Ateşli silahların icadı, Ateşli silahları kim buldu

Salı, 13 Mart 2018, 19:57 | Bilgi Paylaşımı | 5 Comments
by admin

Ateşli silahların tarihi, ilk ateşli silahı kim buldu, ateşli silahlar ne zaman bulundu, ilk ateşli silahın icadı

Silahlara ilişkin ilk inandırıcı belgeler, 1326 yılına aittir. O yıl, Kral III. Edward’ın, ‘Walter de Milimete” adıyla yazdığı “Kralların Görevlerine Dair” (De Officiis Regum) adlı kitapta, bir masanın üzerine monte edilmiş güçlü bir silahın çizimleri yer aldı.

Vazo biçimindeki bu silah, ucu iyi kızdırılmış bir demir çubukla ateşlendi ve dört dilli bir ok fırlattı. Norfolk’ta Holkham Hall’da bulunan ve 1326-1327 yıllarına ait olduğu saptanan bir başka belgede de, bu silahın daha gelişmiş bir türünün çizimleri vardı. Çinlilerin ve Hindistanlıların Avrupalılardan çok daha önce ateşli silahlara sahip olduğuna ilişkin iddiaları kanıtlayan yazılı belgeler, hâlâ bulunamadı. Bu söylentiler, eski Doğu edebiyatından kaynaklanmaktadır.

Ateşli silahlar, ilk kez 1520 yılında Çin’e Portekizliler tarafından tanıtıldı. Bir savaş sırasında topların ilk kullanılması ise, 1331 yılında İtalya’da yaşandı. “Cividale” yi kuşatan Almanlar, bu İtalyan kentini top ateşine tuttular.

 

————————————————————————————————————————————————————-

Ateşli silahların icadı, Ateşli silahları kim buldu Ateşli silahların tarihi, ilk ateşli silahı kim buldu, ateşli silahlar ne zaman bulundu, ilk ateşli silahın icadı Silahlara ilişkin ilk ateşli silahlar ne zaman bulundu, Ateşli silahların tarihi, ilk ateşli silahı kim buldu, ilk ateşli silahın icadı

5 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Ateşli silahların icadı, Ateşli silahları kim buldu"

 1. baba sıken dedi ki:

  hepınızın anasını 2 ayda 2000 kere sıkem aq ler

 2. baba sıken dedi ki:

  hepınızın anasını

 3. Aafff dedi ki:

  Süper yaaaaa

 4. Aafff dedi ki:

  İyi super☺☺

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.