Arkeoloji Nedir – Bölümü Mesleği Hakkında Bilgi

Çarşamba, 6 Nisan 2011, 19:51 | Bilgi Paylaşımı | 2 Comments
by admin

Üniversite sınavına hazırlanan ve Arkeoloji bölümünü seçecek adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Arkeoloji Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler:

Bu bölüm, insanlık tarihinin başlangıcından günümüze kadar geçen süreç içinde insan ve yaşadığı ortama ilişkin olarak yüzey, sualtı araştırmaları ve kazılarla ele geçen her çeşit  buluntu, bulgu ve kalıntıyı inceleyen, değerlendiren ve koruyan kişileri yetiştirir.
Buna ek olarak Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü, ağırlıklı olarak eskiçağ sanatı ve tarihi hakkında derinlemesine bilgi sahibi olan uzmanların yetiştirilmesini amaçlar.

Çalışma Alanları:

Üniversitelerde öğretim görevlisi ya da araştırmacı olarak, Müzeler ve Anıtlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı çeşitli müze kültür ve tabiat varlıklarını koruma kuruluşları, özel müzeler, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Maden Tetkik Arama Enstitüsü’nde çalışırlar. Ayrıca sanat galerilerinde yönetici, uzman ve araştırmacı olarak da görev alabilirler.
Her meslekte olduğu gibi alanında yetişmiş, konservatör (yarım eserlerin yapıştırılması) arkaik dönem heykeltıraşlığı, Helenistik çağ mimarisi, seramik gibi dallarda uzmanlaşmış olanlar, kültür ve tabiat varlıklarını koruma kuruluşları ve özel müzelerde, dil bilenler de turizm rehberi olarak çalışabilmektedirler.

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:

Tekniğin gelişimine paralel olarak modernleşmeyle birlikte eski kültürlere ve eserlere de ilginin artması, restorasyonun ön plana çıkması, tarihi eser turizminin gelişmesi mesleğe olan ilgiyi artırmaktadır.

Mesleğin gerektirdiği özellikler:

Tarih ve kültür konularına meraklı ve bu alanlarda başarılı olması
İyi bir gözlemci, araştırmacı, sabırlı ve açık havada çalışmaktan hoşlanan biri olması
Sözel düşünme, neden – sonuç ilişkisini ortaya çıkarabilme gücüne sahip ve bedence sağlam olması gerekir. ARKEOLOJİ (TM–3)

ÜNİVERSİTE ADI ADI TABAN PUAN BAŞARI SIRASI
YEDİTEPE Ü. (Tam Burslu 373,823 116.478
İSTANBUL Ü. 354,449 168.531
ANKARA Ü. 339,92 215.289
YENİ YÜZYIL Ü. (Tam Burslu) 321,543 281.583
CUMHURİYET Ü. 305,431 344.169
YÜZÜNCÜ YIL Ü. 297,205 376.583
MEHMET AKİF ERSOY Ü. 296,453 379.649
CUMHURİYET Ü. (İÖ) 294,689 386.900
AHİ EVRAN Ü. 293,885 390.068

Arkeoloji Nedir, Arkeoloji Ne İş Yapar, Arkeoloji Maaşları, Arkeoloji İş İmkanları, Arkeoloji İş Çalışma Alanları, Arkeoloji Mesleği Hakkında Bilgiler, Arkeoloji Bölümü Hangi Üniversitelerde Var, Arkeoloji Bölümünün Geleceği, Arkeoloji Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Arkeoloji Bölümü Tercih Edilir mi

Bu Bölüm Hakkındaki Düşüncelerinizi Aşağıdaki Yorum Aracılığıyla Hemen Paylaşabilirsiniz

, Arkeoloji Bölümü 2011 YGS LYS Başarı Sırası, Arkeoloji İçin Kaç Puan Gerekir, Arkeoloji Tanıtımı, Arkeoloji Kazanç Durumu,Meslek Rehberi,Arkeoloji Puanı 2016 2017

Tagged with:

2 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Arkeoloji Nedir – Bölümü Mesleği Hakkında Bilgi"

 1. yunus dedi ki:

  liseyi bu sene bitiriyorum yani 2 hafta kaldı ygs ye kayıt yaptırdım ama sınava girmedim arkeolojiyi açıktan okuma imkanım var mı bana yardımcı olursanız sevinirim bu tarihi konulara ilgim çok fazla cevabınızı bekliyorum iyi günler…

 2. türkan yılmaz dedi ki:

  aof 2.sınıf işletme bölümündeyim.
  dgs ye başvurup 3.sınıfa devam etme hakkım varmı.?
  hangi okullara dgs ile geçiş yapabilirim?
  arkeoloji bölümüne geçiş yapabilrmiyim,hangi okulda.
  yardımcı olursanız yada net bilgi nerden elde edebilirim söylerseniz sevinirm,
  iyi çalışmalar.
  Türkan Yılmaz

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.