Atatürk’ün Hayatı Kısaca

Cuma, 28 Mart 2014, 20:20 | Genel | 13 Comments
by tayyar

Atatürk’ün hayatı kısa bilgi, atatürk biyografi kısaca, bu yazımızda sizlere Atatürk’ün hayatı hakkında kısa bilgi sunacağız.

Mustafa Kemal Atatürk 1881 yılında Selanik’te doğdu. Ali Rıza Efendi babası, Zübeyde Hanım ise annesidir. Mustafa Kemal Atatürk’ün eğitim aldığı okullar baştan sona şöyledir; ilkokul eğitimini Mahalle Mektebinde ve Şemsi Efendi Okulunda, ortaokul eğitimini Selanik Mülkiye Rüştiyesi ve Selanik Askeri Rüştiyesinde, lise eğitimini Selanik Askeri İdadisi, üniversite eğitimini ise Harp Okulu ve Harp Akademisinde almıştır. 1893 yılında Askeri Rüştiye’de okurken matematik öğretmeni ona Kemal ismini verdi ve böylece  ismi Mustafa Kemal oldu.

Dünya Savaşı nihayete erdiğinde Mondros Ateşkes antlaşması imzalanması ile vatan topraklarını paylaşılacaktı. Fakat duruma el koyan Mustafa Kemal, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak milli mücadelenin temellerini attı. 23 Nisan 1920 tarihinde TBMM’nin açılmasına önder olan Mustafa Kemal Meclis tarafından da Hükümet Başkanı seçildi. 5 Ağustos 1921’de yine Meclis tarafından Başkomutan seçildi. Sakarya Savaşı’nın kazanılmasındaki büyük emeklerinden dolayı Gazilik ünvanı ve Mareşallik rütbesi ile şereflendirildi. 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet ilan edildi ve Mustafa Kemal Atatürk Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı koltuğuna oturdu. 1934 yılında Gazi Mustafa Kemal’e meclis  “Atatürk” soyadını kayık gördü. 10 Kasım 1938 tarihinde Dolmabahçe Sarayı’nda hayatına veda etti. Tüm ülkeyi yasa boğdu. Ancak inkilapları ve ülkemize kazandırdıklarıyla kalbimizde sonsuzluğu ulaşmış bir liderdir.

10hp2fk

Atatürk’ün Hayatı Kısaca Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz.

13 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Atatürk’ün Hayatı Kısaca"

 1. Sancar Gökçe dedi ki:

  Daha kısa yazan varmı benim için çok uzun :D

 2. sefa dedi ki:

  aşagıları okuyum kayık deil layıl olck

 3. ahmedd dedi ki:

  bence çok kısa geldi bende öğretmeni kompozisyon diye kandıracam

 4. aslıhan dedi ki:

  çok güzel yalnız kompozizsyon haline getirilse iyi olurmuş metin hocaya kompozizsyon diye yedirtçem:D yaşasın kötülük teomanın şarkılarını dinleyin ever efter high izleyin ben reven karakterine bayılıyorum ve bende bir asiyim asil değil facebook aslıhan şahin ipek bağrıaçık onun resimlerin var profilimde bana ulaşabilirsiniz;)

 5. furkan dedi ki:

  mükkemmel bilgi

 6. furkan dedi ki:

  çok uzunnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn

 7. gencer fidan dedi ki:

  cfgyukzsdfghbvcvhjkı6redcvbhjköxdtyhujmnbfdewq345678opçömnbvcdrtyğ*

 8. apkajfıe dedi ki:

  knk ma bişi dicem knk :D

 9. aspaskes dedi ki:

  yaw bişi deyeceğim siz bunları koydugunuz için sizi tebrik ediyom.

 10. ali dedi ki:

  çok güzel ama çok uzun
  bay

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.