Atatürk’ün insan Hak ve Hürriyetlerine Verdiği Önem Nedir

Çarşamba, 23 Nisan 2014, 21:26 | Genel | 0 Yorum
by ozden

Atatürk’ün İnsan Haklarına Verdiği Önem Hakkında Kısa Yazı, Atatürk’ün insan Hak ve Hürriyetlerine Verdiği Önem Nedir

Atatürk insan hak ve hürriyetlerine büyük önem vermiştir. O bu konuda birçok düzenleme yapmış, hayata geçirdiği inkılaplar ile insan hak ve hürriyetlerini anayasa ve kanunlar ile güvence altına almıştır. Bugün pek çoğumuz rahat bir şekilde yaşayabiliyor ve hakkımızı arayabiliyorsak bu tamamen yapılan inkılaplar sayesindedir.

Atatürk’ün hayata geçirmiş olduğu kanunlara göre herkesin yaşama hakkı vardır. Ülkemizdeki herkes fikrini açık şekilde söyleyebilme, eğitim alabilme, istediği yerde oturabilme ve seyahat edebilme, istediği inanca sahip olabilme hakkına sahiptir. Ayrıca herkesin maddi ve manevi varlığını koruma, yüceltme ve geliştirme hakkı vardır. Yasalar önünde herkes eşittir. Suçlular sadece kanun önünde cezalandırılabilir.

Atatürk Türk ulusu için birçok yenili getirmiş ve yaptığı her yenilikte ulusumuzun menfaatini düşünüştür. Onun amacı Türk milletini çağdaş uygarlıklar seviyesine çıkarabilmektir. Bu nedenle insan hak ve hürriyetleri de üzerinde en fazla durduğu konular arasındadır.

İnsan hakları ve Atatürk İle İlgili Yazı Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.