Uzun Dönem Askerlik 10 Aya Düşecek Ne Zaman Kısalacak 2013

Çarşamba, 1 Mayıs 2013, 19:06 | Genel | 795 Comments
by admin

Kısa dönem 4, uzun dönem 10 ay olacak!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Kızılcahamam’daki AK Parti kampında sinyalini verdiği askerlik modeliyle ilgili ayrıntılar netleşmeye başladı.

Sabah Gazetesi’nden Ceyda Karaaslan ve Mehmet Ali Berber’in ayrıntılarına ulaştığı plana göre PKK’nın 8 Mayıs’ta çekilmesiyle başlayacak barış sürecinin tamamlanmasıyla askerlik süreside kısalacak. Sahada profesyonel askerler görev alacak.

UZUN DÖNEME 10 AY KISA DÖNEME 4 AY

Vatani görevini yapacak yükümlüler için de yeni düzenlemeler geliyor. Buna göre, 15 ay olan uzun dönem askerlik 10 aya indirilecek. 6 ay askerlik yapan üniversite mezunları için de bu süre 4 aya indirilecek. Sahada profesyonel askerlerden faydalanılacak.

DOKTOR VE ÖĞRETMENLER PLANIN DIŞINDA

Çalışmanın bir diğer bölümü de üniversite mezunu olup uzun dönem askerlik yapan yedek subayları kapsıyor. Takım komutanlığı muvazzaf subaylardan karşılanacak. Ancak, TSK doktor ve öğretmenlerden kışlada faydalanmaya devam edecek. Bu meslek grubundan olan yükümlüler 6 ila 8 ay arasında yedek subay olarak askerlik hizmeti vermesi planlanıyor.

DÖVİZLİ ASKERLİKTE BEDEL DEĞİŞİYOR

Bu arada hükümet, askerliğin kısaltılmasına paralel olarak ikinci bir çalışmayı da gurbetçi vatandaşlar için yürütüyor. Başbakan Erdoğan’ın Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ile Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’a verdiği talimat doğrultusunda dövizli asterlikteki 10 bin euroluk bedelin yerine yeni bedel belirlenecek.

HÜKÜMET’TEN AÇIKLAMA

Dünkü Bakanlar Kurulu toplantısından sonra basın mensuplarına açıklamada bulunan Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, askerliğin kısalmasıyla ilgili henüz bir karar olmadığını söyledi.

CHP’DEN PLANA DESTEK

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, askerlik süresinin geniş zeminde tahlil edilmesi gerektiğini belirterek “Elbette askerliğin kısaltılmasında ulusal güvenliğimiz açısından bir sakınca yoksa bu toplumu rahatlatacak bir husustur” dedi.

CHP: KISA VE UZUN DÖNEM AYRIMI ORTADAN KALKSIN

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın askerlik süresiyle ilgili açıklamasının ardından CHP’den de bir açıklama geldi. CHP Milletvekili Osman Korutürk’ün verdiği bilgiye göre ise; Askerlik süresi ilk aşamada 15 aydan 9 aya indirilecek; profesyonel orduya geçilmesinin ardından bu süre 6 aya kadar çekilecek. “Uzun” ve “kısa” dönem ayırımı kalkacak.

(Güncellenme: 7 Mayıs 2013)

Yukarıdan da okunduğu gibi bu konuda farklı farklı açıklamalar gelmekte. Hükümetin ne yapmaya çalıştığı henüz anlaşılamıyor. Askerliğin kısalması ile ilgili gelişmeler geldikçe bu sayfaya eklenecektir ….

795 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Uzun Dönem Askerlik 10 Aya Düşecek Ne Zaman Kısalacak 2013"

  1. fatma dedi ki:

    Insaf edin ya gercekten insaf dokuz ay olsun askerlik kisa donemlililer alti ay yapiyo tamam neden boyle nedennn. Doguda askerlik yapanlar carsiya bile cikma yok insanlar boyle boyle psikolojik sorunlar yasiyo iste ayrimciliga bi son verilsin. Ama dogru burasi turkiye ole bir sey aramak hata.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.