Armutlu Kaplıcası Nerede Hakkında Bilgi

Pazar, 14 Nisan 2013, 20:57 | Genel | 0 Yorum
by admin

Armutlu Kaplıcası Nerede, Armutlu Kaplıcası Hakkında Bilgi

Armutlu Kaplıcası, Marmara Bölgesi’nde, Bursa iline bağlı Gemlik ilçesinde sıcak su kaynağı. Armutlu kasabasından 3 km uzaktaki Karaburun yöresinden çıkan maden suları iki önemli kaynak halindedir. Sıcak maden suları Moskof ve Soğanlı tepe­leri arasındaki kuzey-güney doğrultulu 3 km’lik bir kırık (fay) çizgisinin geçtiği dere yatağında, yakın jeolojik zamanlarda oluş­muş lav örtüleri arasından kaynayarak yer­ yüzüne çıkar.

Makiliklerle kaplı olan vadideki Hamam kaynağından çıkan madensularımn debisi yaklaşık 1 İt/sn, sıcaklığı ise 57PC’dir. Debisi bu kaynakla aynı olan Küpeli kaynağından çıkan madensularımn sıcaklığı da 66°C’dir.

Armutlu kaynakları mineral ve karbondioksit bakımından zengin maden sularındandır. Dolaşım hastalıkları üzerinde olum­lu etkisi olduğuna inanılan bu şifalı sulardan yararlanmak amacıyla yöreye gelenlere hiz­met veren kaplıca tesisleri vardır. Armutlu Kaplıcası’nın Gemlik kentine uzaklığı 45 km kadardır.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.