Ateşin İcadı Ateşi kim icat etti

Perşembe, 19 Ocak 2012, 10:29 | Bilgi Paylaşımı | 1 Yorum
by admin

Ateşin icadı,Ateşi kim buldu,ateş ne zaman bulunmuştur,ateş ne zaman icat edildi,ateş ne zaman bulundu

ATEŞİN İCADI

Alevin denetim altına alınmasından bilinçli üretimine geçiş yüzbinlerce yıl alan büyük bir adımdır. İsrail’de, Şeria Nehri kıyısında bulunan kalıntılar, insanın 790 bin yıl önce ateş ürettiğini ve kullandığını göstermektedir.

Odun yakılabileceği düşüncesini uyandıran ilk kıvılcımın, çakmaktaşını piritlere sürterken mi, yoksa ağaç içinde delik açmaya çalışırken mi çaktığı bilinmemektedir. Avrupa’daki Neolitik yerleşim bölgelerinde çakmaktaşı ve piritlerin yanı sıra alev delgileri de bulunmuştur. İlkel toplumlarda en yaygın od yakma yöntemi sürtmeydi. Bambudan yapılmış küçük bir tüp içindeki havanın sıkıştırılmasıyla ısı ve alev üreten od pistonu Güneydoğu Asya, Endonezya ve Filipinler’de geliştirilip kullanılan karmaşık bir aygıttı. Bundan tümüyle bağımsız olarak 1800’lerde Avrupa’da da metalden bir od pistonu geliştirildi.

İngiliz kimyacı John Walker, içinde fosfor sülfat bulunan ve sürtülünce yanan kibriti 1827’de icat etti.

Modern teknoloji ve bilim tarihi, büyük ölçüde odtan sağlanarak insanoğlunun kullanımına sunulan enerji toplamındaki sürekli artış olarak nitelenebilir. Enerji üretimindeki artışın büyük bölümü hem miktar, hem çeşit bakımından od kullanımının artmasıyla sağlanmıştır. Atom enerjisinin denetim altına alınması, od kullanımında atılan son adım sayılabilir.

 

————————————————————————————————————————————————————-

Ateşin İcadı Ateşi kim icat etti Ateşin icadı,Ateşi kim buldu,ateş ne zaman bulunmuştur,ateş ne zaman icat edildi,ateş ne zaman bulundu ATEŞİN İCADI Alevin denetim altına alınmasından ateşin bulunması

1 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Ateşin İcadı Ateşi kim icat etti"

  1. Bidödlelelekxldöeçdldleşdleödlleö dedi ki:

    Hiç güzel deyil bi kere yazım yalnışı yapıyorsunuz

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.