Arthur Schopenhauer Hayatı

Salı, 7 Şubat 2012, 21:46 | Bilgi Paylaşımı | 0 Yorum
by admin

22 Şubat 1788’de Danzig’de hayata gözlerini açtı. Babası yetenekli bir tüccar olan Heinrich Floris Schopenhauer annesi ise özgürlüğüne düşkün genç bir kadın olan Johanna idi. Heinrich Schopenhauer’un en büyük arzusu oğlu Arthur’un kendisi gibi büyük bir tüccar olmasıydı. Schopenhauer ailesi bir çocuğun düşlediği ideal aileden çok uzaktı Heinrich fazlasıyla kıskanç Johanna ise fazlasıyla bencil ve özgürlüğüne düşkündü. Bu yüzden ailedeki çekişmeler Heinrich Schopenhauer ölene kadar hiç dinmeyecekti. Arthur Schopenhauer ise annesine karşı olumsuz hislerle dolu bir biçimde yetişecek ve ilerdeki kadınlar üzerine kuracağı olumsuz düşüncelerinin çoğunun temelinde hoşlanmadığı annesi olacaktı. Arthur henüz çok küçükken Prusya Danzig’i yönetimi altına alınca aile Hamburg’a taşındı. Aile Hamburg’a taşındıktan sonra Arthur’un küçük kız kardeşi Adele dünyaya geldi.1793’ten 1797’ye kadar ailesiyle Hamburg’ta yaşadı.

Sonra daha dokuz yaşındayken babası tarafından toplumsal zarafet öğrenmesi için Paris’e bir aile dostlarının yanına gönderildi. Arthur iki yıl Paris’te yaşadı. On beş yaşına geldiğinde Arthur’un hayalleri hiç de tüccar olmak yönünde değildi. Daha on beş yaşında olmasına rağmen edebiyata ve felsefeye doymak bilmez bir ilgi duyuyordu. Yine de babasının girişimleri sonuca istemeyerek de olsa 1804’te Hamburglu ünlü tüccar Senatör Jenisch’in yanında çıraklığa başladı. Sonra 1805 yılının Nisan ayında Arthur Schopenhauer’in hayatını ve düşüncelerini değiştirecek o önemli olay gerçekleşti; babası Heinrich Hamburg’daki depolarının üst katındaki pencereden Hamburg Kanalı’na atlayarak intihar etti. Arthur duygusal anlamda çökmüştü babasının ölümü ardından tüccar çıraklığına bir süre daha devam etti. Schopenhauer derin bir depresif hâl içinde babasının yasını tutarken annesi Johanna ise bir kaç aylık yasdan sonra aile işleri tasfiye ederek Hamburg’dan Weimar’a taşındı. Weimar’da kurduğu salon kısa zamanda ünlendi ve dönemin bir çok önemli sanatçısıyla arkadaş oldu. Zamanla tanınmış bir yazar oldu ve bir çok roman makale ve biyografi yazdı. Yazdığı romanlar genellikle feministik temalar içeriyordu çoğu zaman konu istemediği bir evlilik yapmaya zorlanmış ama özgürlüklerinden hâlâ vazgeçmemiş bu yüzden de çocuk yapmayı reddeden kadınlardı. Arthur Schopenhauer 1809’da Göttingen Üniversitesi’ne girdi. Kant ve Platon’dan etkilendi. İki yıl sonra Berlin’e gitti ve Berlin Üniversitesi’ne girdi. 1813’te Jena’da “Über die vierfache Wurzel des Satzes vom Zureichender Grunde” (Yeterli Nedenin Dörtlü Kökü) adlı bir tez savundu bu tezle Jena Üniversitesi’nden doktorasını aldı. Bu sıralarda annesiyle ciddi bir şekilde kavga etmişti ve annesi ölene kadar da hiç görüşmediler.

1818’de büyük eseri Die Welt als Wille und Vorstellung’u (İstenç ve Tasarım Olarak Dünya) yayımladı. İlerde çok satılacak ve bugün felsefi bir klasik olacak eser ne yazık ki o dönemlerde hiç satmadı. Arthur Schopenhauer daha sonra Berlin Üniversitesi’nde doçent oldu (1820). Berlin Üniversitesi’nde ders vermeye başladığında ders saatini dönemin ünlü filozofu Hegel’inki ile aynı saate ayarlamıştı bu yüzden çoğunlukla hiç kimse onu dinlemeye gelmezdi. 1831’de öğretim üyeliğinden ayrılarak Frankfurt’ta münzevi bir yaşam sürdü. 1844’te İstenç ve Tasarım Olarak Dünya adlı eserinin ikinci tamamlayıcı cildi yayımlandı. Hayatının son yılları dışında hakettiğine inandığı üne kavuşamadı. Oysa belki de dünyada istediği en büyük şeydi ün. Uzun züre boyunca kazanamadığı ün üzerine çok fazla sözleri vardır içindeki tanınma özlemini fazlasıyla belirtmiştir. 1850’de yayınladığı Parerga et Paralipenoma (Yunancadan “geride kalan ve tamamlayıcı çalışma) adlı eseri beklemediği biçimde çok sattı ve son yıllarında meşhur oldu. Parerga et Paralipenoma Schopenhauer’in felsefi makalelerinden ve aforizmalarından oluşan iki ciltlik bir eserdi.

21 Eylül 1860’da Frankfurt am Main’de yemek sırasında karaciğer konjeksiyonundan ölmüştür.

Schopenhauer daha çok Hegel’in iyimser felsefesine karşı geliştirdiği kötümser felsefesiyle tanınır. Platon Kant ve doğu felsefesini özellikle Budizmi kendisine özgü bir şekilde kaynaştırdığı felsefesi Tolstoy Mann Wagner Freud Nietzsche ve Wittgenstein gibi önemli isimleri derinden etkilemiştir.

 Arthur Schopenhauer Hayatı Arthur Schopenhauer Biyografisi Arthur Schopenhauer Hayatı kısa Arthur Schopenhauer Kimdir Arthur Schopenhauer Yaşamı Arthur Schopenhauer (1788 – 1860) 22 Şubat

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.