Arthur Coleman Danto Kimdir Hayatı

Salı, 7 Şubat 2012, 19:14 | Bilgi Paylaşımı | 0 Yorum
by admin

Arthur Coleman Danto Amerikalı sanat eleştirmeni, profesör ve filozoftur. Günümüz estetik teorisinin önemli isimlerinden birisidir.

Arthur C. Danto, New York’ta Columbia Üniversitesi’nde felsefe dalında emeritus profesördür. İki kez Guggenheim ve ACLS ve Fulbright dahil olmak üzere pek çok ödül ve bursa layık görülmüş Amerikan Felsefe Birliği ve Amerikan Estetik Derneği gibi kuruluşların başkanlığını yapmıştır. “Karşılaşmalar ve Yansımalar: Tarihsel Günümüzde Sanat” (Encounters and Reflections: Art in the Historical Present) eseri ile eleştiri alanında National Book Critics Circle ödülünü almıştır.

Danto, özellikle 1984’te yazdığı, Hegel’in sanatın sonu tezinin çağdaş versiyonu olan “Sanatın Sonu” (The End of Art) isimli makalesi ve sonradan geliştirdiği “Sanatın Sonunun Ardından” (“After the End of Art”) ile tanınır.

Danto’nun tezi, artık sanat yapılmadığı veya eskisi kadar iyi yapılmadığı değil, Batı sanatı tarihinde bir dönemin kapandığı ve apayrı başka bir dönemin başladığıdır. Bu görüşe göre daha önce sanat tarihinde ideoloji temsili takip etmiş, şimdi ise her şeyin meşru olduğu tarih sonrası bir döneme girilmiştir. Sanat üretiminde izlenilmesi gereken felsefi veya üsluba dair kısıtlamalar kalkmış, sanat tarihi anlatısı sona ermiştir.

İlgi alanları
Düşünce, Duygu, Sanat felsefesi, Temsil teorisi, Felsefi Psikoloji, Hegel Estetiği, ve filozoflardan Maurice Merleau-Ponty ve Arthur Schopenhauer.

Arthur Coleman Danto Kimdir? Arthur Coleman Danto, Arthur Coleman Danto felsefesi, Arthur Coleman Danto düşüncesi, Arthur Coleman Danto hakkında Bilgi Arthur Coleman Danto Kimdir?

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.