Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Nedir Mesleği Hakkında Bilgi

Salı, 12 Nisan 2011, 20:06 | Bilgi Paylaşımı | 2 Comments
by admin

Üniversite sınavına hazırlanan ve Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünü seçecek adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü, ağırlıklı olarak eskiçağ sanatı ve tarihi hakkında derinlemesine bilgi sahibi olan uzmanların yetiştirilmesini amaçlar.

Çalışma Alanları:

Arkeoloji ve sanat tarihi programını bitirenler “Arkeolog  ve  Sanat  Tarihçisi” ünvanı alırlar. En temel çalışma alanları ise  müzelerdir. Müzeler ve Anıtlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı çeşitli müze,kültür ve tabiat varlıklarını koruma kuruluşları ile özel müzelerde çalışabilirler. MTA  ( Maden Tetkik Arama Enstitüsü)’nde ve turizm kuruluşlarında da çalışma olanakları vardır.. Ayrıca üniversitelerde öğretim görevlisi ya da araştırmacı ,sanat galerilerinde yönetici, uzman ve araştırmacı olarak da görev alabilirler. Anabilimdalı sanat tarihi olan mezunlar öğretmenlik meslek bilgisi veren ek bir eğitim almış olma koşulu ile, liselere sanat tarihi öğretmeni olarak da atanabilirler.

Her meslekte olduğu gibi alanında yetişmiş, konservatör (yarım eserlerin yapıştırılması) arkaik dönem heykeltıraşlığı, Helenistik çağ mimarisi, seramik gibi dallarda uzmanlaşmış olanlar, kültür ve tabiat varlıklarını koruma kuruluşları ve özel müzelerde, dil bilenler de turizm rehberi olarak çalışabilmektedirler.

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:

Tekniğin gelişimine paralel olarak modernleşmeyle birlikte eski kültürlere ve eserlere de ilginin artması, restorasyonun ön plana çıkması, eski ve tarihi eser turizminin gelişmesi mesleğe olan ilgiyi artırmaktadır.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler

Tarih ve kültür konularına meraklı ve bu alanlarda başarılı olması
İyi bir gözlemci, araştırmacı, sabırlı ve açık havada çalışmaktan hoşlanan biri olması
Sözel düşünme, neden – sonuç ilişkisini ortaya çıkarabilme gücüne sahip ve bedence sağlam olması gerekir.

ÜNİVERSİTE ADI TABAN P. B.SIRASI
KOÇ Ü. (İngilizce) (Tam Burslu) 469,542 2.690

Arkeoloji ve Sanat Tarihi Nedir, Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ne İş Yapar, Arkeoloji ve Sanat Tarihi Maaşları, Arkeoloji ve Sanat Tarihi Puan Türü, Arkeoloji ve Sanat Tarihi İş İmkanları, Arkeoloji ve Sanat Tarihi İş Çalışma Alanları, Arkeoloji ve Sanat Tarihi Mesleği Hakkında Bilgiler, Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Hangi Üniversitelerde Var, Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümünün Geleceği, Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Tercih Edilir mi

Bu Bölüm Hakkındaki Düşüncelerinizi Aşağıdaki Yorum Aracılığıyla Hemen Paylaşabilirsiniz

, Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü 2011 YGS LYS Başarı Sırası, Arkeoloji ve Sanat Tarihi İçin Kaç Puan Gerekir, Arkeoloji ve Sanat Tarihi Tanıtımı, Arkeoloji ve Sanat Tarihi Kazanç Durumu,Meslek Rehberi,Arkeoloji ve Sanat Tarihi Taban Puanları 2016 2017,Arkeoloji ve Sanat Tarihi Mezunları Ne İş Yaparlar,Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü İş Olanakları, Arkeoloji ve Sanat Tarihi Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Arkeoloji ve Sanat Tarihi İş Bulma Durumu,Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Olan Üniversiteler

Tagged with:

2 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Nedir Mesleği Hakkında Bilgi"

  1. şerife dedi ki:

    sadece 1 tane mı okul var

  2. zuhal dedi ki:

    Çok gzl olmuş tebriq ederimmmmmmmmmmmmmmmmm muck adsfsaf

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.