi olduğu bilinir. Yazarı Paul Scalich idi. Kitabın adı, “Bir daire içinde öğrenmek” anlamına geliyordu. İçindeki konuların alfabetik bir sıraya dizildiği ilk ansiklopedi ise, Antoine Furetiere tarafından hazırlanan “Dictionnaire Universel” dir. 1690 yılında Paris’te yayınlandı. İngilizce dilinde ilk ansiklopedi de, John Harris’in “Lexicon Technicum” adlı yapıtıdır Londra’- da 1704 yılında basıldı. Bölümler halinde yayınlanan ilk ansiklopedi ise, Johann Zelder yönetiminde hazırlanan 64 ciltlik Universel Lexicon’dur.

 

————————————————————————————————————————————————————-

Ansiklopediyi kim buldu, Ansiklopedinin icadı Ansiklopedi nezaman bulundu, İlk Ansiklopediyi kim hazırladı, Tarihteki ilk Ansiklopedi, 1559 yılında Basle’de Encyclopaedia Seu Orbis Disciplinarum adıyla yayınlanan kitabın, Ansiklopedi nezaman bulundu, Tarihteki ilk Ansiklopedi, İlk Ansiklopediyi kim hazırladı

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.