Atıf Ünaldı Kimdir

Atıf Ünaldı Hayatı Hakkında Bilgi

Atıf Ünaldı Kimdir

Atıf Ünaldı Biyografisi

 

23 Aralık 1973 tarihinde doğdu. Boğaziçi Üniversitesinde Fizik Bölümü’nde eğitim aldığı yıllarda Türkiye’de ilk kez iki bilgisayarı telefon hatları üzerinden konuşturan BBS sistemini kurarak, Türkiye’deki ilk internet ağını oluşturmuştur. 1992 – 1994 yılları arasında Radyo D’de (Radyo Kulüp), “Farenin Kuyruğu” adlı yine Türkiye’deki ilk internet ve bilgisayar informasyon programını yaparak başka bir ilke daha imzasını attı. 1994 senesinde Kanal D televizyonunda her gece canlı yayınlanan RadyoNet adlı programın sunuculuğunu, yapımcılığını ve gece yayını sorumluluğunu üstlenmiştir. Bu program Türkiye’de tamamı canlı bilgisayar görüntülerinden oluşan ilk  programı olmuştur.

 

Atıf ÜNALDI 1994 – 1996 seneleri içinde Anadolu.Net isimli Türkiye’nin ilk internet servis sağlayıcısının Genel Müdürlüğünü üstlenmiştir. 1996 – 1997 yılları içinde 1inci Dünya Hava Oyunlarının internet süpervizörlüğünü yapmış, bu esnada sporcuların internet ve intranet üzerinden kayıt sistemlerini gerçekleştirmiştir. 1998 yılında Sabah Grubunun internet süpervizörlüğünü de üstlenmiş ve Sabah Kitapları’nın internet üzerinden satışına dair yapılan projeye de danışmanlık yapmıştır. Yine aynı yıl içinde Milliyet Grubuna bağlı .Net Dergisinde Yeni Ufuklar adlı köşeyi yazmıştır.

 

1999 yılında ise İhlas.Net’in webmaster’lığı görevini üstlenmiş ve İhlas.Net portalini projelendirmiş ve yönetmiştir. Yine aynı yılda Sabah Grubuna bağlı bilişim sektör dergisi Pcweek’te köşe yazarlığı yapmıştır. Bu esnada Artmedya isminde bir webtasarım şirketi kuran Ünaldı, BRT televizyonunda yayınlanan, yapımcısı olduğu GeceNet adlı bir internet magazin talk show programını hazırlamış ve Romina Özipekçi ile birlikte sunmuştur. Daha sonra Akşam grubu tarafından çıkarılan C@nteen dergisinde bir yıl kadar köşe yazarlığı yapan Atıf ÜNALDI aynı dönemlerde bir yıl kadar İstanbul Üniversitesi Seramik Bölümünde Web tasarımı konusunda dersler vermiştir. İnterprobil grubunun kurulmasıylaC@nteen’deki görevinden ayrılan Atıf ÜNALDI, EkoTimes dergisinin kuruluşundan son gününe kadar dergide köşe yazarlığı ve bilişim editörlüğü görevini yaptı. Atıf Ünaldı bu dönemde Computerlife Dergisinin de köşe yazarlığı görevinde bulundu.Daha sonra Finansal Forum Gazetesinde her Çarşamba bilişim sayfalarında köşe yazarlığı ve editörlük yapmıştır. Buybye.com’un marka danışmanlığını yapan Ünaldı,daha sonra Technology Channel’da TRON adlı programın yapımcılığını ve sunuculuğunu gerçekleştirdi. 2004 Aralık ayı itibariyle Star Medya Grubu’nda IT Direktörlüğü görevini üstlenen Ünaldı, aynı dönemde Star gazetesinin STARTEK ekinin Yayın Yönetmenliği’ni de üstlenmiştir. Daha sonra Rock Fm’de Teknorock programını yapan Ünaldı aynı zamanda Kanal D ve Star Tv’nin İnternet Müdürlüğünü yapmıştır. Doğan TV Grubu özel projeler danışmanlığı görevinde de bulunan  Atıf Ünaldı, PCMagazin dergisinde köşe yazarlığı yapmıştır.

 

Microsoft’un desteklediği Sitebuilders adlı grubun kurucularından olan Ünaldı, tüm Türkiye’de bu grupla “web tasarımı”, “mobil internet”, “e-ticaret”,  “internet reklamcılığı” gibi konularda konferanslar, seminerler, açık oturumlar düzenlemiştir.

 

Uluslararası fon yönetim şirketi GEM grubun Türkiye’deki iştirakleri arasındaki İnfoKarma kanalında “a.t.f. ile teknoloji gündemi” programının yapım ve sunuculuğunu gerçekleştiren Atıf ÜNALDI aynı zamanda Kral Tv’de Netizen isimli infotainment programının yapımcı ve sunuluğunu yapmıştır. Çeşitli kuruluşlara danışmanlık desteği veren ÜNALDI, pazar günleri yayınlanan Akşam Gazetesi teknoloji bölümünü planlamış ve yazmıştı. İki yıl süreyle AIRPORT TV’de her perşembe canlı yayınlanan Technotalk programının yapımcı ve sunuculuğunu gerçekleştirdi. Atıf Ünaldı, şu anda T3 dergisinin Genel Yayın Yönetmenliği’ni gerçekleştirmektedir.

 

Ünaldı, basındaki görevlerinin yanı sıra  Türkiye’de internet ve e-iş konularında kişi ve kuruluşların stratejilerini belirlemekte,  danışmanlığını yapmakta ve  eğitim çalışmalarını düzenlemektedir.

 

Aynı zamanda; IPTV derneğinin kurucusu, genel başkan vekili ve sözcüsüdür.

 

Yayınlanan Kitapları:
Bilişim Sözlüğü ( Microsoft – Medicat Sponsorluğunda ) Kapital Yayınevi

 

Jürisi Olduğu Yarışmalar ve Yetkilisi Olduğu Organizasyonlar:
2002 – Altın  Örümcek Web Yarışması
2003 – Altın  Örümcek Web Yarışması
2004 – Grafi2000 Flash Animasyon Yarışması
2004 – Altın  Örümcek Web Yarışması
2005 – Altın  Örümcek Web Yarışması
2006 – Web Award ( Web Marketing Association)
2006 – Altın  Örümcek Web Yarışması
2007 – Web Award ( Web Marketing Association)
2006 – 12. Türkiye’de İnternet Konferansı Tanıtım Elçisi

 

Yayınlanmış makaleler:
Yeni Türkiye Dergisi Mart 1998 “Bilgi Toplumu Türkiye’sinde İnternet Yapılanması”
Yıldız Teknik Üniversitesi Yayınları, 1994 “Web’te tasarım kriterleri”

 

Konferans, Seminer ve Profesyonel Aktiviteler:
1999 – Microsoft Merkezinde Sitebuilders bilgilendirme ve e-ticaret ve web tasarımı seminerleri (İstanbul)
1999 – Microsoft bünyesinde Web tasarımı, e-ticaret, Medya Teknolojileri seminerleri ( Ankara, İstanbul, İzmir, Konya, Antalya )
2000 – Kosgeb bünyesinde e-ticaret seminerleri ( Ankara )
2000 – Fatih Üniversitesi e-ticaret seminerleri ( Ankara )
2000 – Bilgi Üniversitesi internet seminerleri ( Konuşmacılar: Microsoft Türkiye Genel Müdürü Süreyya Ciliv, Atıf Ünaldı )
2000 – Bilişim 2000 faaliyetleri içinde e-ticaret ve web tasarım seminerleri ( İstanbul )
2003 – PRCI Turkiye (Istanbul)
2003 – Wireless Forum ( İstanbul)
2003 – ODTU ( Ankara )
2003 – Mobiliz.biz ( İstanbul )
2004 – PRCI ( İstanbul )
2006 – Mediacat Wrokshop
2006 – Miadap Çalışma Grubu
2007 – Miad ( Malatyalı İş Adamları Derneği ) Online Pazarlama Konferansı
2007 – Mediacat Workshop
2007 – Akademik Bilişim (Kütahya)
2007 – 12. Türkiye’de İnternet Konferansı (IPTV)
2007 – 12. Türkiye’de İnternet Konferansı (İnternet Medyası)
2008 – Akademik Bilişim Çanakkale ( Çağımızın Fenomeni Facebook ve Social Utility Kavramı)
2009 – 2010  Çeşitli Üniversitelerde IPTV konularında konuşmalar

 

Yazılımları:
1992 – İki radyo otomasyon sisteminin kurulumu ( Radyo Kulüp ve Radyo C (1995)
1994 – Kanal 6 Televizyonunda yayınlanan ve izleyicilerin katılımıyla oynanan iki bilgisayar programının yazımı ( Crossword ve Puzzle )
1998 – Tv reklam departmanı otomasyonunu sağlayan bir bilgisayar programı

 

Türkçeleştirilmesini Yaptığı Yazılımlar:
1996 – Windows Commander
2000 – Babylon İnternet Sözlüğü
2002 – Sitepublisher
2003 – Google ve Democracy Player (miro) nun çalışmalarında gönüllü bulunmaktadır

 

Üyesi Bulunduğu Kuruluşlar:
IPTV Derneği
WSP ( Web Standards Project ) Global bir organizasyon
Sitebuilders Microsoft
ASP Guilt Bir dünya organizasyonu
Isoc (Internet Society) Bir dünya organizasyonu
Mobiliz.biz Mobil Reklamcılık Platformu
CehTÜRK

One thought on “Atıf Ünaldı Kimdir

  • 29/06/2012 tarihinde, saat 13:38
    Permalink

    yav bu sorumluluk sınavı ne zaman yapılacak

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir